Na pojawiające się początkowo dolegliwości – bóle, obrzęki, uczucie dyskomfortu i ciężkości kończyn, a później rozwój "pajączków" naczyniowych (teleangiektazji) i żylaków – wiele kobiet nie zwraca większej uwagi, uznając je za typowe dla ciąży.
Istotne jest, że żylaki w 70-80% rozwijają się w I trymestrze ciąży. Spowodowane jest to zmianami hormonalnymi zachodzącymi na początku ciąży w organizmie kobiety. Wzrasta wtedy poziom estrogenów i progesteronu, które zwiększają rozciągliwość ściany naczyń krwionośnych i zmniejszają napięcie żył. W późniejszym okresie ciąży powiększająca się macica uciska na żyły w miednicy, co utrudnia odpływ krwi z kończyn dolnych. Zmiany te powodują, że naczynia zaczynają się poszerzać.
- Co robić, aby uniknąć rozwoju żylaków w ciąży?
Wskazane jest przede wszystkim przeprowadzenie przed planowaną ciążą badania flebologicznego połączonego z dopplerowską oceną przepływów krwi w żyłach. Pozwala to na ocenę wydolności naczyń żylnych i wczesne leczenie niewydolności żylnej i żylaków (kompresjoterapia, skleroterapia, operacja) Leczenie żylaków przed planowaną ciążą zapobiega ich rozwojowi w czasie ciąży, a także pozwala uniknąć powikłań z nimi związanych.
W czasie ciąży postępowaniem z wyboru jest kompresjoterapia, czyli stosowanie najlepiej już od początku ciąży specjalistycznych podkolanówek, pończoch lub rajstop przeciwżylakowych, dobranych indywidualnie dla każdej ciężarnej. Prawidłowa kompresjoterapia pozwala na ograniczenie dolegliwości ze strony kończyn dolnych, zmniejsza ryzyko rozwoju żylaków i wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych w ciąży.
lek.med. Krzysztof Błachowiak
specjalista chirurg, flebolog
Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Żylaków VENAVITA