Jednakże jest kilka powszechnych punktów, które mogą ochronić oraz pomogą zrozumieć gwałt na kobiecie. Gwałt NIE jest tym samym co uprawienie seksu. Choć niektóre formy gwałtu zawierają elementy seksualnego kontaktu, który występuje wtedy kiedy kobieta znajduje się w emocjonalnym terrorze. Większość kobiet rozważa najpierw seksualną naturę gwałtu potem dopiero przyrównuje ją z przemocą , strachem, terrorem oraz zagrożeniem jej życia.
Kobieta nie jest odpowiedzialna za gwałt. Nie czerpie z tego korzyści oraz nie godziła się na to. Ludzie często mylnie twierdzą, że kobieta mogła tego uniknąć poprzez: unikanie miejsc, ubieranie się inaczej lub bardziej stanowczą walkę. W rzeczy samej nikt i nic nie jest w stanie zagwarantować jej bezpieczeństwa. Gwałty wydarzają się o każdej godzinie dnia, pomiędzy dobrze wychowanymi ludźmi z tak zwanych dobrych domów, w każdym przedziale wiekowym i w każdej grupie społecznej. Błędem jest przypuszczenie, że kobieta jest odpowiedzialna za czyny gwałciciela. To nigdy nie jest prawdą. Pamiętaj, nie ma znaczenia co robiła przed gwałtem, to gwałciciel jest całkowicie odpowiedzialny za przestępstwo, NIE ona. Fakt, że kobieta przeżyła seksualną napaść znaczy, że zrobiła właściwą rzecz w tym czasie, żeby zostać przy życiu.
Gwałt pojawia się ciągle i jest obecny od tysięcy lat. Przetrwał, ponieważ wszystkie mity, złe interpretacje, żarty i komunały na temat tego przestępstwa jeszcze istnieją i nie zostały potępione.
Dopóki to się nie wydarzy komuś kogo kochamy lub komuś kogo znamy. Zainteresowanie i istota tego przestępstwa jest dla nas pozorna. Kiedy jednak ktoś bliski dla Ciebie zostaje zgwałcony nikt nie pozostaje nie dotknięty. Gwałt przestaje być przestępstwem które przydarzyło się komuś lub, o którym słyszałeś/aś w telewizji.
Jak pomóc ofierze gwałtu?
- Po pierwsze, możesz sobie poradzić lepiej zdobywając wiedze na temat tego czego doświadcza, dowiedzenia się jakie są jej normalne reakcje na napaść.
-
Po drugie, zachęcam Cię do poznawania swoich własnych potrzeb i uczuć związanych z napaścią i zwrócenia uwagi na Twoje i jej reakcje, które zmienią wasze obecne relacje.
-
Mogą Ci towarzyszyć: złość, poczucie winy(że jej nie ochroniłeś/aś), wstręt, oburzenie, bezsilność. To są powszechne reakcje osób, których bliskie osoby zostały napadnięte.
-
Możesz pytać świat dlaczego takie coś musiało się zdarzyć. Porozmawiaj z kimś o tym co czujesz i powiedz jej o tym z kim rozmawiasz. To pomoże zorientować się jej kto jeszcze wie o napaści i pozwoli poznać nawzajem wasze reakcje na gwałt.
-
Z czasem będziecie mogli porozmawiać o tym w jaki wpływ ma to tragiczne wydarzenie na wasz związek/przyjaźń/rodzinę.
Reakcje Kobiety:
- Niepokój, depresja, koszmary nocne, bezsenność, poczucie winy, wstyd, poczucie nieczystości, złość, gniew do osób będących blisko. Jej bezpośrednie odpowiedzi mogą być pomieszane, nastroje mogą się nagle zmieniać. W jednej chwili będzie chciała, żebyś był/ła przy niej, by za chwile pragnąć zostać samej.
TO SĄ NORMALNE REAKCJE NA TO CZEGO DOŚWIADCZYŁA
Będzie doznawała tego samego szoku, braku wiary, smutku, złości tak jak Ty. Będziecie na tej samej drodze ku zdrowiu, mimo że będziecie inaczej kroczyć i przechodzić przez inne etapy przez większość czasu.
-
Co mówić?
EFEKTYWNA KOMUNIKACJA JEST BARDZO WAŻNA DLA OFIARY GWAŁTU JAK I DLA JEJ NAJBLIŻSZYCH .
- Bądź spokojnym słuchaczem. Pozwól jej wyrazić swoje uczucia. Nie zmuszaj jej do mówienia. To, że została zgwałcona spotkało ją z znienacka i potrzebuje czasu na odnalezienie sensu. Może nie być w stanie z Tobą o tym rozmawiać. Zachęć ją żeby porozmawiała z kimś innym lub by zasięgnęła profesjonalnej konsultacji.
- Spytaj się jej o jej reakcje, ona teraz jest w tym ekspertem, zna siebie najlepiej. Jednakże musisz zrozumieć, że może nie chcieć z Tobą rozmawiać.
-
Może chcieć jak i nie, bycia trzymaną lub dotykaną. Spytaj się jej zrozum i przestrzegaj jej potrzeb.
