Czy wiesz już wszystko o pigułkach?

  • Czy można czuć się bezpiecznie już w pierwszym miesiącu stosowania tabletek?
Tak. Pierwszą tabletkę należy zażyć pierwszego dnia cyklu, a więc w dniu, w którym pojawi się miesiączka, i już w tym cyklu można współżyć bez dodatkowych zabezpieczeń.

  • Czy podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych można przytyć?
Pigułki same w sobie nie powodują tycia, mogą jednak nieznacznie zwiększyć apetyt – pod ich wpływem stajemy się bardziej rozluźnione, przestajemy się stresować możliwością zajścia w ciążę. Słowem – zamiast nerwowo obgryzać paznokcie ("Czy nie zaszłam w ciążę?"), odprężone zamawiamy sobie do łóżka pizzę… Trzeba zatem po prostu uważać, co i ile się je.

  • Lekarze mówią, że miesiączka pojawiająca się w przerwach pomiędzy kolejnym opakowaniem pigułek nie jest typową miesiączką. Jeśli tak, to skąd wiadomo, czy kobieta nie zaszła w ciążę?
Rzeczywiście, cykl sterowany hormonalnie jest inny od naturalnego. W naturalnym, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, przygotowana na przyjęcie zarodka błona śluzowa macicy złuszcza się i dlatego u kobiety następuje krwawienie. Natomiast w cyklu sterowanym sztucznie okres następuje dlatego, że spada poziom stymulacji hormonalnej – na kilka dni w każdym cyklu przestajemy brać tabletki. Jeżeli kobieta zajdzie w ciążę, np. w wyniku błędów w przyjmowaniu tabletek, i nieświadoma tego nadal będzie je przyjmować, może wciąż mieć okresowe krwawienia. Aby uniknąć takiej sytuacji, trzeba łykać tabletki zawsze o tej samej porze, żadnej nie pomijać, przed zastosowaniem jakichkolwiek innych leków pytać lekarza, czy nie osłabiają one działania środków antykoncepcyjnych. W razie wystąpienia biegunek lub wymiotów należy przez resztę cyklu zabezpieczać się dodatkowo. Poza tym kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną powinny być pod stałą kontrolą lekarza.

  • Czy jeśli mimo wszystko kobieta zajdzie w ciążę podczas stosowania tabletek, mogą one zaszkodzić dziecku?
Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że pigułki mogą powodować wady płodu. Z pewnością jednak nie są dla niego obojętne. Dlatego zaleca się, by w przypadku stwierdzenia ciąży, niezwłocznie odstawić tabletki. Na szczęście antykoncepcja hormonalna jest bardzo skuteczna, więc takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Kobieta prawidłowo stosująca pigułki właściwie nie ma powodów do obaw.

  • Czy po odstawieniu tabletek trzeba odczekać jakiś czas, zanim zacznie się starania o dziecko?
Tak. Należy odczekać kilka cykli (zwykle od trzech do sześciu), aby powrócił naturalny rytm przemian hormonalnych – tzw. fizjologiczny stan organizmu. Pamiętajmy, że w cyklach bezowulacyjnych (takie są podczas stosowania tabletek) błona śluzowa macicy nie dorasta do właściwej grubości. Zaraz po odstawieniu pigułek macica może więc nie być jeszcze gotowa na przyjęcie zarodka.

  • W jakim wieku można rozpocząć stosowanie pigułek?
Nie wcześniej niż trzy lata od pojawienia się regularnych miesiączek. Uwaga – nie pierwszych w ogóle, tylko pierwszych regularnych miesiączek! To bardzo ważne, by organizm "rozkręcił się" nieco i gospodarka hormonalna przebiegała prawidłowo, zanim zaczną nią rządzić pigułki. W przeciwnym razie po odstawieniu antykoncepcji kobiecie grożą zaburzenia hormonalne.

  • O czym świadczą plamienia i krwawienia pozamiesiączkowe podczas przyjmowania tabletek?

W pierwszych trzech miesiącach stosowania pigułek krwawienia mogą świadczyć o tym, że organizm przystosowuje się do funkcjonowania w nowym rytmie. To naturalny objaw. Po tym czasie sytuacja powinna się ustabilizować. Jeśli tak się nie stanie, tzn. plamienia nie ustąpią, oznacza to, że dawka hormonów zawarta w konkretnych pigułkach nie jest dla tej kobiety odpowiednia. Należy zmienić pigułki.

  • Czy tabletki wchodzą w reakcję z alkoholem?
Nie. Jedyny problem w związku z alkoholem jest taki, że jego nadmierne spożycie może wywołać wymioty, w wyniku czego skuteczność antykoncepcji spadnie.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *