Bądź więc piękna w ciąży i nie pozwól, aby takie chandry Cię nie dopadały! Jeżeli odpowiednio zadbasz o siebie, to w chwili smutku bez obaw wypadniesz na kremówkę do cukierni (lub do sklepów na drobne zakupy, co jest również sprawdzonym sposobem na poprawę niedobrego humoru kobiety), bo wiesz, że jesteś piękna, ludzie przyjaźnie na Ciebie spoglądają i mówią: "Ta ciąża wyjątkowo Jej służy". I spokojnie możesz spytać: Lustereczko, lustereczko powiedz przecie…
- Garderoba
Przede wszystkim zadbaj o swoją szafę. Muszą się w niej znaleźć takie ubrania, w których poczujesz się kobieco i pięknie. Podstawowy strój przyszłej mamy to spodnie ogrodniczki – mogą być dżinsowe lub uszyte ze sztruksu. Na pewno przyda się tunika i długa spódnica z rozcięciami. W prostych spodniach ściąganych w pasie na sznurek będziesz na pewno czuła się wygodnie. Warto dodać, że spódnice, czy spodnie przyszłych mam często mają na brzuchu wstawiony rozciągliwy klin, który pozwala zmieścić się coraz większemu brzuszkowi. Nie musisz więc co miesiąc kupować nowego stroju. Do tego bliźniak, czy też dłuższa bluzka z dzianiny zapinana na guziczki, a na chłodniejsze dni długi ciepły sweter. Sweterki ściągane pod biustem, zwykłe koszule, kamizelki – to również może znaleźć się w Twojej szafie. Wygodne są na pewno luźne sukienki – krótkie czy długie, jak wolisz. Ale w dzisiejszych czasach nikogo również nie zdziwi widok kobiety w ciąży ubranej w opiętą sukienkę czy sweterek. Pięknie wyeksponowany brzuszek jest przecież powodem do dumy. Dozwolone jest oczywiście również mini. I różniste kolory.
Nie zapomnij również o dodatkach – kolorowa apaszka, modna torebka, delikatna biżuteria. No i wygodne buty – na niezbyt wysokim, szerokim obcasie. Wybieraj obuwie wykonane z naturalnych "oddychających" materiałów – skóra, zamsz, len, bawełna. A jeżeli i Twoja bielizna będzie ładna i wygodna – na pewno poczujesz się piękna. Pamiętaj również oczywiście o delikatnym makijażu i ładnej fryzurze.
- Skóra
W ciąży, pod wpływem hormonów, zwiększa się pigmentacja skóry, co może powodować widoczne plamy na twarzy i ciele. Te brązowe przebarwienia, zwane ostudą, znikają po porodzie. Słońce sprawia, że mają bardziej intensywny kolor. Pamiętaj więc, aby posmarować twarz przed wyjściem z domu kremem ochronnym z filtrem, możesz także zastosować podkład matujący. Stosuj toniki zawierające sok z cytryny, ogórka, różne kwasy owocowe, ekstrakty z róży.
Zwiększona masa ciała wystawia na próbę wytrzymałość skóry na rozciąganie, a sucha i słabo odżywiona skóra na pewno tego testu pomyślnie nie przejdzie. Nawilżaj więc nie tylko twarz, ale i całe ciało kremami i preparatami nawilżającymi. Zapewnisz w ten sposób prawidłową strukturę skóry i zapobiegniesz jej wiotczeniu. Wybieraj kosmetyki dobrych, znanych firm, mające atesty Państwowego Zakładu Higieny. Do mycia ciała stosuj płyny o neutralnym pH, które nadmiernie nie wysuszają skóry. Czasami zastosuj peeling. Podczas kąpieli możesz zrobić masaż szorstką rękawicą lub gąbką – w ten sposób usuniesz martwe komórki i skóra lepiej wchłonie krem. Wiotczeniu skóry zapobiegnie również naprzemienny strumień wody zimnej i gorącej z prysznica. Taki wodny masaż warto zastosować na piersiach, udach, pośladkach. Skóra będzie jędrna i bardziej elastyczna, a przez to mniej podatna na rozstępy.
- Rozstępy
Rozstępy są to różowe lub czerwone pasemka na udach, piersiach, brzuchu, biodrach i pośladkach. Jest to trwała deformacja skóry – uszkodzenia włókien kolagenu i elastyny -skutek słabej rozciągliwości przy szybkim i znacznym przyroście masy ciała. Najbardziej podatne są kobiety o jasnych lub rudych włosach i jasnej karnacji, duże znaczenie ma też czynnik genetyczny. Aby im zapobiegać – bo całkowicie wyleczyć rozstępów właściwie się nie da – skórę w podatnych na rozstępy miejscach należy regularnie nawilżać i odżywiać za pomocą specjalnych preparatów profilaktycznych, które poprawią jej jędrność i elastyczność. Preparatów używaj począwszy od 4. miesiąca ciąży i stosuj systematycznie – raz lub dwa razy dziennie. Możesz masować ciało również oliwą z oliwek, oliwką dla niemowląt, olejkiem mandarynkowym.
- Piersi
Wzrost ilości hormonów – estrogenu i progesteronu – powoduje, że Twoje piersi powiększają się, są teraz obrzmiałe, wrażliwe na dotyk. Obwódka wokół brodawki staje się większa i ciemniejsza, a gruczoły potowe na niej są bardziej widoczne – wyglądają jak małe grudki. Również siateczka żył staje się bardziej widoczna. Teraz musisz o piersi szczególnie dbać.
