- Układaj dziecko do snu na plecach
To najważniejsza rzecz, jaką możesz zrobić. Spanie na brzuszku dwukrotnie zwiększa ryzyko SIDS. Pozycja na boku jest bezpieczniejsza niż twarzą w dół, ale ciągle nie tak dobra jak na plecach ( leżąc na boku dziecko może obrócić się na brzuszek w czasie snu ). Jeśli Twoje dziecko cierpi na jakieś zaburzenia, na przykład ma problemy z oddychaniem, występują u niego wady twarzoczaszki lub dysplazja stawów biodrowych, zasięgnij rady lekarza, jak powinnaś układać je do snu. Pozycja na plecach może być dla niego niewskazana.
Pamiętaj też o tym, że układanie dziecka na plecach jest zalecane tylko na czas snu. Poza tym okresem dziecko powinno spędzać jak najwięcej czasu na brzuszku, sprzyja to bowiem między innymi prawidłowemu ustawieniu głowy, rozwojowi mięśni grzbietu, kończyn i jego ogólnej aktywności.
- Zadbaj o bezpieczne miejsce snu dla dziecka
Dziecko nie powinno być układane do snu na miękkim podłożu, na sofach, łóżkach wodnych czy na poduszkach. Materac w łóżeczku powinien być dosyć twardy. Nie należy umieszczać w łóżeczku kołder, poduszek, puchatych kocy, zabawek. Jeśli przykrywasz dziecko do snu kocykiem, zawiń go o brzegi materaca do wysokości piersi dziecka, tak by zapobiec przykryciu nim głowy niemowlęcia w czasie snu.
- Dziecko powinno spać samo w łóżeczku
Choć przyznaje się, że spanie w jednym łóżku rodziców z dzieckiem niesie ze sobą pewne korzyści, ostatnio zaczyna przeważać pogląd, że ryzyko jakie jest z tym związane (w czasie snu druga osoba może nieumyślnie przydusić dziecko ) jest większe niż te korzyści. Dlatego zaleca się, aby dziecko nie dzieliło miejsca snu ani z dorosłymi, ani z rodzeństwem. Zdecydowanie odradza się wspólne spanie, jeśli rodzice są palaczami. Najlepiej jest, gdy dziecko śpi w swoim łóżeczku, ale w tym samym pokoju co rodzice.
- Nie przegrzewaj dziecka
Pamiętaj o tym, aby w pokoju, w którym śpi niemowlę panowała odpowiednia temperatura. Nie należy dziecka zbyt ciepło ubierać ani okrywać do snu. Jeśli zauważysz, że dziecko jest spocone, ma wilgotne włosy, rumieńce na twarzy, szybko oddycha albo ma podwyższoną temperaturę, to mogą to być oznaki, że jest mu za gorąco ( chyba, że są to objawy chorobowe).
- Nie pal w czasie ciąży i nie pozwalaj palić przy dziecku
Narażanie dziecka na oddziaływanie dymu papierosowego w znacznym stopniu zwiększa ryzyko SIDS. Nie pozwalaj innym osobom palić w pobliżu dziecka, a także zapobiegaj temu, by nie przebywało w pomieszczeniach, w których się pali.
- Dbaj o siebie i swoje dziecko w czasie ciąży
Nie pij alkoholu, nie bierz narkotyków ani nie zażywaj leków ( chyba że lekarz uzna ich przyjmowanie za konieczne i bezpieczne w czasie ciąży ). Dobrze się odżywiaj i regularnie poddawaj się badaniom medycznym.
- Karm dziecko piersią, jeśli możesz
Choć nie wykazano jednoznacznie, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko SIDS, to jednak jest ono powszechnie zalecane, gdyż jak wiadomo ma korzystny wpływ na rozwój i zdrowie dziecka.
- Nie zapominaj o wizytach u lekarza
Pamiętaj o szczepieniach i wizytach kontrolnych. Jeśli u dziecka wystąpiły napady bezdechu, sinicy lub inne niepokojące objawy, koniecznie powiadom o tym lekarza.