Leczenie kanałowe, czyli endodoncja to dziedzina stomatologii, która, wraz z nowymi rozwiązaniami technologicznym, umożliwia coraz bardziej zaawansowane leczenie unerwionej miazgi zęba.
Główną przyczyną powstawania ostrego stanu zapalnego miazgi zęba jest rozległa próchnica. W wielu przypadkach, tylko profesjonalnie i bezpiecznie przeprowadzony zabieg endodontyczny jest w stanie wyleczyć korzeń, umożliwić osadzenie na nim nowej korony lub mostu, bądź całkowicie uchronić ząb przed ekstrakcją. Obecnie leczenie kanałowe może zostać przeprowadzone w trakcie jednej wizyty, co zapewnia większy komfort pacjenta.
Dawniej leczenie kanałowe było bardziej rozciągnięte w czasie, a popularną metodą oczyszczania kanałów było płukanie ich za pomocą igły i strzykawki. Stosowane płyny mają właściwości żrące, co w kontakcie z żywą tkanką powoduje ból i obrzęk. Aby tego uniknąć, niektóre nowoczesne kliniki stomatologiczne, stosują specjalne końcówki, np. Nanotec Endo, które zapewniają jednoczesne podawanie i odsysanie płynu płuczącego. Także zamiast żrącego płynu podaje się pacjentowi preparaty, które dzięki zastosowaniu nanocząsteczek srebra i złota, nie pozwalają bakteriom na powtórny rozwój. Współczesne metody leczenia kanałowego pozwalają na zastosowanie techniki ozonowania oraz na użycie nanocząsteczek, które nie pozwalają na dalszy rozwój bakterii. Ozon, czyli gaz, dociera nawet do najmniej dostępnych miejsc, co zapewnia dokładną dezynfekcję nawet najmniejszych szczelin kanału zębowego.
Odpowiedni sprzęt odgrywa ważną rolę również w obszarze samej diagnostyki. Przed podjęciem leczenia kanałowego, konieczne jest wykonanie dokładnego zdjęcia rentgenowskiego. Tylko szczegółowe zdjęcie pozwala na dobranie odpowiednich metod leczenia i precyzję wykonywanego zabiegu. Dobre kliniki stomatologiczne wykonują leczenie kanałowe pod specjalistycznym mikroskopem (do takich należą np. mikroskopy marki Zeiss), który zapewnia odpowiednie powiększenie reperowanych tkanek.
Oczyszczone kanały należy dokładnie wypełnić. Coraz bardziej popularne staje się termiczne wypełnianie gutaperką, która wprowadzana jest do kanału wraz z wypełniaczem. Materiał jest dokładnie upychany i pozbawiony jakichkolwiek pęcherzyków powietrza.
Nowe metody i innowacyjny sprzęt pozwalają na dużo bardziej skuteczne i szybkie leczenie kanałowe, niż kilka lat temu. Warto pamiętać jednak o tym, że jeszcze nie wszystkie miejsca oferują bezpieczne i nowoczesne leczenie kanałowe. Warto zwrócić uwagę na to, jakim sprzętem dysponuje gabinet oraz jakie podejście do problemu ma stomatolog specjalizujący się w endodoncji.
Artykuł na podstawie: http://www.borczyk.pl/gabinet-stomatologiczny-katowice/endodoncja/
Naprawdę interesujący wpis. Będę częściej tu zaglądać 😉 Pozdrawiam autora