Czy wiesz, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowej Komisji ds. Kontroli Zaburzeń z Niedoboru Jodu Polska jest jednym z krajów, w którym ilość jodu jest wystarczająca dla populacji? To bezpośredni skutek wdrożonej w 1996 roku profilaktyki jodowej. Chociaż jego naturalnym źródłem są, chociażby ryby morskie, wartościowa dieta nie zawsze jest wystarczająca. Sprawdź, jakie są wytyczne dotyczące suplementacji jodu w ciąży i dlaczego ten pierwiastek jest tak ważny w życiu przyszłej mamy.
Jakie są właściwości jodu dla kobiet w ciąży?
Ze względu na dobrze funkcjonującą politykę profilaktyki jodowej w Polsce znaczenie tego pierwiastka nie jest tak często poruszane, jak to ma miejsce w przypadku niektórych witamin czy składników odżywczych. Jod pomaga w utrzymaniu:
- prawidłowych funkcji poznawczych,
- optymalnego funkcjonowania układu nerwowego,
- odpowiedniej produkcji hormonów tarczycy oraz działania tego narządu,
- zdrowo wyglądającej skóry,
- wskazanego przez specjalistów metabolizmu energetycznego.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), dzienne zapotrzebowanie na jod wynosi 150 mikrogramów. W przypadku kobiet w ciąży oraz karmiących piersią wartości te są jednak wyższe.
Dlaczego suplementacja jodu w ciąży jest ważna?
Działanie tarczycy u kobiet w ciąży jest wzmożone i to szczególnie w I trymestrze, ponieważ organizm każdej przyszłej mamy przekazuje dziecku tyroksynę. Płód nie jest w stanie samodzielnie jej wytwarzać, tarczyca musi więc produkować podwójną dawkę hormonów, dlatego przyjmowanie jodu w ciąży odgrywa aż tak ważną rolę. Warto pamiętać, że znaczna ilość tego pierwiastka znika z organizmu wraz z oddawaniem moczu.
Warto wiedzieć: Dzienna dawka jodu dla kobiet w ciąży wynosi 250 mikrogramów. Panie karmiące piersią powinny przyjmować ok. 290 mikrogramów[1].
Suplementacja jodu w ciązy jest zalecana przez ekspertów. Nie warto jednak przesadzać – według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przedawkowanie może nastąpić w momencie przyjmowania 500 mikrogramów jodu dziennie.
[1] Na podstawie rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących.
Artykuł sponsorowany