Jakie choroby dotykają paznokcie u nóg?

Chociaż paznokcie u nóg nie są tak często eksponowane, jak te u rąk, to jednak warto o nie dbać z równą starannością – nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Stopy, które przez większą część roku chowają się w czeluściach zakrytego obuwia, są podatne na rozmaite dolegliwości, takie jak pieczenie, obrzęk, płaskostopie czy modzele i odciski. Ale najbardziej złośliwą i wstydliwą chorobą, na jaką narażone są zwłaszcza paznokcie, jest grzybica.

feet-1047791_640

Jak powstaje grzybica?

Grzybica stóp to choroba zakaźna, wywoływana przez dermatofity – grzyby, które powodują rozkład białka i wnikają w głąb paznokcia. Zaczyna się zazwyczaj od niepozornych przebarwień, ale z czasem płytka paznokcia staje się zgrubiała, matowa, nabiera szarożółtego odcienia i zaczyna się łuszczyć. W konsekwencji może dojść do całkowitego zniszczenia płytki. Co istotne, grzybica nie przechodzi sama – nieleczona może trwać przez lata, a niewłaściwie leczona ma tendencje do nawracania. Dlatego tak ważne jest wczesne jej zdiagnozowanie i zastosowanie odpowiednich środków zaradczych.

Nie tylko na basenie

Miejsca, w których najłatwiej o zakażenie grzybicze, to oczywiście baseny, publiczne sauny i łaźnie. Ale równie dobrze możemy zarazić się tego typu infekcją nosząc czyjeś obuwie, używając niezdezynfekowanych przyborów kosmetycznych czy po prostu chodząc w zbyt ciasnych butach, które nie przepuszczają powietrza, oraz w skarpetkach ze sztucznych włókien sprzyjających poceniu się stóp. Pamiętajmy, że grzyb szczególnie lubi nadmiar wilgoci i ciepła.

Rodzaje grzybicy

Grzybica stanowi aż do 50% chorób paznokci – jest znacznie częstsza niż inne infekcje, np. bakteryjne czy wirusowe. Ze względu na miejsce jej występowania i objawy możemy wyróżnić 4 główne rodzaje grzybicy:

  • Podpłytkowa dystalna i boczna – to najczęściej występujący typ grzybicy, powstającej pod wolnym brzegiem paznokcia. Objawia się rogowaceniem łożyska podpaznokciowego, matowieniem i żółknięciem paznokcia;
  • Podpłytkowa proksymalna – czyli grzybica powstająca wskutek wniknięcia dermatofitów od strony bliższego (czyli proksymalnego) wału paznokciowego. Na początku jest to tylko biała plamka na powierzchni, ale w dalszych etapach grzyb wnika głęboko w płytkę
  • Wewnątrzpłytkowa – objawia się białymi plamami, które w rzeczywistości są tunelem drążonym przez grzyb. W tym przypadku nie pojawia się rogowacenie;
  • Powierzchniowa – występuje tylko na paznokciach u stóp – dermatofity wnikają głęboko w ich korzenie, zatem grzybica jest przewlekła i może doprowadzić do zupełnego zniszczenia paznokcia.

Jak leczyć grzybicę?

Jeżeli zauważymy podejrzane zmiany na stopach, warto w pierwszej kolejności skonsultować się z dermatologiem, który zleci badania mykologiczne i przepisze odpowiednie środki. Jednak w aptekach znajdziemy także preparaty dostępne bez recepty, w różnych postaciach: kremy, maści, aerozole czy lakiery, jak np. http://undofen.pl/grzybica-paznokci/. Decydując się na konkretny specyfik, należy zwrócić uwagę na jego sprawdzoną skuteczność i łatwość aplikacji. Natomiast po zwalczeniu grzybicy pamiętajmy o profilaktyce, aby uchronić stopy przed nawrotami choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *