Nadrzędnym celem stosowania preparatów kondycjonujących jest utrzymanie stałego poziomu wody w płytce paznokcia, co warunkuje elastyczność płytki paznokcia. Dodatkowo powinny natłuszczać i odżywiać, czego odpowiedzią jest lśniąca powłoka paznokci, wygładzenie bruzd, likwidacja rozwarstwień. Celująco działają w tym zakresie: witamina E, F, B5, olej z alg morskich, słodkich migdałów, wyciągi roślinne: z drzewa herbacianego, czy lawendy.
Istnieje dodatkowo wiele preparatów uzupełniających działanie odżywek. Utworzona nimi powłoka z jednej strony leczy paznokcie, z drugiej zaś sprawia, że ewentualne nierówności są niewidoczne. Paznokieć jest lśniący i gładki. Nie musimy skrywać jego mankamentów pod grubą warstwą kolorowego lakieru. Możemy nosić paznokcie w stylu naturalnym, korzystając z transparentnych, pastelowych lakierów i bez oporów cieszyć się, tak modnym obecnie, french manicurem.
Paznokieć wymodelowany wysubtelnia dłonie
Paznokciom możemy nadać jeden z kilku estetycznych kształtów: owal, owal wydłużony, kwadrat, kwadrat zaokrąglony. Żaden z nich nie jest mniej, czy więcej modny, a mimo to, ostry, „kwadratowy” rąbek paznokcia widzi się najczęściej, choć z pewnością nie do każdej płytki i nie do każdej dłoni on pasuje.
Opiłowując paznokcie powinnyśmy ukształtować je odpowiednio do kształtu dłoni:
- Dłoń smukła, drobna o długich palcach – paznokcie krótkie ukształtowane „w kwadrat”.
- Dłoń smukła, drobna o krótszych palcach –paznokcie dłuższe ukształtowane w łagodny kwadrat.
- Dłoń smukła, masywna – paznokcie umiarkowanej długości, owalne.
- Dłoń szeroka, palce krótkie –paznokcie dłuższe, owalnie wydłużone.