Zanieczyszczone powietrze i woda, nadużywanie słońca, zmiany klimatyczne, ogrzewanie, klimatyzacja, światło, czasem niewłaściwa dieta – to główne przyczyny nadwrażliwości skóry. Jak sprawdzić, czy nasza cera jest rzeczywiście wrażliwa? Wystarczy prosty test. Jeśli po zaaplikowaniu kosmetyku natychmiast pojawia się uczucie ściągnięcia, pieczenia, podrażnienia, możesz mieć pewność, że masz cerę nadwrażliwą.

Jeżeli zauważysz u ciebie takie objawy, musisz ustalić, który z kosmetyków podrażnia skórę. O tym, który preparat jest sprawcą twoich kłopotów, możesz się przekonać, odstawiając na kilka dni wszystkie i stopniowo wprowadzając jeden po drugim.

Skórę wrażliwą musimy odpowiednio pielęgnować, bo potrzebuje wzmocnienia ochronnego płaszcza hydrolipidowego. Kiedy rezygnujesz z kosmetyków w obawie przed podrażnieniem, tylko pogarszasz jej stan, bo narażasz ja na nadmierne przesuszenie i utratę elastyczności. Cała sztuka polega na umiejętnym dobraniu preparatu odpowiedniego do jej potrzeb. Najlepiej zdecyduj się na jedną z serii przeznaczonych do cery wrażliwej o formule hipoalergicznej, czyli na takie kosmetyki, które zawierają minimalną ilość konserwantów, emulatorów, środków zapachowych, tłuszczów i silnie działających składników, jak np. kwasów AHA czy retinolu, za to są bogate w substancje łagodzące podrażnienia.

U kosmetyczki:

W większości gabinetów kosmetycznych można poddać się specjalnym zabiegom wzmacniającym delikatną, wrażliwą cerę. Ich działanie jest przede wszystkim doraźne – w razie podrażnienia zabieg przynosi natychmiastową ulgę, a także długofalowe – wzmacnia bariery ochronne skóry, zwłaszcza kiedy zdecydujemy się na serię zabiegów.

 
Jeśli Twoja cera łatwo ulega podrażnieniom, pamiętaj:

  • zanim kupisz jakikolwiek kosmetyk pielęgnacyjny, poproś o bezpłatną próbkę i sprawdź, jak działa on na twoją skórę.
  • wybieraj kosmetyki o prostej formule (im więcej składników, tym więcej potencjalnych alergenów), najlepiej z serii do skóry wrażliwej.
  • ostrożnie podchodź do kosmetyków naturalnych (zawarte w nich wyciągi roślinne, oleje, olejki eteryczne częściej uczulają niż syntetyczne).
  • używaj jednej gamy kosmetyków i nie zmieniaj ich zbyt często.
  • uważaj na kosmetyki kolorowe – zawierają zazwyczaj dużą liczbę konserwantów i pigmentów – wybieraj tylko te hipoalergiczne.
  • chroń skórę przed słońcem przez cały rok.
  • wybieraj kosmetyki nieperfumowane i oszczędnie używaj perfum (substancje zapachowe mogą silnie podrażniać).
  • stosuj maseczki nawilżające, które wzmacniają płaszcz ochronny skóry.
  • zrezygnuj z potraw i napojów, które mogą podrażniać skórę (np. mocnej kawy i herbaty, napojów gazowanych, ostrych przypraw, alkoholu).
  • nie pal, unikaj też zadymionych pomieszczeń – wrażliwej cerze bardzo szkodzi dym z papierosów.
  • stres potęguje nadwrażliwość cery – dlatego staraj się wypróbować nowe kosmetyki, gdy jesteś wypoczęta.

Kosmetyczne SOS

Gdy nagle wystąpi podrażnienie i zaczerwienienie skóry, możesz sięgnąć po: Verite Calming Fluid (Ester Lauder), Stabilizing Serum Odelys (Guerlain), maseczkę kojącą z serii Satysfakcja (Dermika). Do szybkich "interwencji" w przypadku podrażnienia służy też specjalna mgiełka Verite Soothing Spray Toner (Ester Lauder). Jeżeli skóra nadmiernie się czerwieni przy zmianach temperatury lub po spożyciu niektórych potraw I napojów, warto zastosować preparaty obkurczające naczynka: Apaisance Spray Desensibilisant (Lierac), wody termale Eau Thermale – La Roche-Posay, Vichy, Avene, żel obkurczający naczynka z serii Dermika z witaminą P, czy maseczkę "Koktajl witaminowy" z tej samej serii lub silnie kojący preparat zawierający 5% d-panthenolu i 1,5% allantoiny Pharmaceris S (Eris).

Źródło: Ewa Woźniak; Poradnik domowy – marzec 2001

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *