- Pani doktor, co jest przyczyną owrzodzeń żołądka i dwunastnicy?
– Od ponad 20 lat wiemy, że najczęstszą przyczyną choroby wrzodowej jest obecność bakterii w przewodzie pokarmowym. Bakteria ta o nazwie Helicobacter pylori jest w tej chwili rozpoznawalna za pomocą testów wykonywanych z krwi lub przeprowadzanych w czasie badania gastroskopowego. Jeśli potwierdzi się jej obecność w przypadku choroby wrzodowej, zastosowanie odpowiedniego leczenia przeciwbakteryjnego daje w efekcie szybkie wygojenie wrzodu, a jednocześnie zapobiega jego nawrotom.
Kolejnym czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie owrzodzeń mogą być leki. Myślę tu przede wszystkim o szeroko reklamowanych, dostępnych bez recepty lekach przeciwbólowych, po które wielu z nas sięga chętnie przy błahych nieraz bólach głowy czy bólach stawów i kręgosłupa. Te popularne, skądinąd, lekarstwa mogą powodować zapalenie błony śluzowej całego przewodu pokarmowego. Często leki te są odpowiedzialne za powstawanie nadżerek i owrzodzeń w żołądku oraz jelitach i mogą one być przyczyną groźnych dla zdrowia i życia krwotoków z przewodu pokarmowego!
- Czy nieodpowiednie odżywianie może mieć wpływ na rozwijanie się choroby wrzodowej?
– Nieodpowiednie odżywanie jest raczej odpowiedzialne za powstawanie zaburzeń czynnościowych – uważa się, że może być przyczyną choroby refluksowej przełyku oraz dolegliwości jelitowych. Często pacjenci zgłaszają się do lekarza z objawami dyspeptycznymi, takimi jak zgaga, dyskomfort i uczucie ciężaru w jamie brzusznej, odbijaniem i wzdęciami. Jest to cena jaką płacimy za pośpiech i stress w naszym życiu, nieregularne spożywanie posiłków, jedzenie "na chybcika". Pamiętajmy też o tym, że szkodliwe dla naszego organizmu są także wszelkiego rodzaju środki konserwujące i polepszające smak. Dodawane z torebki przyprawy poprawiają smak naszych posiłków, ale do zdrowych nie należą.
- A stres i nerwy z nim związane?
– To kolejny czynnik, który także może przyczyniać się do powstawania choroby wrzodowej. Stres osłabia odporność organizmu i powoduje dolegliwości w obrębie przewodu pokarmowego.
- Jakie są objawy choroby wrzodowej?
– Najczęstszym objawem są uporczywe bóle , pojawiające się często w nocy lub gdy jesteśmy głodni, niekiedy bóle te pojawiają się krótko po jedzeniu. Często towarzyszą im tzw. dolegliwości dyspeptyczne – zgaga, odbijania, nudności…
- Jak przebiega leczenie? Czy możemy pomoc sobie sami?
– Nie powinniśmy podejmować leczenia sami. Największe niebezpieczeństwo polega na tym, że można w ten sposób przeoczyć poważną chorobę. Wrzód żołądka może być wrzodem nowotworowym. Powinniśmy zasięgnąć porady lekarskiej. Lekarz po zebranym wywiadzie, czyli rozmowie z pacjentem powinien zadecydować na podstawie badania oraz na podstawie badań dodatkowych, takich jak morfologia krwi, czy jakikolwiek z objawów-często interpretowanych przez pacjenta jako błahe – może być niepokojący. Następnie powinien zdecydować, czy skierować pacjenta na dalsze badania diagnostyczne. Na tej podstawie lekarz jest w stanie wykluczyć, czy ma do czynienia z istotnym schorzeniem, które należy intensywnie leczyć, czy też z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego. Wtedy może zalecić zmianę trybu życia oraz przestrzeganie zaleceń co do ilości i jakości spożywanych posiłków, czyli zmianę diety.
Źródło: Gazeta Częstochowska