Niektóre pomieszczenia w naszych domach, ze względu na wiele funkcji, jakie muszą pełnić, wymaga przy aranżacji szczególnej uwagi. Znaczenie ma zarówno to, jakie znajdzie się w nich wyposażenie, jak i rodzaj wybranego oświetlenia. Do takich pomieszczeń należy między innymi pokój dziecięcy.
Rzadko ograniczamy się w nim do jednej tylko lampy, bo ta nie byłaby w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom pociechy. Znacznie częściej decydujemy się na kilka opraw, którym przypisuje różne funkcje.
Pokój dziecięcy to doskonały przykład wielofunkcyjności wnętrza. Rolą rodziców jest takie zagospodarowanie pomieszczenia, by to dobrze spełniało funkcję sypialni, pokoju do odrabiania prac domowych oraz nauki, miejsca do relaksu oraz zabaw, a także do przyjmowania małych gości, których zechce zaprosić pociecha. Jak zaplanować w nim oświetlenie, by w pełni spełniał oczekiwania dziecka?
Światło z podziałem na role
Przede wszystkim należy wydzielić we wnętrzu poszczególne strefy, które będą spełniały różne funkcje. W kolejnym etapie warto zastanowić się, jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się w każdej z tych stref i dostosować je do określonych potrzeb. Poza oświetleniem strefowym konieczne będzie też wprowadzenie głównego źródła światła, które pozwoli rozjaśnić cały pokój i będzie pomocne w codziennym użytkowaniu wnętrza po zapadnięciu zmroku oraz w pochmurne i zimowe dni. Decydując się na zastosowanie kilku źródeł światła, rodzice będą w stanie zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju, nauki i wypoczynku.
Jaką oprawę wybrać do pokoju dziecka?
Szeroki wybór opraw oświetleniowych pozwala zapewnić funkcjonalność wnętrza, gwarantując przy tym pożądany efekt wizualny, który będzie adekwatny do oczekiwań i wieku użytkownika. Nie trudno domyślić, że nieco innych preferencji przy wyborze lamp możemy spodziewać się po małych dzieciach, a innych w przypadku dorastających nastolatków. Rolą projektanta – niezależnie czy będzie to rodzic, czy też osoba, która urządzaniem wnętrz zajmuje się zawodowo, będzie dostosowanie opraw do tych preferencji.
Poszukując lampy, która będzie spełniała rolę oświetlenia głównego, można wybierać spośród dostępnych na stronie Lampy.it opraw sufitowych, w tym plafonów, żyrandoli i lamp wiszących. Nieco rzadszym rozwiązaniem jest wykonanie większej instalacji świetlnej z opraw wpuszczanych w sufit, a w pokoju nastolatka montaż lamp na szynoprzewodach.
W roli oświetlenia uzupełniającego albo strefowego dobrze sprawdzą się kinkiety, lampy stojące na biurku oraz lampy podłogowe. Oprawy te, w zależności od formy oraz sposobu, w jaki emitują światło, mogą spełniać wiele różnych funkcji.
Jakie światło sprawdzi się w pokoju dziecięcym najlepiej?
W każdym przypadku oświetlenie powinno zostać dostosowane do określonej strefy i pełnionej przez nią funkcji. I tak w miejscu przeznaczonym do nauki najlepiej zaplanować lampę rzucającą światło o barwie białej zimnej na blat biurka. Takie oświetlenie wpłynie korzystnie na koncentrację dziecka podczas odrabiania lekcji. Natomiast strefy przeznaczone do relaksu lepiej oświetlić światłem o barwie ciepłej, co pomoże się dziecku zrelaksować i wyciszyć. Właśnie takie oświetlenie warto zaplanować w pobliżu łóżka.
Planowanie oświetlenia w pokoju dziecka to kwestia złożona. Z jednej strony rodzice stają przed koniecznością zaaranżowania estetycznego wnętrza, z drugiej stworzenia funkcjonalnej przestrzeni. Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie dla nich wskazówką, na co powinni zwrócić uwagę i pozwoli spojrzeć szerzej na ten problem.