Mimo wspaniałego rozwoju wszelkich nauk , podróż w kosmos okazała się być łatwiejsza do wykonania niż wyprodukowanie takiego cudu natury jakim jest pokarm kobiecy.
Karmienie naturalne piersią: Klucz do zdrowia matki i dziecka
Karmienie piersią to jeden z najbardziej naturalnych i korzystnych sposobów żywienia niemowląt. Nie tylko dostarcza ono wszystkich niezbędnych składników odżywczych, ale również wspiera zdrowie zarówno matki, jak i dziecka na wielu poziomach.
Korzyści dla dziecka
- Optymalne odżywianie: Mleko matki zawiera idealny skład białek, tłuszczów, węglowodanów oraz witamin, które są dostosowane do potrzeb rosnącego dziecka. Jest łatwostrawne i dobrze przyswajalne przez niemowlęcy układ pokarmowy.
- Wzmocnienie odporności: Mleko matki zawiera przeciwciała oraz inne składniki wzmacniające układ immunologiczny dziecka, co zmniejsza ryzyko infekcji, takich jak biegunki, zapalenia ucha środkowego, czy infekcje dróg oddechowych.
- Rozwój neurologiczny: Karmienie piersią wspiera rozwój mózgu i układu nerwowego, dzięki obecności kwasów tłuszczowych omega-3, zwłaszcza DHA (kwas dokozaheksaenowy), który jest kluczowy dla rozwoju neurologicznego.
- Zdrowie psychiczne: Bliskość i kontakt fizyczny z matką podczas karmienia piersią wzmacniają więź emocjonalną, co pozytywnie wpływa na rozwój psychiczny i emocjonalny dziecka.
Korzyści dla matki
- Szybszy powrót do formy: Karmienie piersią pomaga macicy szybciej wrócić do rozmiarów sprzed ciąży, zmniejszając ryzyko krwawienia poporodowego. Proces karmienia piersią spala również dodatkowe kalorie, co może przyspieszyć utratę masy ciała po porodzie.
- Zmniejszenie ryzyka chorób: Matki karmiące piersią mają mniejsze ryzyko rozwoju raka piersi i jajnika. Ponadto, karmienie piersią może zmniejszyć ryzyko osteoporozy w późniejszym życiu.
- Komfort i wygoda: Mleko matki jest zawsze dostępne, ma idealną temperaturę i nie wymaga przygotowania, co czyni karmienie piersią wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem.
Wsparcie dla matek karmiących piersią
Wspieranie matek w karmieniu piersią jest kluczowe dla zapewnienia sukcesu w tej naturalnej formie żywienia.
Oto kilka sposobów, w jakie można wspierać karmiące matki:
- Wsparcie emocjonalne: Bliscy i społeczność powinni wspierać matkę, oferując pomoc i wsparcie emocjonalne, które mogą być nieocenione, zwłaszcza w trudniejszych momentach.
- Warunki pracy: Pracodawcy powinni stworzyć warunki sprzyjające karmieniu piersią, takie jak przerwy na karmienie lub odciąganie mleka oraz udostępnienie odpowiednich pomieszczeń do tego celu.
Zalety kamienia naturalnego
- Odpowiednia zawartość 1g/ 100 ml białka i jego skład. Na podkreślenie zasługuje aminokwas tauryna, którego obecność gwarantuje rozwój mózgu.
- Dostosowany do potrzeb gatunku ludzkiego skład węglowodanów i tłuszczów, a także soli mineralnych, w tym stosunek wapnia do fosforu gwarantujący właściwą budowę kości Twojego dziecka.
- Posiada żelazo, które doskonale się wchłania i zapobiega występowaniu anemii.
- Zawsze czysty, świeży i ciepły.
- Skład mleka nie jest stały, podlega zmianom w zależności od zapotrzebowania dziecka, okresu laktacji, pory dnia, diety matki.
- Podczas karmienia wytwarza się szczególna więź dziecka z matką i odwrotnie co sprzyja kształtowaniu właściwych stosunków międzyludzkich.
- Dzieci karmione piersią lepiej się uczą i mają wyższy iloraz inteligencji, zdecydowanie rzadziej chorują.
- Karmienie korzystnie wpływa również na organizm matki karmiącej: zmniejsza krwawienie poporodowe, przyśpiesza inwolucję macicy, sprzyja szybszemu powrotowi do masy ciała z okresu przed ciążą, zwiększa remineralizację kości w okresie poporodowym, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajników (25%) i raka piersi (50%) w okresie postmenopauzalnym.
Karmienie piersią w zasadzie nie ma wad. Jedyna niedogodność to fakt, że nie można na dłużej zostawić dziecka bez matki.
Kiedy musimy zostawić naszego malucha pamiętajmy, że ściągnięty pokarm kobiecy może być przechowywany:
- w temperaturze pokojowej – 24 godziny,
- w lodówce – 48 godzin,
- w zamrażarce – 6 miesięcy.
Taki pokarm wystarczy podgrzać. Nie wymaga gotowania.
Przeciwwskazania do karmienia piersią
Każda zdrowa, rozsądna matka powinna karmić swoje dziecko; przeciwwskazaniem do karmienia jest:
- Infekcja HIV
- Czynna gruźlica
Jak długo karmić?
Zaleca się karmić wyłącznie piersią w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka. W tym okresie pokarm kobiecy zapewnia optymalny zestaw wszystkich składników odżywczych, wymagane jest tylko niewielkie uzupełnienie witaminy D3 w ilości 400-600 j dziennie.
Po tym okresie zaczynamy wprowadzać stopniowo inne pokarmy: warzywa, złożone węglowodany bezglutenowe (ryż, kukurydza), owoce. Karmienie staramy się utrzymać przynajmniej do ukończenia pierwszego roku życia.
Karmienie piersią to naturalny, zdrowy i ekonomiczny sposób żywienia niemowląt, który przynosi liczne korzyści zarówno dla dziecka, jak i matki. Promowanie i wspieranie karmienia piersią jest inwestycją w zdrowie przyszłych pokoleń, dlatego warto podjąć wszelkie działania, aby zapewnić matkom odpowiednie wsparcie w tym ważnym zadaniu.