Odmładza i chroni skórę. Nawilża ją, łagodzi podrażnienia i ujędrnia. Dlatego właśnie wykorzystuje się oliwę do produkcji takich kosmetyków jak mydła, kremy, balsamy do ciała i odżywki do włosów. Ale możesz też bezpośrednio wykorzystać oliwę, której na co dzień używasz w kuchni. Będzie to kosmetyk najzdrowszy, bo bez konserwantów, i o wiele tańszy niż kupiony w drogerii. Postaraj się tylko, by oliwa była najwyższej jakości, czyli extra virgin – tłoczona na zimno. Może służyć każdemu, bez względu na rodzaj skóry, nadaje się nawet dla alergików i małych dzieci. Stosuj ją do pielęgnacji tak często, jak tylko masz na to ochotę.
Balsam dla skóry:
Oliwa działa jak najlepszy krem do ciała, gdy dodasz ją do kąpieli. Do wanny z ciepłą wodą wlej 2 łyżki oliwy i zanurz się w niej się na 20 minut. Potem (bez spłukiwania) osusz skórę ręcznikiem, by nie zetrzeć warstewki tłuszczu. Jeżeli kąpiel ma działać relaksująco, do wody wlej tylko napar z ziół (po 2 łyżki kwiatu lipy, rumianku, rozmarynu i lawendy) i zanurz się w niej na kwadrans. Delikatnie opłucz ciało, osusz je ręcznikiem i wmasuj w skórę oliwę (2 łyżki na pewno wystarczą). Będzie potem niezwykle gładka i jędrna.
Jeśli masz zrogowaciały naskórek na łokciach lub piętach, na kilka minut przyłóż do nich gazę nasączoną podgrzaną oliwą.
Okłady przygotowane z dodatkiem tego naturalnego kosmetyku uelastyczniają i pojędrniają wiotką skórę. Są np. znakomitym sposobem na przywrócenie ładnego wyglądu szyi. Podgrzaną oliwą nasącz gazę, owiń nią szyję, przykryj folią oraz ciepłym ręcznikiem. Kompres zdejmij po 20 minutach.
Oliwa stosowana do masażu zapobiega powstawaniu rozstępów i pomaga w walce z cellulitem, zwłaszcza gdy dodasz do niej olejek jałowcowy w proporcji: 12 kropli olejku na 6 łyżek oliwy.
Świetnie też działa na spierzchnięte dłonie. Do małej miski wlej ciepłą wodę, dodaj 2 łyżki oliwy i łyżkę miodu. Zanurz dłonie na 10 minut, potem osusz i posmaruj je kremem do rąk.
Kuracja dla włosów:
Jeżeli masz łupież lub łojotok, wmasuj w skórę głowy (najprościej to zrobić za pomocą tamponu z waty) oliwę podgrzaną do 35 C. Potem załóż czepek. Taki kompres trzymaj przez kilka godzin pod turbanem z ręcznika. Potem umyj włosy szamponem, wypłucz w naparze z pokrzywy i mydlnicy lekarskiej (proporcja 1:1), a do ostatniego płukania dodaj sok z połówki cytryny.
Odżywka do rzęs i brwi:
- Zapobiega wypadaniu włosków, wzmacnia je, nadaje połysk. Przynosi świetne efekty, gdy kurację stosujesz przez 3 tygodnie co trzy dni.
-
Do dwóch łyżeczek oliwy z oliwek dodaj 10 kropli witaminy A+ E. Mieszankę przelej do małej buteleczki. Kroplę odżywki nałóż na palec, pochyl głowę i mrugając, natłuść końce rzęs górnej powieki. Potem delikatnie wyszczotkuj je od nasady po końce, najpierw górne, potem dolne. Uważaj, żeby olejek nie dostał się do oczu.
-
Tę samą odżywkę możesz stosować do brwi. Odrobinę mikstury rozprowadź palcem po włoskach i przeciągnij po nich szczoteczką tak, by ułożyły się zgodnie z kierunkiem ich wzrostu.