Czym jest Płonica (szkarlatyna) – jak wygląda wylęg choroby, czym się objawia. Kilka podstawowych informacji nt. choroby.
Płonica (szkarlatyna)
Okres wylęgania choroby to ok. 48 – 72 godz. Po tym czasie pojawia się wysoka gorączka 39 – 40° C, niekiedy poprzedzona dreszczami, ból głowy, gardła, uczucie ogólnego rozbicia, nudności i wymioty.
Migdałki podniebienne są zaczerwienione i powiększone. Często pojawia się na nich ropny wysięk. Opisane powyżej objawy są charakterystyczne również dla anginy, która wywoływana jest przez ten sam rodzaj bakterii.
W płonicy natomiast dodatkowo pojawia się wysypka rumieniowa – punkcikowate, czerwone plamki. Widoczne są one na całym ciele z tym, że najpierw pojawiają się na twarzy i szyi a następnie schodzą w dół. W okolicy fałdów skórnych (pachy, pachwiny) wysypka jest bardziej nasilona. Wolny od wysypki jest tylko tzw. trójkąt Fiłatowa – okolica wokół ust pomiędzy fałdami policzkowymi. Charakterystyczny jest też kolor języka, który przybiera malinowy odcień.
Po ustąpieniu wysypki (ok. 1 tydz.) pojawia się łuszczenie skóry zaczynające się podobnie jak wysypka od twarzy i schodzące w dół na tułów i kończyny. Gorączka utrzymuje się przez kilka dni, po czym ustępuje lub przechodzi w stopniowo zanikający stan podgorączkowy.