Letni, wakacyjny wypoczynek zakłócają nam uciążliwe, denerwujące, często krwiopijne owady latające: komary i meszki. Dokuczliwe ukłucia komarów można szczególnie odczuć przy dużej wilgotności powietrza i o zmierzchu. Ukłucia powodują bąble, świąd, odczyny zapalne, które łatwo można rozdrapać i zainfekować (drapanie wcale nie przynosi ulgi). Dlatego starajmy się zdezynfekować okolice wkłuć owada. U alergika mogą wystąpić objawy ogólne, czyli wstrząs, a także wysypka na ciele i świąd. Wybierając się w rejony, gdzie jest dużo komarów warto pamiętać o stosowaniu środków odstraszających zewnętrznych czy zażywaniu witaminy z grupy B. Skutki ukąszeń łagodzą dostępne na rynku żele czy okłady z sody.
Meszki, czyli małe czarne muszki atakują w ciągu dnia, w pełnym słońcu. Kłują boleśnie i często pozostawiają krwawiący ślad. Groźne są tylko samice meszek. Lubią miejsca pokryte cieńszą i delikatniejszą skórą. Nie przenoszą chorób, ale ze względu na toksyczną ślinę ukłucia mogą powodować częściej niż w przypadku komarów, obrzęki, stany zapalne, wysoką gorączkę czy nawet zaburzenia oddechowe.
Amatorzy leśnych spacerów, grzybiarze i dzieci mogą mieć kontakt z niebezpiecznymi pajęczakami, czyli kleszczami. W ślinie kleszcza obecne są substancje znieczulające. Owad znieczula miejsce, w którym przecina naskórek ofiary, która nic nie czuje. Odkrycie kleszcza często następuje przez przypadek. Jeśli zauważymy go, należy go szybko usunąć – najlepiej chwytając kleszcza pęsetą między tułowiem a głową. Do lekarza trzeba się zgłosić, gdy nie uda nam się go usunąć w całości. Kleszcze mogą być nosicielami groźnych chorób, takich jak borelioza. Jej objawem może być rumień powstający nagle i szerzący się obwodowo w miejscu wkłucia, o średnicy do kilkunastu centymetrów. Innymi niepokojącymi objawami są bóle głowy, wymioty, gorączka, prowadzące do kleszczowego zapalenia mózgu. Zaniedbanie boreliozy może powodować zapalenie stawów i zmiany w układzie krążenia. Trzeba skontaktować się z lekarzem, który zastosuje odpowiednie antybiotyki. Możliwe jest też podanie szczepionki zapobiegającej zapaleniu mózgu. Warto pamiętać, by po każdym spacerze (tym bardziej w lesie) dokładnie obejrzeć całe cało, nie tylko nogi. Kleszcz może wędrować do pachwin, pach, pod piersi, a nawet za małżowiny uszne. Zalecane jest też przeglądanie ubrania.