Wszystko o laserowej korekcji wzroku

Chociaż od wielu lat na całym świecie z powodzeniem stosuje się laserową korekcję wzroku, nie wszyscy uznają ją za bezpieczną. Obawiają się prostego zabiegu, który trwa zaledwie kilkanaście minut. Przyjrzeliśmy się zagadnieniu bliżej.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Wady wzroku – takie, jak krótkowzroczność, czy dalekowzroczność wynikają z faktu, że promienie świetlne, po przejściu przez rogówkę i cały aparat wzrokowy, nie skupiają się na siatkówce oka, tylko przed lub za nią. Zamiast ostrego obrazu przedmiotów, człowiek widzi więc zamazane obiekty o niewyraźnych konturach. Obecnie można tę wadę usunąć poprzez odpowiednie wymodelowanie kształtu rogówki, zmieniające jej krzywiznę. Cały proces jest kontrolowany przez komputer, a zabieg wykonuje się za pomocą bardzo czułych i precyzyjnych narzędzi, do których należą lasery.

Przebieg operacji

Po przeprowadzeniu odpowiednich badań kwalifikujących do wykonania zabiegu, pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe w postaci kropli do oczu. Następnie chirurg, po unieruchomieniu powiek, usuwa zewnętrzny nabłonek rogówki i za pomocą impulsowej wiązki światła lasera, koryguje jej kształt odpowiednio do występującej wady wzroku. Przy zabiegu stosowane są specjalistyczne lasery najwyższej klasy, które m.in. śledzą ruchy gałki ocznej w 6 płaszczyznach, co praktycznie wyklucza możliwość powstania jakiejkolwiek pomyłki. Cały zabieg trwa około 15 minut.

Bezpieczeństwo zabiegów laserowej korekcja wzroku

Przed każdym zabiegiem przeprowadzane są dokładne badania pacjenta, aby prawidłowo zaprogramować komputer i wykluczyć okulistyczne przeciwwskazania. Podczas operacji pracą lasera steruje komputer, według danych wprowadzonych przez lekarza, który później monitoruje prawidłowość przebiegu całego procesu. Po tygodniu pacjent może wrócić do normalnej aktywności, jednak do tego czasu musi przyjmować specjalne krople do oczu (niestety, przez pierwsze dwa dni oczy łzawią i bolą). Kiedy proces gojenia się oczu zostanie zakończony (po ok. 2-3 miesiącach), pacjent widzi już wszystko, ostro i wyraźnie. Powikłania po zabiegu laserowej korekcji wzroku zdarzają się bardzo rzadko (stanowią ok. 2 – 3% wszystkich wykonanych zabiegów). Do możliwych powikłań należą m. in. zespół suchego oka, pogorszenie wzroku, infekcje). Dlatego, aby wyeliminować choćby najmniejsze ryzyko, najlepiej korzystać z usług klinik o dobrej renomie, zatrudniającej odpowiednio wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów. Serwis www.tourmedica.pl oferuje usługi ok. tysiąca takich klinik w całym kraju. Można za jego pomocą umówić się również na konsultację z lekarzem czy zapoznać z opiniami pacjentów.

Zakres zabiegów oferowanych przez tourmedica jest dużo szerszy. Za pośrednictwem portalu można skorzystać także z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i wykonać np. plastykę powiek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *