Na czym polega leczenie depresji?

Depresja stanowi obecnie jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Uznaje się ją także za bardzo częstą przyczynę niesprawności i niezdolności do pracy na świecie. Wbrew stereotypowemu myśleniu depresja jest poważnym zaburzeniem, które może się okazać tragiczne w skutkach. Jakie są pierwsze objawy depresji oraz jak przebiega leczenie tego zaburzenia?

Objawy depresji

Depresja stanowi zespół zaburzeń psychicznych, które dotykają nastroju i utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie. Chcąc poznać szczegóły jej leczenia, warto konsultować się specjalistycznym ośrodkiem leczenia depresji, takim jak Mandala. Do symptomów, które powinny nas zaniepokoić zalicza się między innymi obniżenie nastroju, lęk, spowolnienie tempa działania i myślenia, a nawet symptomy somatyczne. Mimo że depresja dotyka coraz więcej osób, nie udało się jednoznacznie określić jej przyczyn. Jej rozwojowi mogą sprzyjać czynniki społeczne, predyspozycje genetyczne, psychologiczne, zmiany struktury mózgu, a także zakażenia wirusowe. Należy pamiętać o tym, że pojawiające się czasem przygnębienie czy niechęć do działania, nie powinny być od razu traktowane jako zaburzenia depresyjne. Tego typu odczucia towarzyszą czasem każdemu z nas. Natomiast osoby chore na depresję odczuwają głęboki, często pozbawiony racjonalnego uzasadnienia smutek przez długi okres. Co robić w sytuacji, kiedy my lub ktoś nam bliski zmaga się z takim problemem?

Kiedy należy udać się do psychiatry?

Powinniśmy zawsze pamiętać o tym, że wizytę o psychiatry należy traktować tak samo jak wizytę o wszystkich innych specjalistów. Mimo rosnącej świadomości, wiele osób nadal traktuje choroby psychiczne jako coś wstydliwego. W rzeczywistości zawsze wtedy, gdy stan zdrowia psychicznego nasz lub kogoś nam bliskiego zaczyna budzić niepokój, powinniśmy skorzystać z pomocy psychiatry. Dzięki temu możemy sobie oszczędzić wielu przykrych przejść. Im szybciej otrzymamy profesjonalną pomoc, tym szybciej poradzimy sobie z nękającymi nas problemami. Nie powinniśmy się także obawiać leczenia. Przebiega ona zawsze tak, aby zapewnić choremu maksymalny komfort.

Jak leczyć depresję?

Powinniśmy zacząć od tego, że bardzo niewiele osób cierpiących na depresję wygrywa walkę z chorobą samodzielnie. Zazwyczaj niezbędna jest interwencja specjalistów, którzy podejmą odpowiednią terapię. Istnieje kilka podstawowych metod leczenia depresji, a wśród nich między innymi farmakoterapia, psychoterapia i psychoedukacja, fototerapia. Cały proces leczenia dobrze jest wspomagać właściwą dietą i aktywnością fizyczną. Czasami te dwa czynniki stanowią samodzielną metodę leczenia. Wszystko zależy od tego, jaką formę przyjmie choroba. Celem leczenia depresji jest nie tylko ustąpienie jej objawów i przywrócenie właściwego funkcjonowania, lecz także zapobiegnięcie jej nawrotom. Zadaniem lekarza podczas psychoterapii jest zachęcanie pacjenta do samoobserwacji, zadawania pytań i stawiania własnych celów. Niezwykle istotne jest także uświadomienie choremu i jego bliskim przyczyn wystąpienia depresji, jej objawów, przebiegu, czasu trwania i ewentualnych następstw. Bardzo często leczenie depresji przebiega dwutorowo, co oznacza, że metody psychoterapeutyczne wspomagane są odpowiednimi środkami farmakologicznymi.

Publikacja: insane.agency

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *