Stosowanie witaminy D a ciąża

Naukowcy coraz częściej podkreślają rolę witaminy D w profilaktyce wielu chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca czy nowotwory. Niedobór tej substancji łączy się również z bezpłodnością oraz zwiększa ryzyko poronień. Suplementacja witaminy D jest zalecana zarówno w trakcie przygotowań do ciąży, jak i w okresie jej trwania.

Witamina D a płodność

Badania przeprowadzone we Włoszech wykazały, że niedobór witaminy D obniża prawdopodobieństwo zajścia w ciążę prawie o połowę. Odpowiedni poziom tej substancji przyczynia się do produkcji wysokiej jakości zarodków, wspomaga dojrzewanie komórek jajowych oraz implantację zarodków w macicy. Witamina D wpływa też na płodność mężczyzn – jej prawidłowe stężenie podnosi poziom testosteronu, który odpowiada za popęd płciowy. Badania wykazały też, że odpowiada za liczebność i ruchliwość plemników.

Zdrowa ciąża

Wielu lekarzy podkreśla, że prawidłowy poziom witaminy D w okresie ciąży jest bardzo ważny (więcej: http://www.sloncewpigulce.pl/suplementacja/witamina-d-w-ciazy), ponieważ może mieć wpływ na zdrowie dziecka. Rola tej witaminy nie ogranicza się tylko do układu szkieletowego, ale również ma znaczenie w procesie rozwoju płodu – jego wzrostu, stanu kości oraz zębów. Kobiety z niedoborem witaminy D są zagrożone ryzykiem wystąpienia cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego, rzucawki i bakteryjnego zapalenia pochwy. Dzieci tych kobiet są narażone na wystąpienie hipokalcemii bezpośrednio po porodzie oraz krzywicy w następnych miesiącach życia. Ponadto dzieci z urodzeniowym niedoborem tej witaminy mogą mieć w późniejszym wieku defekty szkliwa zębów, zmniejszoną masę kostną, astmę i cukrzycę.

Źródła witaminy D

Głównym źródłem witaminy D jest jej synteza skórna. Zarówno przed ciążą, jak i w jej czasie nie należy unikać ekspozycji na słońce zwłaszcza w miesiącach wiosennych i letnich. Odpowiednią dawkę substancji możemy zapewnić sobie przebywając przez 15 minut na słońcu, mając odsłonięte ok. 18% powierzchni ciała np. przedramiona i nogi. Nie bez znaczenia jest również bogata w tłuste ryby morskie dieta.

Suplementacja witaminy D

Stosowanie suplementów diety w czasie ciąży zawsze musi odbywać się pod kontrolą lekarza. Najlepszą podstawą do wprowadzenia preparatów witaminowych jest badanie stężenia 25 (OH) D we krwi. Ciężarne, które unikają przebywania na słońcu oraz stosują dietę ubogą w witaminę D powinny w II trymestrze wdrożyć suplementację w dawce 800-1000 IU dziennie. Podobna dawka zalecana jest kobietom karmiącym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *