Akcesoria przydatne w opiece nad chorym i niepełnosprawnym

Opieka nad osobą obłożnie chorą lub niepełnosprawną wymaga wiele wysiłku i wkładu pracy, często wiążąc się z koniecznością dźwigania znacznych ciężarów. Wysiłek fizyczny nawet młode osoby może pozbawić energii i chęci do działania, dlatego warto pomyśleć o odpowiedniej organizacji pracy, w której pomogą specjalne akcesoria.

pomoce-pomoce

Nietrudno wyobrazić sobie chociażby cotygodniowe mycie głowy osobie, która jest całkowicie sparaliżowana i nie może do tej czynności usiąść przy umywalce. W takich sytuacjach problemem bywa każdy najprostszy zabieg począwszy od karmienia, a skończywszy na codziennej toalecie. Zdarza się, że osoby opiekujące się chorym są drobniejszej postury i muszą poradzić sobie ze sporym wyzwaniem nawet, jeśli chcą zmienić przemoczone prześcieradło.

Pielęgnacja osób obłożnie chorych

Oczywistym jest, że poziom trudności związany z opieką nad chorym wzrasta wraz ze stopniem jego niepełnosprawności. Osoby leżące, sparaliżowane w znacznej części ciała albo pozostające w śpiączce, wymagają najwięcej wysiłku, dlatego w ich przypadku szczególnie sprawdzają się różne pomoce. Wyjątkowo ciekawym i bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem są pneumatyczne wanny do kąpieli oraz wszelkiego typu nadmuchiwane pojemniki do higieny włosów i głowy. Wanna może być wykorzystana bezpośrednio na łóżku, gdzie układa się na niej chorego, a następnie pompuje i napełnia wodą.

Osoby niesprawne ruchowo nie mają też możliwości skorzystania z toalety, dlatego stosuje się w ich przypadku pampersy i inne akcesoria zapobiegające moczeniu łóżka. Przydatne okazują się specjalne nieprzemakalne podkładki, które chronią prześcieradło przed zmoczeniem. Chory leżący zazwyczaj miewa też problemy z odleżynami, dlatego w jego pielęgnacji przydają się specjalne krążki, podkłady i kosmetyki przeciwodleżynowe.

Zabiegi higieniczne u osób na wózku inwalidzkim

Osoby obłożnie chore całkowicie są zdane na swojego opiekuna w przeciwieństwie do osób niepełnosprawnych, które w wielu czynnościach radzą sobie same, wymagając jedynie odpowiedniego wsparcia. Pomagając w opiece nad niepełnosprawnym bliskim warto pomyśleć o takim wyposażeniu, jak:

  • wózek inwalidzki pod prysznic i do załatwiania czynności fizjologicznych,
  • stolik łóżkowy pozwalający na zjedzenie posiłku w pozycji siedzącej,
  • rama asekuracyjna do sedesu dla niepełnosprawnych, którzy z niego korzystają,
  • tacka lub rynna do mycia włosów przy wannie lub umywalce,
  • wózek inwalidzki do poruszania się w domu i na ulicy.

Wsparcie sprzętowe w rehabilitacji

Niepełnosprawni i chorzy wymagający opieki najczęściej też potrzebują odpowiedniej rehabilitacji. Sklepy specjalistyczne takie jak Pomoce Dla Seniora, oferujące produkty do pielęgnacji i usprawniania codziennego życia, mają też bogaty asortyment wspomagający rehabilitację. W domowych warunkach można wykorzystać różne przyrządy do ćwiczeń, ortezy i stabilizatory, poduszki ortopedyczne, przybory do leczenia haluksów, a także specjalne fotele geriatryczne.

Akcesoriów przydatnych w opiece nad osobą niepełnosprawną jest wiele, a szczególną grupę stanowią też te dla chorych z Parkinsonem. Ograniczenia w swobodnym manipulowaniu sztućcami czy innymi codziennymi przedmiotami wymaga specjalnego przystosowania prostych akcesoriów, w tym także sztućców i naczyń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *