Karmienie piersią to jedna z najbardziej naturalnych czynności, która od zawsze towarzyszy życiu ludzi. Mogłoby się wydawać, że skoro akt karmienia dziecka wpisany jest w historię naszego gatunku od zarania dziejów, nie powinien nastręczać mamom większych trudności. Nic bardziej mylnego! Dla niektórych kobiet przystawianie malucha do piersi to prawdziwe wyzwanie. Powodów może być wiele – brak pokarmu lub jego nadmiar, boleśnie pogryzione sutki czy niekomfortowa pozycja karmienia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak poprawnie podawać dziecku pierś, zapraszamy do lektury poradnika!
Karmienie piersią – jak często należy to robić?
Podstawową kwestią pojawiającą się w głowie każdej młodej mamy jest pytanie – jak często powinnam karmić swojego malucha? Aby robić to dobrze, warto skorzystać z praktycznego przewodnika, który znajdziecie na blogu Mamatu. Odpowiedź jest (poza kilkoma wyjątkami) prosta i konkretna: tak często, jak jest głodny. Przystawianie malca do piersi na żądanie to najzdrowsza i najbardziej zalecana metoda karmienia. Organizm dziecka doskonale precyzuje moment, w którym niezbędna jest mu kolejna dawka pokarmu a dziecko potrafi to odpowiednio zasygnalizować – najczęściej poprzez rozbudzone i niespokojne zachowanie. Może także wkładać rączki do ust i wodzić oczami wokoło. Jeśli te sygnały głodu zostaną zignorowane bądź młoda mama nie rozpozna ich przyczyn, dziecko zaczyna płakać. Wówczas sam proces karmienia może okazać się nieco bardziej złożony i zdecydowanie trudniejszy, dlatego najlepiej stale obserwować swoją pociechę i być “w pogotowiu” na wypadek oznak głodu. Z czasem rytm karmień ustabilizuje się i możliwe będzie przewidzenie, w którym momencie pociecha przebudzi się aby poszukać Twojej piersi. W pierwszych dniach życia noworodek może domagać się posiłku nawet co godzinę czy półtorej. Z czasem częstotliwość spada – pierwsze wspólne tygodnie to najczęściej od 8 do 12 karmień w ciągu doby. Jeśli Twoje dziecko domaga się jedzenia mniej niż 8 razy na dobę, powinnaś dodatkowo budzić je na przystawianie do piersi. Niezwykle istotne są również karmienia nocne – pozwalają one na utrzymanie prawidłowego procesu laktacji oraz zaspokajają podstawowe potrzeby maluszka, który głodny jest nie tylko w czasie dnia. Z każdym kolejnym tygodniem żołądek twojej pociechy stale rośnie, dzięki czemu jest w stanie pomieścić więcej mleka. Dlatego dziecko jest w stanie najeść się “na zapas” a przerwy między kolejnymi posiłkami zwiększają się do 2-3 godzin. Po dwóch miesiącach dziecko jest w stanie przespać nawet 6 godzin bez przerw na karmienie, co mamie gwarantuje choć chwilę zasłużonego odpoczynku.
Jak długo należy karmić piersią? Ile minut powinno trwać przystawianie do piersi?
Czas na posiłek to nie tylko zaspokajanie apetytu noworodka ale także budowanie u niego poczucia bezpieczeństwa. Im więcej czasu dziecko spędza w ramionach mamy, tym większa tworzy się między nimi więź i bliskość. Pierwsze karmienia powinny trwać tak długo, jak maluch tego potrzebuje. Najczęściej oscylują wokół 20 minut, podczas których dziecko powoli i sukcesywnie się najada. Podziel ten czas na pół i podaj mu raz jedną, raz drugą pierś – pokarm musi być podawany równomiernie, co pozwoli uniknąć obrzęków i problemów z dalszą laktacją. Jeżeli twoje dziecko zasypia podczas czasu na posiłek, łagodnie odejmij je od piersi i odłóż do łóżeczka. Nie możesz pozwolić, aby pierś traktowana była jak smoczek. Z czasem pociecha zorientuje się, że karmienie i spanie to osobne czynności, co pozwoli wam zaoszczędzić czas i efektywniej napełnić brzuszek malca.
Publikacja: insane.agency