Do kogo kierujemy akcję?
Szczyt zachorowania na raka piersi występuje pomiędzy 50 a 60 rokiem życia. Dlatego też akcja badań profilaktycznych skierowana jest do kobiet między 50 a 69 rokiem życia, które są ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia, a nie wykonywały badania mammograficznego w ciągu ostatnich 24 miesięcy.
Jak się zapisać na badanie
Chętne panie mogą zapisywać się na wizytę osobiście w każdej rejestracji lub też dzwoniąc pod numer telefonu (22) 458 70 00. Konieczne jest, aby podczas telefonicznej rejestracji pacjentka podała swój numer PESEL. Badania przeprowadzane będą w przychodni Centrum Medycznego LIM przy Al. Jerozolimskich w Warszawie (budynek hotelu Marriott, wejście od Galerii LIM). Pracownia mammograficzna mieści się na 10 piętrze. Akcja potrwa do odwołania.
Badanie w Centrum Medycznym LIM wykonywane jest nowoczesnym mammografem firmy General Electric, spełniającym warunki bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego w celach medycznych. Podczas badania pierś umieszczana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund.
Na badanie nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jednak w tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicach górnych partii ciała.
Wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny – kilka słów o mammografii
Mammografia jest skuteczną metodą wykrywania raka piersi. Badanie to może ujawnić wszelkie nieprawidłowości i zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. W przypadku raka sutka wykrywalność tą metodą oceniana jest na 80-95%. Wczesne wykrycie raka piersi poprzez prowadzoną prawidłowo profilaktykę i odpowiednie leczenie pozwala nie tylko na jego wyleczenie, ale także na leczenie z zachowaniem gruczołu piersiowego. Jest to najczęstszy sposób postępowania w krajach gdzie rozwinięta jest profilaktyka raka piersi.