Nie odkładaj wizyty u stomatologa z tygodnia na tydzień, łudząc się, że problem zniknie sam. Jeśli boisz się borowania, poproś lekarza o zrobienie znieczulenia, które najczęściej ma postać zastrzyku. Sekunda bólu przy wbijaniu igły w dziąsło i podczas całego zabiegu będziesz siedziała na fotelu odprężona i spokojna.
- Bez znieczulenia
Nie trzeba stosować środków znieczulających, kiedy ząb jest martwy i tylko wymienia się w nim plombę. Wtedy po prostu nic nie ma prawa boleć! W pozostałych wypadkach, jeśli tylko będziesz chciała, lekarz zrobi znieczulenie. Wcześniej jednak zapyta, czy nie jesteś na coś uczulona. Warto, żebyś dodatkowo poinformowała go, czy nie masz problemów z sercem, tarczycą albo nie jesteś w ciąży. W tych wypadkach dentysta nie może podać ci tradycyjnego znieczulenia. Nie znaczy to jednak, że w ogóle nie zabezpieczy cię przed bólem. Po prostu będzie zmuszony dobrać inny preparat.
- Zastrzyki do wyboru
Kiedy czeka cię borowanie, stomatolog długą cienką igłą wstrzyknie w dziąsło niewielką dawkę preparatu znieczulającego. Wkrótce potem zdrętwieje ci nie tylko dziąsło, ale język oraz wargi. Dzięki takiemu paraliżowi zabieg będzie bezbolesny. Czucie odzyskasz po 2 godzinach. Unikniesz zdrętwienia twarzy, jeśli dentysta zastosuje znieczulenie wykonywane strzykawkami ciśnieniowymi. Jego główne zalety to możliwość użycia bardzo małej dawki preparatu, którego działanie ogranicza się tylko do leczonego zęba. Niestety nie można go zrobić przy stanach zapalnych dziąseł i kamieniu nazębnym.
Najsilniejsze znieczulenie, takie, które wyłącza uczucie bólu w nerwie trójdzielnym twarzy, zazwyczaj wykorzystuje się przy usuwaniu zębów.
- Nie tylko strzykawka
Jeśli boisz się zastrzyku, możesz poprosić dentystę o zastosowanie żelu lub maści znieczulającej. Pokrywa się nimi dziąsło kilka minut przed zabiegiem. Nie są tak skuteczne jak zastrzyki, dlatego nie używa się ich usuwając zęby stałe, ale żeby bez bólu pozbyć się mleczaka lub zaplombować ubytek – wystarczą.
- Leczenie we śnie
Są pacjenci, którzy najchętniej przespaliby wizytę u dentysty. Można spełnić to marzenie. Znieczulenie ogólne, czyli narkozę, stosuje się zwykle przy długich, skomplikowanych zabiegach, ropnym stanie zapalnym, przy którym środki do znieczulenia miejscowego nie są skuteczne, a także wówczas, gdy pacjent bardzo się boi zabiegu.