Mówiąc o osobie w wieku podeszłym najczęściej widzimy starca z laseczką, który idzie krokiem schorowanym, powolnym, niepewnym i drżącym. Ludziom młodym i zdrowym trudno czasem zrozumieć, iż nie zmarszczki powodują, że komuś nie chce się poruszać, a nogi i stopy, które po prostu bolą, ponieważ są chore.
Powszechny Program Profilaktyczny "Zdrowe Nogi" ma zwrócić uwagę na problemy związane z nogami już w pierwszej połowie życia człowieka: stawiamy na profilaktykę, będziemy przekonywać, co należy robić, by nogi jak najdłużej były zdrowe i sprawne ( profilaktyka pierwotna). Chcemy uczyć, w jaki sposób po prostu o nie dbać. Nogi często bolą, bo ich właściciel traktuje je jedynie jako narzędzie do poruszania się, a nie narząd, o który trzeba dbać tak samo, jak o serce czy nerki.
Osobom, które już cierpią na schorzenia kończyn dolnych będziemy służyli radą i pomocą, w ramach tzw. profilaktyki wtórnej, jak leczyć i zapobiegać kolejnym komplikacjom. Będziemy poruszali tematykę chorób zwyrodnieniowych, które sprawiają ból, nie pozwalają cieszyć się życiem; omówimy możliwości nowoczesnego leczenia schorzeń i walki z bólem. Dużą grupą, do której kierujemy nasz Program są chorzy na cukrzycę. Diabetyków skutecznie chcemy przekonać do szczególnej pielęgnacji stóp, by w ten prosty sposób długo mogli oni zachować zdrowe nogi, czyli urzec się przed groźnymi powikłaniami związanymi z cukrzycą.
W przypadkach, gdy u chorych występują już objawy schorzeń w obrębie kończyn dolnych, pokażemy jak ograniczać skutki choroby i jak nie doprowadzić do jej nawrotu. W ramach profilaktyki wtórnej, czyli tej znacznie trudniejszej, nasze motto brzmi "Wyleczyć, Ulżyć, Zapobiegać".
Chcemy, by Program "Zdrowe Nogi" stał się powszechnym programem edukacyjnym, propagującym zdrowy styl życia, prawidłowe odżywianie się, ruch, walkę z otyłością.
- 1. Celem programu jest prowadzenie profilaktyki pierwotnej u osób zupełnie zdrowych. Chcemy uzmysłowić ludziom jak ważne jest zapobieganie chorobom i ile dzięki profilaktyce można zaoszczędzić bólu i… pieniędzy.
W ramach profilaktyki wtórnej (leczenie i zapobieganie komplikacjom przy schorzeniach stóp i nóg) będziemy kładli nacisk na następujące dziedziny medycyny:
- ortopedię (choroby zwyrodnieniowe, wady wrodzone),
- diabetologię, w tym powikłania diabetologiczne (stopa cukrzycowa, owrzodzenia podudzi),
- dermatologię (grzybice, dermatozy, sklerodermia, neurodermitis),
- choroby naczyniowe,
- choroby neurologiczne.
Choroby zwyrodnieniowe to najczęstsze schorzenia nóg, o które często sami się staramy prowadząc niezdrowy tryb życia: długo stoimy (np. ekspedientki), siedzimy bez zmiany pozycji (pracownicy biurowi), mało się ruszamy, nawet po pracy, w domu wolimy posiedzieć przez telewizorem niż wyjść na spacer, jemy za dużo, do tego często niezdrowo, i co najgorsze, lekceważymy symptomy jakichkolwiek dolegliwości, narażając się tym samym na schorzenia. U człowieka prowadzącego taki tryb życia w wieku dojrzałym zaczynają się coraz poważniejsze problemy ze stawem biodrowym, kolanowym, komfort chodzenia zatruwają haluksy.
Szczególną uwagę na pielęgnację nóg powinni zwracać diabetycy, zarówno młodzież chora na cukrzycę, jak i dorośli. Ta grupa jest bardzo narażona na bardzo poważne powikłania chorobowe w obrębie kończyn dolnych. W przypadku stopy cukrzycowej wrastający w skórę paznokieć może okazać się w konsekwencji bardzo poważ-nym problemem z amputacją kończyny w skrajnym wypadku. Jeżeli dochodzi do tego otyłość, związaną z cukrzycą – osoba taka jest zdana na pomoc osób trzecich.
