Ostatnio naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Nowym Yorku ogłosili, że spanie z niemowlęciem nie prowadzi do problemów rozwojowych. To stwierdzenie niemal rewolucyjne, gdyż stoi w opozycji do zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrii, która odradza spanie z dzieckiem przed pierwszym rokiem życia z uwagi na niebezpieczeństwo SIDS (Syndromu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej). Obecnie specjaliści podkreślają, że współspanie to indywidualny wybór rodziców, którzy jednocześnie powinni robić wszystko, by zminimalizować ryzyko SIDS.
Czy dziecko wyprowadzi się z łóżka rodziców?
– „Współspanie jest czymś całkiem zwyczajnym. To fajne doświadczenie bliskości dla rodziny, jak również duże ułatwienie dla rodziców. W naszej kulturze wymaga ono przypomnienia, jednak 80% świata śpi w ten sposób”. – mówi Anna Zdrojewska, z wydawnictwa Mamania. Jedną z pozycji wydawnictwa jest książka „Śpimy z dzieckiem” autorstwa Claude Didierjean-Jouveau, która przedstawia współspanie we wszystkich aspektach. M.in. zdejmuje z kobiet poczucie winy i przywołuje różne badania np. że ze współspania dzieci wyrastają. Zwykle same „wyprowadzają” się z łóżka rodziców, gdy mają 2 lata.
Dobra kolacja to dobry sen
W odpowiedzi na nowy trend pojawiły się już rozwiązania co-sleepingowe na rynku akcesoriów dla niemowląt, np. specjalne łóżeczka lub wkładki do łóżka rodziców. I chociaż obecność rodzica niewątpliwie pomaga w zasypianiu, nie mniej ważny jest ostatni posiłek. – „Na poprawę snu dziecka wpływa np. Mleko następne Humana Na Dobranoc Premium, gdyż jest szczególne sycące. Na koniec dnia w gamie produktów Humana proponujemy również dwie pożywne kaszki: Kaszka Humana Na Dobranoc mleczno-jęczmienna z bananami oraz Kaszka Humana Na Dobranoc mleczno-jęczmienna z brzoskwiniami.” – mówi Monika Gąska, Brand Manager Humana.
Kaszki oraz mleka Humana z serii Na Dobranoc przeznaczone są dla dzieci po 6. miesiącu życia, natomiast maluchy po 1. tygodniu życia mogą przed snem dostawać Herbatkę Słodkich Snów Humana. – „ Jej skład został specjalnie opracowany tak, by ułatwiać zasypianie, gdyż zawiera specjalnie wybrane zioła w tym melisę oraz lipę i ma właściwości uspokajające.” – dodaje Monika Gąska.
Grupa przedsiębiorstw Humana Milchunion, z obrotem ponad 2,9 mld € i ilością ponad 3,3 mld kg przetwarzanego rocznie mleka, należy do liderów firm przetwarzających ten surowiec. W Niemczech Humana Milchunion zajmuje pod tym względem drugie miejsce, natomiast w światowym rankingu mieści się w pierwszej dwudziestce. Humana Milchunion eG, spółka „matka“ całej grupy przedsiębiorstw, jest zorganizowana na zasadach spółdzielczych, co oznacza, że dostawcy najważniejszego surowca – mleka są właścicielami firmy. Produkty Humana Milchunion są dostępne w ponad 70 krajach świata.