W ramach I Ogólnopolskiego Tygodnia Wegetarianizmu w 83 miastach odbywają się m.in. wykłady, projekcje filmów, pokazy gotowania wegetariańskich potraw oraz honorowe oddawanie krwi przez wegetarian pod nadzorem PCK.
Obchody mają być szansą na polemikę z przeciwnikami wegetarianizmu, według których wyeliminowanie z diety mięsa może być niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. "Odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska jest w stanie w pełni pokryć zapotrzebowanie człowieka na niezbędne składniki odżywcze i zapewnić prawidłowy, zdrowy rozwój" – mówi Cezary Wyszyński z Fundacji Viva! Akcja dla zwierząt.
Jak przekonują wegetarianie, powołując się na wydane dwa lata temu oświadczenie American Dietetic Association (potwierdzające ustalenia Brytyjskiego Stowarzyszenia Medycznego (BMA) z 1986 r.), u wegetarian rzadziej niż u osób jedzących mięso występuje otyłość, choroba wieńcowa, wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca typu 2 i rak okrężnicy. Ma to być efekt wyeliminowania z diety białka zwierzęcego.
Białko, żelazo, witaminę B12 i cynk, których niedobór – zagrażający naszemu zdrowiu – występuje wskutek wyłączenia mięsa z diety, można – zdaniem wegetarian – pozyskiwać także z produktów roślinnych. Bogate w żelazo są np. kapusta, szpinak, sałata, brokuły i rośliny strączkowe; w białko natomiast – ryż, fasola, orzechy, soja oraz pestki dyni i słonecznika.
Decyzją 24. Światowego Kongresu Wegetariańskiego w New Delhi (Indie), od 1977 roku 1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu.
Organizatorami obchodów I Ogólnopolskiego Tygodnia Wegetarianizmu są Fundacja Viva! Akcja dla zwierząt, Stowarzyszenie "Empatia" oraz Fundacja "Pożywienie-Darem Serca".