- Nie podejmuj prób nad ochrony i odwracania jej uwagi od rzeczywistości i od napaści.
- Nie ukrywaj swoich uczuć. Niech wie, że się nią opiekujesz i martwisz, że z nią cierpisz lecz nie oczekuj od niej, że się zajmie Tobą. Porozmawiaj z kimś komu ufasz lub ze specjalistą. Nie pozwól sobie na bycie niemą ofiarą gwałtu.
-
W Jaki sposób obniżyć prawdopodobieństwo gwałtu?
Na początek:
- Zaakceptuj fakt, że możesz być potencjalną ofiarą gwałtu. Wiele kobiet, żyje w fałszywej świadomości, że "to się mi nigdy nie przydarzy"
- Zdobądź wiedze na temat taktyk zapobiegających, niech te informacje nie będę ci obce
- Unikaj miejsc gdzie istniej prawdopodobieństwo lub podejrzenie gwałtu.
Randki, spotkania ze znajomymi
- W wielu przypadkach gwałtu, ofiara zna napastnika. Ufaj swoim uczuciom. Jeśli nie będziesz czuła się bezpiecznie poproś go o wyjście. Nie martw się o zranienie uczuć.
-
Jeśli to możliwe powiadom kogoś, np. przyjaciółkę, z kim i gdzie będziesz. Zostaw adres i numer telefonu
W samochodzie
- Zamykaj drzwi i okna
-
Jeśli byłaś śledzona, zostań w zamkniętym samochodzie, zacznij trąbić, żeby zwrócić na siebie uwagę innych ludzi.
-
Jeśli parkujesz w nocy, wybierz miejsce dobrze oświetlone
-
Zawsze się upewnij czy samochód jest zamknięty i miej klucze w pogotowi podczas drogi do samochodu
-
Sprawdź wnętrze samochodu przed jazdą.
Na ulicy
-
Obserwuj otoczenie. Jeśli ktoś Cię śledzi udaj się do najbliższego domu lub sklepu.
-
Unikaj chodzenia blisko zarośli, nie oświetlonych chodnikach
-
Nie podróżuj stopem
-
Jeśli to możliwe spaceruj z przyjaciółmi, nie sama.
-
Jeśli zbliża się do ciebie samochód i czujesz się zagrożona, krzycz
-
Jeśli przyjechałaś do domu taksówką lub prywatnym autem, poproś kierowcę, żeby poczekaj, aż wejdziesz do domu.
-
Zachowaj zdrowy rozsądek w tym co zakładasz, im mniej pokażesz tym lepiej.
W domu
-
Zakluczaj drzwi
-
Okna powinny mieć zabezpieczenie
-
Wejście i garaż powinny być dobrze oświetlone
-
Nigdy nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto jest za nimi.
Jeśli zostaniesz napadnięta
- Najlepszą rzeczą jaką można zrobić to nie wpadać w panikę. Jeśli to możliwe walcz: uderz go w jabłko Adama, włóż palce do oczu, kop go. Walcz tak długo ażeby zdołać uciec, walcz cały czas, może to go zniechęcić, jeśli walka może spowodować większe niebezpieczeństwo zaprzestaj i zacznij próbować go zwodzić tak długo żeby być w stanie uciec. Zawsze szukaj drogi ucieczki.
Jeśli napastnik ma broń, walka może stać się niebezpieczna dla życia
-
Bądź spokojna nie rób niczego, co by mogło rozdrażnić napastnika
-
Spróbuj go przekonać do odłożenia broni
-
Rozmawiaj z napastnikiem
-
Daj mu do zrozumienia, że nie jesteś przedmiotem, tylko osobą
-
Jeśli napastnik nie ma broni, możesz krzyczeć zrań go lub odwróć jego uwagę na tyle, aby umożliwić sobie ucieczkę
-
Krzycz: pożar, policja
-
Uciekaj w stronę ludzi
-
Obserwuj miejsce zdarzenia i napastnika w celu jego identyfikacji
-
Zgłoś się na policje jak najszybciej
-
Jeśli zostałaś napadnięta
-
Postaraj się poszukać bezpiecznego miejsca
-
Zadzwoń po pomoc albo do kogoś komu ufasz
-
Bardzo ważne jest abyś poszukała pomocy medycznej jak najszybciej. Twoja decyzja związana z tym, czy oskarżysz napastnika czy nie, nie ma teraz znaczenia. Pomoc jest ważna ze względu na możliwość odniesienia ran, aby ochronić cię przed przeniesionymi chorobami lub ciążą.
- Nie myj się, nie czesz żadnej części ciała. Nie przebieraj się jeśli to możliwe. Nie dotykaj i nie zmieniaj niczego w miejscu zdarzenia. Mogą tam się znajdować dowody potrzebne w trakcie dochodzenia.
- Ponieważ napaść niesie z sobą emocje: strachu, złości, wstydu, szoku lub kombinacje tych uczuć. Jest bardzo ważne poszukanie specjalistycznej pomocy, nikt nie powinien zostawać w takich sytuacjach sam.