Jakie choroby można wykryć za pomocą ultrasonografii?

USG jest prostym, nieinwazyjnym badaniem, które możemy wykonać w wielu gabinetach lekarskich oraz w szpitalach. Aktualnie jest ono jednym z najczęściej stosowanych badań diagnostycznych, które pozwala na zobrazowanie narządów oraz naczyń krwionośnych. Dzięki ultrasonografii w porę możemy wykryć różnego rodzaju choroby i szybko i skutecznie przystąpić do ich leczenia. Właśnie dlatego często zaleca się prowadzenie profilaktycznych badan USG.

Wśród dostępnych metod diagnostycznych to ultrasonografia stosowana jest obecnie bardzo często. To podstawowa metoda diagnostyki, która pozwala na zbadanie różnych narządów, między innymi piersi, jajników, nerek, trzustki, wątroby. Za pomocą USG można wykryć różnego rodzaju nieprawidłowe zmiany, na przykład guzy czy zapalenia. Również badanie to jest pomocne przy prowadzeniu biopsji, ponieważ pozwala lekarzowi na dokładne dotarcie do danych tkanek.

Wobec tego USG jest wszechstronnym badaniem rekomendowanym w każdym wieku, które możemy wykonać bezboleśnie i bezinwazyjnie. Jakie choroby możemy dzięki niemu wykryć w porę?

Wątroba

Dzięki badaniu USG lekarz określi stan wątroby – może wykryć zmiany charakterystyczne dla chorób zakaźnych czy autoimmunologicznych, nadmierne stłuszczenie czy marskość wątroby.

Nerki

Badanie pozwoli na określenie, czy w nerkach znajdują się piasek, kamienie, guzki czy torbiele.

Jelita

W trakcie diagnostyki możemy dowiedzieć się o stanie jelit, w tym kondycji ich ścianek. Zaburzenia mogą świadczyć o różnych chorobach. Także można wykryć nowotwory

Tarczyca

Lekarz sprawdza kształt oraz pojemność tarczycy. Może określić, czy jest ona niedoczynna, na przykład z powodu zmniejszonej wielkości, która jest charakterystyczna dla choroby Hashimoto.

Narządy rodne kobiet

Tutaj także ultrasonografia jest bardzo pomocna. Pozwala na określenie stanu narządów rodnych, w tym jajników, szyjki macicy, samej macicy i jajowodów. Także USG stosuje się w monitorowaniu ciąży.

Węzły chłonne

Poprzez USG można określić, czy węzły są powiększone i czy nie znajdują się w nich niepokojące zmiany mogące świadczyć przykładowo o chłoniaku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *