Paznokieć a zdrowie
Ponieważ wygląd płytki paznokcia jest świadectwem stanu naszego organizmu, często pojawiają się na niej nieestetyczne zmiany. Brak dostatecznej ilości wapnia pozostawia na długo białe cętki na płytce, uboga dieta powoduje pofalowanie płytki, brak minerałów tworzy prążki układające wzdłuż paznokcia. Choć dolegliwości mijają, to jednak paznokcie przez dłuższy czas, niestety, nie są piękne. Piękno paznokci, to nie tylko kolorowy lakier. Dbajmy o ich urodę poprzez stosowanie preparatów przywracających im zdrowie.
Zacznijmy od początku
Pielęgnacja paznokci nie jest czymś nowym. Cywilizowany człowiek poświęca jej uwagę od 3 000 lat przed nasza erą. Z ogólnodostępnych źródeł dowiadujemy się, że już w starożytnym Egipcie znani byli manikiurzyści pielęgnujący dłonie zamożnych kobiet, które z kokieterią nosiły długie i ozdabiane paznokcie. Bywały tak długie, że chroniono je specjalnymi nakładkami ze srebra lub złota, pełniącymi zarazem rolę wyrafinowanej biżuterii. W razie potrzeby paznokcie także reperowano: klejono pęknięcia i wzmacniano powłokami z papieru ryżowego.
Malowano je i farbowano, nawet permanentnie, przy pomocy naturalnych barwników, wprowadzanych pod płytkę paznokcia. Jednakże na pierwszy „prawdziwy” lakier do paznokci, panie musiały czekać do przełomu XIX I XX wieku.