Zanim cokolwiek podpiszemy, warto zadać kilka pytań. Zdecydowanie nie powinniśmy decydować się na wynajem od razu po obejrzeniu mieszkania, bez sprawdzenia kilku istotnych rzeczy. Od samego początku musimy poznać wszystkie zasady, których przestrzegania będą wymagać właściciele, a także ukryte wady i problemy, które mogą pojawić się w trakcie użytkowania lokum.
Najgorętszym okresem, w którym trwa intensywny okres najmu, są oczywiście miesiące wakacyjne. Wówczas większość osób decyduje się na przeprowadzkę, a do większych ośrodków akademickich zjeżdżają kolejni studenci. Dlatego to właśnie w tym okresie znajdziemy prawdopodobnie najwięcej atrakcyjnych ofert. Szukając lokum na popularnych portalach, warto zwrócić uwagę na treść samego ogłoszenia – liczą się zarówno zdjęcia, jak i treść. Najpewniejsze oferty to takie, w których zawarto zarówno wszystkie zalety danej nieruchomości, jak i jej wady. Zanim umówisz się na oglądanie mieszkania, zapytaj czy podana kwota miesięcznego kosztu najmu uwzględnia czynsz. Bardzo często zdarza się, że właściciele podają tylko podstawę, do której należy doliczyć pozostałe opłaty.
Warto więc wypytać, czy podana suma zawiera opłaty za media, czyli gaz, wodę, prąd, oraz w jaki sposób następuje rozliczenie: na podstawie liczników, czy może jest dzielone na wszystkich lokatorów budynku? Drugą kwestią, jaką należy poruszyć, jest wysokość kaucji. Zazwyczaj jest ona zależna od stanu samego lokum. Najczęściej wynosi równowartość jednego czynszu, jednak zdarza się, że można spłacać kaucję na raty. Jeżeli aktualnie nie jesteś w posiadaniu takiej ilości gotówki, warto zapytać wynajmującego o taką możliwość.
Nie podpisuj w ciemno
Trzecią rzeczą, o którą należy zapytać, jest odpowiedzialność za naprawę poszczególnych sprzętów. W tej sytuacji możemy opierać się na prawach i obowiązkach najemcy oraz wynajmującego z ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego. Aby uniknąć kłótni i problemów, można spisać w umowie, kto odpowiada za naprawę poszczególnych szkód i usterek. Kolejną kwestią jest okres wypowiedzenia umowy – czy zostaje zawarta na czas określony, czy nieokreślony? W pierwszym przypadku nie mamy możliwości jej wypowiedzenia.
Warto pamiętać, że wiele osób, zwłaszcza studentów, często zmienia lokum, wynajmując na przestrzeni lat więcej niż jedno mieszkanie. Najbardziej popularne są mieszkania we Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie czy innym dużych miastach, które wyróżniają się lepszą lokalizacją i niższą ceną najmu. Czasem powodem przeprowadzki są ukryte usterki lub problemy z wynajmującym. Dlatego zawsze dobrze jest mieć możliwość wypowiedzenia umowy w razie znalezienia lepszej oferty. Ostatnie pytanie dotyczy zwierząt – jeżeli posiadamy pupila i nie wyobrażamy sobie życia bez niego, zdecydowanie warto już na samym wstępie dowiedzieć się, czy właściciel preferuje zwierzęta. Czasem może żądać podwyższenia kaucji, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi szkodami.