Ból i sztywność szyi są powszechnym problemem. W większości przypadków nie ma się czym martwic, ból znika samoistnie po kilku dniach. Częstą przyczyną jest nieprawidłowe ułożenie głowy w trakcie snu, zbyt długie przebywanie w jednej pozycji np. przy komputerze albo nadwyrężenie mięśni przez nieprawidłową postawę. Dodatkowo stres czy stany lękowe mogą powodować nadmierne napięcie mięśni szyi co również prowadzi do bólu. Ulgę przynoszą domowe sposoby po które może sięgnąć każdy z nas.
Przyjmuj środki przeciwbólowe
Regularne przyjmowanie leków o działaniu przeciwbólowym pozwoli na nie rezygnowanie z codziennych aktywności. Możesz wybrać preparaty o działaniu przeciwbólowym np.: zawierające paracetamol, ale jeśli przyczyną bólu jest stan zapalny to warto sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), na przykład od niedawna dostępny bez recepty deksketoprofen (więcej szczegółów tutaj). Siła jego działania jest porównywalna do ketoprofenu przy dawce o połowie mniejszej.
Stosuj okłady na szyję
W przypadku bólu szyi, a wiec nadwyrężenia mięśni, skuteczne jest stosowanie okładów. Jak w przypadku każdego nadwyrężenia początkowo powinniśmy ochłodzić bolące miejsce przy pomocy okładów zimnych i stosować je przez kilka pierwszych dni. Następnie możemy sięgnąć po okłady ciepłe. Działają one rozluźniająco i zmniejszą ból. Do okładów możesz wykorzystać zarówno butelkę z ciepłą lub zimną wodą albo specjalne plastry rozgrzewające/chłodzące, które można dostać w aptece.
Zadbaj o właściwą pozycję w trakcie snu
Zbyt duża ilość poduszek pod głową może być jedną z przyczyn problemów z bolącym karkiem. W takiej pozycji mięśnie szyi są cały czas napięte i może dojść do ich nadwyrężenia. Dlatego śpij nisko, na jednej poduszce. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno poduszki ortopedycznej, która będzie odpowiednio podtrzymywała kark i pozwoli przez noc odpocząć mięśniom szyi.
Spróbuj ćwiczeń rozluźniających
Kiedy tylko masz okazje wykonuj ćwiczenia polegające na ruchach głowy od prawej do lewej, ruchy głowy w dół i górę oraz od kiwanie głową od jednego ramienia do drugiego. Ćwiczenia te nie tylko rozluźnią mięśnie, ale też zwiększą zakres ruchów szyi. Staraj się również nie przebywać zbyt długo w tej samej pozycji, albo rób krótkie przerwy na ćwiczenia i dbaj o to, aby cały czas zachowywać właściwą postawę.