Dolegliwości układu pokarmowego bywają bardzo nieprzyjemne, dlatego też, aby się ich pozbyć, konieczna może się okazać wizyta u specjalisty, czyli u gastrologa. Przy jakich jednak konkretnych problemach gastrolog może pomóc? Kiedy należy się do niego wybrać?
Kim jest gastrolog?
Gastrolog to specjalista z zakresu gastrologii, czyli dziedziny medycznej zajmującej się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób układu pokarmowego. W dzisiejszych czasach coraz większa liczba osób uskarża się na różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe, co jeszcze do niedawna nie było tak powszechne. Dzieje się tak głównie na skutek spożywania wysoko przetworzonych produktów, które oprócz pustych kalorii nie dostarczają organizmowi zbyt wielu wartości odżywczych. Takie pokarmy bardzo często zawierają różnego rodzaju chemiczne dodatki, które doprowadzają do rozwoju chorób układu pokarmowego. Zmiana sposobu odżywiania w takim przypadku jest niezwykle ważna, jednak w pierwszej kolejności należy wybrać się do gastrologa, który pomoże pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.
Z jakimi objawami należy wybrać się do gastrologa?
Wizyta u gastrologa może się okazać koniecznością, jeśli dana osoba przez dłuższy okres odczuwa takie nieprzyjemne dolegliwości jak mdłości, wzdęcia, ból żołądka, pieczenie w przełyku, ból wątroby, zaparcia, problemy związane z przełykaniem, brak apetytu oraz odbijanie. Wizyta u gastrologa może się również okazać koniecznością w sytuacji, gdy nagle pojawi się niespodziewany i trudny do wyjaśnienia spadek wagi lub też wtedy, gdy w stolcu pojawi się śluz lub krew. W takiej sytuacji gastrolog powinien zlecić wykonanie stosownych badań, aby było możliwe wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Jak wygląd wizyta u gastrologa?
Podczas pierwszej wizyty u specjalisty gastrolog w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad z każdym pacjentem, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę mu dolega. Gastrolog powinien również zapytać o zażywane leki, sposób odżywiania się, a także o częstotliwość wypróżnień co jest bezpośrednio związane z układem pokarmowo-trawiennym. W sytuacji, gdy nieprzyjemne dolegliwości dotyczą dolnej części przewodu pokarmowego lub żołądka konieczne jest przeprowadzenie badania powłok brzusznych, które polega na naciskaniu wybranych miejsc. W wielu przypadkach takie badanie okazuje się niestety niewystarczające, dlatego też w takiej sytuacji konieczne może się również okazać wykonanie takich niezbędnych badań jak morfologia krwi, próby wątrobowe, USG jamy brzusznej, badanie poziomu enzymów trzustkowych, gastroskopia, RTG jamy brzusznej, tomografia komputerowa oraz kolonoskopia.
Jakie choroby może wyleczyć gastrolog?
Gastrolog to specjalista, który może pomóc wyleczyć takie choroby jak zespół jelita drażliwego, wrzody żołądka i dwunastnicy, zakażenie bakterią Helicobacter pylori, chorobę Leśniewskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, kamicę żółciową oraz zapalenie trzustki. Warto również wiedzieć o tym, iż do gastrologa mogą wybrać się również osoby zmagające się z dosyć poważnymi schorzeniami układu pokarmowego, wśród których można wymienić przede wszystkim raka jelita grubego lub cienkiego, zapalenie wyrostka robaczkowego, nowotwór żołądka, raka trzustki, a także marskość wątroby.
W jaki sposób można leczyć choroby gastrologiczne?
Gastrolog po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz wykonaniu wszystkich niezbędnych badań może wdrożyć odpowiednie leczenie, które uzależnione jest głównie od objawów odczuwanych przez pacjenta. W przypadku dosyć łagodnych chorób związanych z układem pokarmowym gastrolog powinien przepisać stosowne leki takie jak antybiotyki, a także zlecić przejście na odpowiednią dietę. Czasem jednak zdarzają się sytuacje, gdy lekarz podejrzewa u pacjenta nowotwór, dlatego też w takiej sytuacji konieczne jest skierowanie do onkologa. Lekarz specjalista z dziedziny onkologii po przeprowadzeniu odpowiednich badań może zdecydować się na leczenie operacyjne lub też na chemioterapię.
Artykuł powstał we współpracy z Centrum Medycznym Prima-Med z Krakowa.