Dzieci z natury są bardzo ciekawe świata i często zadają sporo pytań, których ilość z czasem może zacząć męczyć rodziców. Ta duża ilość zadawanych pytań świadczy dobrze o dziecku, ponieważ ciekawość leży w jego naturze, a im więcej pytań, tym potencjalnie więcej wiedzy dziecko przyswoi.
Jest to bardzo ważne, ponieważ kilkulatek uczy się znacznie szybciej od dorosłej osoby, a bardzo często wiedza przyswajana jest przez dziecko nieświadomie, na przykład podczas zabawy lub po prostu podczas spędzania wolnego czasu. Jeżeli zależy nam na tym aby dziecko nauczyło się jak najwięcej, nie musimy od razu posadzać go przed książkami. Często najlepszym sposobem na naukę jest nauka nieświadoma, czyli przez zabawę. W ten sposób dziecko samo będzie chciało się uczyć i nie będziemy musieli namawiać go do nauki. Jakie sposoby są najlepsze?
Dzieci z natury są bardzo ciekawe świata i często zadają sporo pytań, których ilość z czasem może zacząć męczyć rodziców. Ta duża ilość zadawanych pytań świadczy dobrze o dziecku, ponieważ ciekawość leży w jego naturze, a im więcej pytań, tym potencjalnie więcej wiedzy dziecko przyswoi. Jest to bardzo ważne, ponieważ kilkulatek uczy się znacznie szybciej od dorosłej osoby, a bardzo często wiedza przyswajana jest przez dziecko nieświadomie, na przykład podczas zabawy lub po prostu podczas spędzania wolnego czasu.
Jeżeli zależy nam na tym aby dziecko nauczyło się jak najwięcej, nie musimy od razu sadzać go przed książkami. Często najlepszym sposobem na naukę jest nauka nieświadoma, czyli przez zabawę. W ten sposób dziecko samo będzie chciało się uczyć i nie będziemy musieli namawiać go do nauki. Jakie sposoby są najlepsze?
ZABAWNA EDUKACJA
Każde dziecko jest inne, a to oznacza, że najlepsze sposoby na naukę będą zależały od konkretnego dziecka. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wybór tylko jednej metody nie jest dobrym pomysłem, ponieważ małoletni uczeń szybko wpadnie w rutynę i zacznie się nudzić. Dzieci wykazują się dużą wyobraźnią, dlatego rodzice również powinni się starać aby za nimi nadążyć.
Warto rozbudzać w dziecku ciekawość, dzięki czemu sprawimy, że będzie ono zadawać jeszcze więcej pytań, a my odpowiadając na nie, będziemy przeprowadzać w ten sposób lekcje. Doskonałym pomysłem jest czytanie dziecku bajek, ponieważ sposób ten ma szereg zalet. Czytając bajki nie tylko rozbudzamy wyobraźnię dziecka, ale także uczymy go nowych słów.
Dodatkowo w takim opowiadaniu mogą znajdować się zwroty których dziecko nie rozumie, więc możemy mu szybko wytłumaczyć co oznaczają. Ponad to, czytając dziecku bajki możemy znacznie zbliżyć się do niego, zwiększyć jego zaufanie wobec nas i jednocześnie sprawić, że stosunki między nim a nami znacznie się poprawią. To ważne aby spędzać z dzieckiem wolny czas, ponieważ przez okres jego dorastania jesteśmy nie tylko jego opiekunami, ale także nauczycielami. Zdarza się jednak, że zapracowani rodzice mają niewiele wolnego czasu i chcą aby dziecko się czymś zajęło. Są sposoby na spędzanie czasu, które zagwarantują dziecku zarówno rozrywkę jak i edukację. Mowa o oglądaniu bajek, ale nie takich zwykłych, lecz z przesłaniem, czyli takich, które w swojej treści niosą naukę. Przykładem może być bajka o czerwonym kapturku (https://www.youtube.com/watch?v=6S6butejlbI), którą znamy chyba wszyscy. Kiedy zapytamy grupę ludzi o to jakie bajki kojarzą ze swojego dzieciństwa, z pewnością spora część z nich wskaże na czerwonego kapturka, a dlaczego? W tej krótkiej opowieści dziecko nauczy się jak wielką wartością jest rodzina, oraz zapamięta, że należy słuchać rodziców, ponieważ zakazy nakładane przez nich, które często dzieciom wydają się niesprawiedliwe, w rzeczywistości mają za zadanie uchronić pociechy przed niebezpieczeństwem.
