Ale i o taki efekt niełatwo, bo granica między dobrym smakiem a kiczem jest bardzo płynna. A im więcej elementów do zestawienia, tym łatwiej ją przekroczyć.
Najwięcej problemów mamy wtedy, gdy projektując wykończenie domu czy okalającej go przestrzeni musimy wybrać przysłowiową "wisienkę na tort". Jakimi płytkami wyłożyć taras, jak zaaranżować ogrodowe alejki? Co wybrać i jak zestawić, żeby stworzyć piękną i estetyczną całość? A przecież każdy chciałby mieć wokół swojego domu coś oryginalnego, co podkreśli styl właściciela i sprawi, że zwyczajna ogrodowa alejka zacznie przykuwać uwagę. Żaden inny materiał nie daje tylu możliwości aranżacyjnych, co betonowa kostka brukowa. Czołowi producenci oferują nawet kilkadziesiąt rodzajów tego produktu, we wszelkich możliwych kształtach i kolorach. Dzięki temu, nikogo nie dziwią różnobarwne łuki i okręgi wkomponowane w standardowo ułożoną nawierzchnię. Rzecz w tym, żeby umiejętnie zestawić drobne elementy w jedną, estetyczną całość, pasującą do reszty otoczenia.
Mozaikę na bruk
Z nowoczesnej kostki brukowej można dziś ułożyć prawie wszystko. Rozmaite wzory i kolory pozwolą obdarzonemu fantazją i umiejętnościami brukarzowi tworzyć absolutnie wyjątkowe zestawienia. Niemal małe dzieła brukarskiej sztuki. Niczym ramą okalającą obraz, wykończeniem staną się tu idealnie dopasowane dodatki: krawężniki, obrzeża i palisady, dobrane do stylu oraz koloru nawierzchni. Ale to dopiero początek wariacji na temat kawałka betonu, który jeszcze do niedawna kojarzył się wyłącznie z szarym bloczkiem o wymiarach 10 na 20 cm. – Klientom, którzy chcą mieć coś niepowtarzalnego, proponujemy szlachetne kostki z rodziny produktów Colormix – mówi Dominik Wilczyński, architekt zajmujący się m.in. przydomowymi aranżacjami, projektant w Libet S.A. Dzięki specjalnemu procesowi mieszania barwników, kostki przybierają różne odcienie. Aby jednak wielobarwna mozaika wyglądała efektownie, a przy tym zachowała estetyczny smak – trzeba bardzo umiejętnie zestawić poszczególne kolory. Nie jest to zadanie łatwe, ale efekt wart jest trudu. Dominik Wilczyński podsuwa także pomysł, by dzięki finezyjnemu melanżowi kostek, odcień nawierzchni skomponować z dachem oraz elewacją budynku. Tutaj jednak trzeba szczególnie uważać: kostki brukowe są co prawda jedynie szczegółem wykończenia całości, ale – jak wiadomo – diabeł tkwi właśnie w tych szczegółach.
Fachowiec gratis
Niezwykle bogata oferta producentów betonowej kostki brukowej sprzyja twórczej inwencji, ale też grozi kompozycyjnym bałaganem. I choć we współczesnej architekturze funkcjonuje trend, by łączyć klasykę z nowoczesnością – trzeba pamiętać, że nawet najdroższe i najbardziej oryginalne nawierzchnie nie dodadzą uroku, jeśli nie będą harmonizować ze stylem budynku. Dobrzy producenci materiałów budowlanych, w zamian za zakup produktów, proponują swoim klientom bezpłatną poradę fachowca. – Jeśli ktoś zamierza wyłożyć nawierzchnię naszą kostką, oferujemy mu wizytę na terenie planowanej inwestycji i nieodpłatne wykonanie projektu zagospodarowania przestrzeni – zapewnia Dominik Wilczyński z Libetu. Dzięki takiemu rozwiązaniu udaje się uniknąć wielu estetycznych rozczarowań. Co jednak zrobić, jeśli właściciel nowoczesnego domu uprze się np. na kostkę Antico – o specjalnie postarzanej fakturze, nadającej powierzchni charakter starobruku? – Cóż, wtedy nie pozostanie nam już nic innego, jak doradzić klientowi gęsty żywopłot wokół całej posesji – z przymrużeniem oka odpowiada projektant. Niestety takich domów, wyglądających jakby tylko na chwilę zaparkowały w cudzym ogródku, wciąż jest wiele. Nawet najpiękniejszą rezydencję można bowiem łatwo i szybko zeszpecić. Wszystko pozostaje jednak kwestią indywidualnego gustu. A o nim, jak powszechnie wiadomo, czasem bezpieczniej jest po prostu nie dyskutować…