Częstym problemem są zmiany skórne (związane z różnymi chorobami) na nogach i stopach, które powodują chęć zasłaniania kończyn nawet w upalne dni. Groźną chorobą jest zapalenie żył głębokich spowodowane wolnym przepływem krwi przez żylaki i tworzeniem się zakrzepów.
Głośno będziemy mówili i uświadamiali, że brak aktywności fizycznej sprzyja rozwojowi chorób, których lista jest bardzo długa.
- 2. Program kierujemy do całego społeczeństwa, do dorosłych, młodzieży i dzieci.
Rozwój i pierwsze objawy wiele chorób zaczynają się już w dzieciństwie. Przekazany przez rodziców materiał genetyczny ma ogromny wpływ na podatność w przypadku danej jednostki chorobowej. Ważne jest jednak to, aby móc wiele zmienić, co jak udowodniono medycznie jest możliwe a nawet wysoce wskazane. Co powinien robić każdy rodzic dla własnego dziecka? Aktywny tryb życia, czyli zapewnienie mu m.in. ruchu, wypracowanie nawyku prowadzenia zdrowego trybu życia, w przyszłości zaowocuje i umożliwi uniknięcia niektórych dolegliwości chorobowych (w tym dziedziczonych genetycznie) w obrębie kończyn dolnych w wieku dojrzałym. W przypadku wad wrodzonych, z którymi człowiek się rodzi, wczesne ich wykrycie i właściwe leczenie, rehabilitacja oraz dostosowanie do życia już w wieku rozwojowym pozwala uniknąć wielu cierpień zarówno psychicznych, jak i fizycznych.
- 3. Propagowanie programu odbywa się poprzez szeroko zakrojoną edukację społeczną.
Jednym z celów jest stworzenie nowej specjalizacji zawodowej, jakiej w Polsce dotąd nie było. W Niemczech nazywa się ona "Fußpflegerin", co dosłownie tłumaczy się "pielęgniarka nóg", u nas będzie ona funkcjonowała jako "specjalista ds. pielęgnacji stóp". Osoba, która będzie zajmowała się medyczną pielęgnacją stóp (pielęgniarka lub kosmetyczka) ma stanowić fachowe i kompetentne ogniwo miedzy lekarzem a pacjentem. W ramach Powszechnego Programu Profilaktycznego, odbywać się będą specjalistyczne i kompleksowe szkolenia dla pielęgniarek i kosmetyczek. Jego ukończenie chcemy połączyć z uzyskaniem szyldu "Gabinet Zdrowe Nogi", który ma być znakiem jakości świadczonych usług, kompetencji i najwyższych umiejętności w dziedzinie pielęgnacji stóp i profilaktyki schorzeń nóg. Kształcenie prowadzić będą lekarze specjaliści oraz w dziedzinie kosmetyki stóp, kosmetyczki z długoletnim stażem i praktyką zagraniczną.
- 4. Edukacja społeczna odbywa się:
- w środkach masowego przekazu: telewizji, radiu, czasopismach fachowych i ogólnodostępnych, w Internecie na stronach www.zdrowe-nogi.pl,
- w bezpłatnym czasopiśmie "Zdrowe Nogi" rozprowadzanym w przychodniach lekarskich (lekarzy rodzinnych oraz specjalistycznych: diabetologicznych, ortopedycznych, dermatologicznych),
- poprzez organizowanie kongresów, spotkań dla środowisk zainteresowanych,
- poprzez udział w kongresach dla lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów w celu zainteresowania ich naszą tematyką,
- poprzez organizowanie wczasów wypoczynkowo-leczniczych z fachową opieką.
- Z naszym Programem chcemy dotrzeć do wszystkich zainteresowanych – zdrowych i chorych, potrzebujących pomocy, do osób młodych, dojrzałych, starszych, do pełnosprawnych i niepełnosprawnych, do tych, którzy mają problemy z poruszaniem się. Wiele uwagi poświęcimy diabetykom, zależy nam, aby byli oni znaczącym filarem Akcji.
- 5. Wszystkich chętnych zapraszamy do czynnego zaangażowania się w Powszechny Program Profilaktyczny "Zdrowe Nogi".
Koordynator Powszechnego Programu Profilaktycznego "Zdrowe Nogi": MIRALEX Sp. z o.o. z siedziba w Pile,
60-129 Poznań, ul. Sielska 10
tel.: 061 66-144-41; tel./fax 061 66-159-71