O czym warto pamiętać podczas planowania wyjazdu z dzieckiem? Jak przygotować się do podróży? Jakie potrawy wybierać, a jakich lepiej unikać w trakcie wakacyjnego odpoczynku? Czy zapewnienie zbilansowanej i wartościowej diety dla naszego malucha podczas wakacji jest skomplikowane? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym tekście.
1000 pierwszych dni życia dziecka, a więc okres od poczęcia przez mniej więcej trzy lata, to czas intensywnego rozwoju organizmu naszego malucha. Warto dobrze go wykorzystać i zadbać o prawidłowe, dostosowane do wieku dziecka żywienie na co dzień, ale także podczas wakacyjnych wyjazdów.
Karmienie piersią? Idealne rozwiązanie podczas wakacji
Eksperci zalecają wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6. miesięcy życia i jego kontynuację do 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety[1]. Dlatego mamy, które karmią wyłącznie piersią, mogą być spokojne o dietę niemowląt podczas wakacyjnych wyjazdów. Jest to ponadto wygodny i bezpiecznym sposób na dostarczenie dziecku płynów.
W upalne dni maluch może domagać się mleka częściej niż zazwyczaj, ponieważ podczas upałów organizm mamy produkuje mleko bardziej wodniste, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie maluszka.
Dziecko, któremu chce się pić, będzie samo sygnalizowało potrzebę częstszych karmień, dlatego mamy powinny zadbać o optymalną ilość wody w swoim organizmie. Przy temperaturach powyżej 30 stopni C, zalecane jest spożywanie przez mamę ponad 2,7 litra płynów dziennie.
Dzieci, które karmione są mlekiem modyfikowanym i jednocześnie zaczynają przygodę z rozszerzaniem diety mogą uzupełniać swoje zapotrzebowanie na płyny poprzez picie wody – to dobry sposób na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.
Jak zaplanować dietę niemowlęcia na etapie rozszerzania diety w trakcie wakacji?
Prawidłowo zbilansowana dieta, dostarczająca niezbędne witaminy i składniki mineralne, to najlepszy sposób na wsparcie prawidłowego rozwoju malucha. Podczas wakacji i wyjazdów z nimi związanych trudno jednak nie oprzeć się chęci pofolgowania i „urlopu” od codziennych, zdrowych zwyczajów czy nawyków. Jak zapewnić zatem maluchowi zbilansowane menu, gdy rodzice sami często ulegają pokusom wakacyjnych przysmaków? Po pierwsze warto pamiętać, że wakacje to nienajlepszy moment na wprowadzanie nowości do jadłospisu maluszka oraz eksperymentowanie z żywieniem, dlatego należy podawać mu sprawdzone produkty i posiłki, które zna i lubi. Po drugie należy zwracać uwagę na jakość, bezpieczeństwo i świeżość produktów oraz odpowiednie nawodnienie dziecka.
Wakacyjna dieta dzieci po 1. roku życia
Dzieci od 1. do 3. r. ż. potrzebują około 1300 ml płynów dziennie, natomiast w trakcie upałów zapotrzebowanie na nie rośnie[2]. Oprócz wody, dziecko nawadnia się także dzięki jedzeniu zupek, przecierów owocowych, kaszek zbożowych czy warzyw i owoców.
Podczas wakacyjnego odpoczynku warto postawić na bezpieczeństwo posiłków i prostotę w ich przygotowaniu. Dziecko po pierwszym roku życia powinno w ciągu dnia otrzymywać 4 – 5 posiłków, w tym 3 podstawowe i 1 – 2 uzupełniające. Mleko to nadal ważny element diety dziecka po 1. urodzinach. Dwa kubki mleka modyfikowanego typu junior dziennie zmniejszają ryzyko występowania niedoborów żywieniowych[3].
Sezon letni to okres, który obfituje w sezonowe, dostępne lokalnie, warzywa i owoce, dlatego należy uwzględnić je w jadłospisie. Jeżeli rodzice planują jeść posiłki poza domem, to powinni zwrócić szczególną uwagę na to, co zje tam ich dziecko. Maluszek nie powinien jeszcze otrzymywać potraw dosalanych, dosładzanych i bogatych w tłuszcze nasycone, a zazwyczaj żywność podawana w restauracjach właśnie tym się charakteryzuje. Wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem w okresie wakacyjnym mogą okazać się produkty z oznaczeniem wieku na opakowaniu takie jak kaszki wielozbożowe, słoiczki z gotowymi obiadkami czy przeciery z owoców, których skład dopasowany jest do potrzeb żywieniowych dzieci w określonym wieku.
Lato to także czas, gdy dzięki wielu atrakcjom jakie zapewniamy dzieciom oraz wyjazdom poza miejsce zamieszkania ich apetyt może być mniejszy niż zwykle. To zupełnie naturalne, więc nie powinniśmy obawiać się, że dziecko straciło zainteresowanie jedzeniem. Sytuacja wraca do normy, gdy maluch wraca do domu i znanej mu codziennej rutyny.
Co warto spakować do walizki?
Często tuż przed wyjazdem na urlop pojawia się pytanie: Co ze sobą zabrać? Wakacje z dziećmi zazwyczaj wiążą się z większym bagażem i wieloma drobiazgami, o spakowaniu których koniecznie trzeba pamiętać. Jak zapakować wszystkie potrzebne rzeczy związane z posiłkami dla dziecka, a przy tym o niczym nie zapomnieć?
Grunt to dobry plan i przygotowanie listy potrzebnych rzeczy. Dzięki niej rodzice będą mieć pewność, że zabrali ze sobą wszystko, co będzie im potrzebne. Przed jej sporządzaniem, warto uzyskać także informacje na temat wyposażenia miejsca, w którym będziemy wypoczywać. Obecność chociażby czajnika elektrycznego do gotowania wody, mikrofalówki czy lodówki z pewnością będzie istotna przy planowaniu posiłków. Dzięki temu, unikniemy dublowania sprzętów, a także nerwowych sytuacji, w których np. nie mamy możliwości przygotowania dziecku posiłku.
Niezależnie od tego, jaki obieramy kurs wakacyjnej podróży w walizce nie powinno zabraknąć przede wszystkim ulubionych dań w słoiczkach, kaszek, mleka modyfikowanego (jeśli dziecko je pije) oraz niezbędnych sprzętów, takich jak akcesoria do spożywania posiłków – miseczki, kubka, sztućców czy butelki do karmienia mlekiem.
[1] Szajewska H. i wsp., Karmienie piersią. Stanowisko PTGHiŻD. Standardy Medyczne Pediatria, 2016, 13.1 9-24.
[2] http://www.imid.med.pl/images/do-pobrania/poradnik.pdf
[3] Badania potwierdziły, że podawanie 2 kubków mleka modyfikowanego typu junior skutecznie obniża ryzyko niedoborów witaminy D i żelaza [Akkermans MD, et al., 2017]
O kampanii: Ogólnopolski program edukacyjny „1000 pierwszych dni dla zdrowia” wspiera Rodziców w prawidłowym żywieniu dzieci w kluczowym okresie rozwoju i wzrostu dziecka, a więc w 1000 pierwszych dni życia począwszy od poczęcia. Prawidłowe żywienie w tym kluczowym okresie to najlepszy sposób na wykorzystanie niepowtarzalnego okna możliwości w rozwoju dziecka. Dbając o dietę dziecka przez 1000 pierwszych dni mamy realny wpływ na zdrowie dziecka, długość i jakość jego życia! Program realizowany jest od 2013 r.