Noś wygodny, elastyczny biustonosz o szerokich ramiączkach – najlepiej z włókien naturalnych. Piersi możesz delikatnie masować, hartując w ten sposób skórę wokół brodawek i przygotowując piersi do karmienia. Całą dłoń (palce złączone) przesuwaj dookoła piersi od obwodu w stronę brodawek, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Na końcu uchwyć brodawkę dwoma palcami i delikatnie wyciągnij ją do przodu. Taki masaż możesz wykonać oliwką lub preparatem przeciw rozstępom. Aby zachować jędrność biustu, możesz codziennie robić 20-sekundowy masaż wodą z prysznica – najlepiej naprzemiennie ciepłą i zimną.
- Zęby
W ciąży często pogłębiają się istniejące już problemy, jak np. próchnica. Jest to spowodowane zmianami jakie w czasie ciąży zachodzą w mikroflorze jamy ustnej. Nie masz powodów do obaw, jeśli Twoje zęby są zdrowe i zadbane. Ale aby być tego pewną na 100 procent – już w pierwszych tygodniach ciąży wybierz się do stomatologa aby skontrolować stan swojego uzębienia i wszelkie niedociągnięcia wykryć i naprawić od razu. Częstym problemem kobiet w ciąży są zapalenia dziąseł – dziąsła są grubsze niż zwykle, często krwawią. Spowodowane jest to zmianami hormonalnymi, co sprzyja gromadzeniu się resztek jedzenia u nasady zębów. Dlatego staraj się myć zęby po każdym posiłku dobrą pastą, stosuj płyny do płukania jamy ustnej i nitki do zębów. Ogranicz słodycze, a dietę wzbogać o potrawy zawierające witaminę C, która wzmacnia dziąsła i zmniejsza częstotliwość krwawień.
- Sport
Pobudza krążenie, wzmacnia mięśnie, dodaje zwinności i optymizmu, a także pozwala utrzymać wagę w normie, co gwarantuje powrót do młodzieńczej sylwetki. A na tym z pewnością zależy Ci najbardziej. Idealne dla kobiety w Twoim stanie są spacery – przynajmniej godzinę dziennie – świeże powietrze to Twój sprzymierzeniec. Warto te odwiedzić pływalnię, a jeśli nie umiesz pływać – wykonuj różne ćwiczenia w wodzie. Umiarkowana gimnastyka – łagodne, spokojne ćwiczenia uelastycznią Twoje mięśnie. Najlepiej jest ćwiczyć w grupie – wiele ośrodków sportu organizuje specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży. Być może uczestnicząc w nich łatwiej Ci będzie się zmobilizować? Jeżeli Cię to pasjonuje – to może być joga. Lub po prostu seks – jeśli nie ma przeciwwskazań. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem uprawiania sportu poradzić się swojego lekarza – do niego należy ostatnie słowo odnośnie wybranego przez Ciebie rodzaju.
- Relaks i odpoczynek
Aby ulżyć zmęczonym stopom, które noszą teraz przecież większy niż zwykle ciężar, i zapobiec obrzękom, często odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry. Zmęczone nogi możesz również moczyć w chłodnej wodzie z dodatkiem olejku pomarańczowego lub specjalnej soli do stóp. Okrężne masaże miękką szczotką lub też polewanie – od kolan w kierunku stóp – zimną wodą również będą skuteczne.
Pachnąca kąpiel w letniej wodzie z pewnością odpręży całe Twoje ciało – do wanny wlej napar lub włóż lniany woreczek z ziołami np. lawendą, kwiatem lipy, zielem macierzanki, rumiankiem, czarnym bzem, lub też dodaj kilka kropel aromatycznego olejku – lawendy, pomarańczy, bergamoty. Zapal świecę, zamknij oczy, włącz ulubioną płytę, oddaj się marzeniom… W ten sposób odprężasz i ciało, i umysł.
Jak najczęściej odpoczywaj wykonując swoje ulubione zajęcia – czytaj, słuchaj muzyki, idź do kina, spaceruj lub po prostu leż i leniuchuj.
Staraj się jak najwięcej spać, przynajmniej 8 godzin dziennie. Pamiętaj, że wystarczy kilka dodatkowych godzin snu i rano poczujesz się rześka, wypoczęta, pełna energii. Twoja skóra nabierze zdrowszego wyglądu, ponieważ komórki regenerują się właśnie podczas snu. Wzmocni się Twój system odpornościowy, poprawi koncentracja. Nie odmawiaj sobie również drzemki w ciągu dnia – po przebudzeniu poczujesz się jak nowonarodzona. Układając się do snu staraj się leżeć na boku, najlepiej na prawym, aby nie obciążać serca. Nogi pozostaw lekko ugięte, między kolana włóż poduszkę. Spanie na brzuchu w zasadzie dziecku nie szkodzi, ale jest zapewne niewygodne, spanie na plecach natomiast jest odradzane ze względu na ucisk macicy na naczynia krwionośne, co utrudnia krążenie. Zadbaj o wygodny materac, płaską poduszkę – aby nie nadwyrężać kręgów szyjnych – i bawełnianą kołdrę, która nie powoduje przegrzania. Temperatura w Twojej sypialni powinna wynosić 16-20 stopni, warto też zadbać o dobre nawilżenie pomieszczenia.. Nie kładź się spać głodna – najlepszy jest lekkostrawny posiłek na 2 godziny przed pójściem spać.
- Dieta
Jest ona szczególnie ważna właśnie teraz, gdyż wpływa zarówno na Twoje zdrowie i urodę, jak i również na prawidłowy rozwój maleństwa. Poczytaj więc o tym, jak ta dieta "w trakcie" powinna wyglądać.
I niech uśmiech nie znika z Twojej twarzy! Jesteś stuprocentową kobietą, w której rozwija się nowe życie!