Samochód osobowy to najbardziej powszechna forma transportu w dzisiejszych czasach. Codzienne trasy do pracy czy na uczelnię nie są zazwyczaj zbyt długie i męczące. Zdarza nam się jednak wyruszać do miejsc bardziej odległych. Dla kierowców wielogodzinne prowadzenie samochodu jest dużym wyzwaniem, wymaga umiejętności i dobrego przygotowania. Co warto zrobić, aby przyjemnie i bezpiecznie dojechać do celu?
- Sprawdź stan techniczny swojego samochodu. Najlepiej u specjalisty. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość płynów eksploatacyjnych (płynu hamulcowego, płynu chłodniczego oraz oleju), sprawną klimatyzację, działające pasy bezpieczeństwa i dobre żarówki. W aucie powinna znajdować się gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, linka holownicza, zapasowe żarówki, kamizelka odblaskowa oraz koło zapasowe wraz z podnośnikiem oraz specjalnym kluczem.
- W samochodzie osobowym nie powinno zabraknąć apteczki wyposażonej w materiały opatrunkowe, maseczkę do sztucznego oddychania, nożyczki, koc ratunkowy, lateksowe rękawiczki oraz instrukcję udzielania pierwszej pomocy. Taka instrukcja powinna być jak najprostsza i zawierać ilustracje. Możesz pobrać ją z internetu, wydrukować i na stałe umieścić w widocznym miejscu.
- Opracuj trasę przejazdu. Wypisz sobie po kolei większe miejscowości przez które musisz jechać. Mało kto w dzisiejszych czasach jeździ bez nawigacji w telefonie czy tablecie, jednak może tak się zdarzyć, że system zawiedzie. Dlatego tradycyjna mapa oraz lista miast powinna towarzyszyć Ci podczas podróży w nieznane rejony.
- Przygotuj ulubione płyty lub pendrive’a z energetyczną muzyką. Żywe piosenki nie tylko umilają podróż, ale także zmniejszają ryzyko zaśnięcia za kierownicą.
- Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej sprzyja powstawaniu obrzęków na nogach i powoduje uczucie ciężkości. Raz na jakiś czas należy robić postoje, a na nich krótkie spacery bądź ćwiczenia ułatwiające odpływ krwi z kończyn dolnych w kierunku serca. Jeżeli objawy będą się nasilać warto skonsultować się z lekarzem, gdyby mogą to być początki przewlekłej niewydolności żylnej. W takim przypadku warto zastosować żel z heparyną, która działa przeciwzakrzepowo i przeciwobrzękowo. Żel szybko się wchłania, przynosząc ulgę i przyjemne uczucie chłodzenia bezpośrednio po aplikacji.
- Przygotuj przekąski oraz napoje, najlepiej takie, które nie stwarzają ryzyka zabrudzenia tapicerki. Warto wyposażyć się w kubek termiczny, w którym można przewozić ciepłą kawę lub herbatę. Podczas długiej trasy dobrze zatrzymać się na ciepły posiłek. Nie należy jednak się przejadać, gdyż może to spowodować uczucie senności.
- Przed podróżą porządnie się wyśpij. Wypoczęty człowiek ma dużo lepszy refleks i prowadzi samochód bezpieczniej niż wtedy, gdy jest zmęczony i niewyspany. Aby pokonać uczucie senności można napić się napoju energetyzującego. Najlepiej wybrać produkt zawierający naturalną kofeinę lub guaranę, minimalną ilość cukru i konserwantów. W aucie może przydać się koc i poduszka. Gdy czujesz się senny, zrób sobie przerwę na parkingu i prześpij się. Taka regeneracyjna drzemka może uratować życie, gdyż pozwala uniknąć zaśnięcia za kierownicą.
- Jeżeli podróżujesz z dziećmi, przygotuj dla nich zajęcie. Najmłodsi nudzą się podczas długiej jazdy samochodem. Warto zapewnić im kolorowe książeczki, filmy na tablecie, gry przystosowane do używania w samochodzie, zabawki oraz krzyżówki i zagadki do rozwiązywania.