Rodzice doskonale o tym wiedzą, a tłumaczenie tego dzieciom może zakończyć się fiaskiem, ponieważ obrażone dziecko nie będzie chciało nas posłuchać, jednak jeśli bajka uzmysłowi mu, że rodzice robią wszystko by było bezpieczne, wówczas jest większa szansa, że pociecha weźmie to sobie do serca i zrozumie starania rodziców. Bajki takie jak czerwony kapturek mogą być wykorzystywane jako bardzo dobry zamiennik dla wielu bajek, które dziś emitowane są w stacjach telewizyjnych i które poza kolorowymi postaciami i sympatyczną atmosferą nie wnoszą żadnych merytorycznych wartości. Jeżeli chcemy aby dzieci częściej zadawały pytania, możemy wspomóc się także piosenkami stworzonymi z myślą o dzieciach. Dobrze jeśli w domu często gra muzyka, ponieważ sama w sobie pobudza wyobraźnię, a jeśli poza muzyką w piosence znajdują się słowa, wyobraźnia zostanie pobudzona jeszcze bardziej. Piosenki dla dzieci mają tą zaletę, że tekst często budowany jest w taki sposób, by tworzył grę słów lub zawierał w sobie zwroty, których dzieci na co dzień nie używają, dzięki czemu mogą poznać ich znaczenie. Sporo piosenek stanowi także podstawę wielu gier i zabaw, czego przykładem mogą być zabawy takie jak „Mam chusteczkę haftowaną” podczas której dzieci stoją w kole i śpiewają tekst, a jedno z nich chodzi wokół całej grupy i na słowa „(…)Tobie podaruję” wręcza chusteczkę osobie obok której stoi najbliżej. Takie piosenki nie tylko uczą słownictwa i poprawnej wymowy, ale także pomagają w integracji grupy dzieci, co jest bardzo ważne szczególnie w przedszkolach i innych placówkach edukacyjnych.
WSPÓLNE ZABAWY
Integracja jest bardzo ważna nie tylko w szkołach, ale przede wszystkim w domu, ponieważ to właśnie stamtąd dziecko powinno wynosić podstawowe wartości. Jest wiele sposobów na kształcenie dziecka, a niektóre z nich nie wymagają żadnego wysiłku. Możemy na przykład posłużyć się audiobookami i odtwarzać je w domu na głośnikach zamiast muzyki. Nie musimy robić tego codziennie ani przez długi czas, ale odtwarzając jeden audiobook raz na jakiś czas, znacznie zwiększymy szansę na to, że dziecko poszerzy zasób swojego słownictwa, co będzie procentować w szkole. Jeśli tylko możemy, spędzajmy z dzieckiem czas, chodźmy na spacery podczas których możemy opowiadać swoim pociechom różne kształtujące historie, bawmy się z nimi klockami lub grajmy w gry, a w ten sposób sprawimy, że dziecko skupiając się na zabawie, będzie uczyć się nieświadomie. Oczywiście świadoma nauka również jest bardzo ważna, jednak często bywa męcząca, dlatego w wolnych chwilach kiedy jest czas na zabawę, zaplanujmy ją w taki sposób, by była ona kształcąca. Pamiętajmy również, że dzieci uczą się cały czas, dlatego nie powinniśmy za wszelką cenę gonić ich do nauki, ponieważ postępując w ten sposób możemy zniechęcić swoją pociechę do wszelkich form edukacji. Ważne aby spędzać z dzieckiem jak najwięcej wolnego czasu, a dzięki odrobinie kreatywności nie będzie problemu, by do zabawy przemycić odrobinę nauki.