Problemy genetyczne. Najwięcej obaw kobiet decydujących się na macierzyństwo po czterdziestce wiąże się z możliwością urodzenia dziecka upośledzonego, np. z tzw. zespołem Downa. Rzeczywiście, ryzyko wystąpienia tego zaburzenia genetycznego jest większe u dojrzałych kobiet. U matek w wieku 44 lat zdarza się to raz na 25 porodów, ale wiek nie jest jedyną przyczyną choroby, skoro dzieci z zespołem Downa rodzą także młode kobiety.
Kłopoty zdrowotne. Z wiekiem wzrasta niebezpieczeństwo wystąpienia pewnych powikłań i kłopotów zdrowotnych przyszłej mamy. Może to być:
- cukrzyca ciążowa – u kobiet po czterdziestce podczas pierwszej ciąży ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążowa wzrasta o 7 %. Ale można nad tym zapanować. Przeważnie wystarcza odpowiednia dieta. W większości przypadków nie występują zaburzenia w rozwoju płodu, a choroba ustępuje po porodzie.
- Nadciśnienie – dojrzałe kobiety zwykle mają wysokie ciśnienie podczas ciąży. Nie powoduje ono komplikacji, gdy kontroluje się je przez odpowiednie leki, dietę i racjonalny tryb życia
- Problemy z porodem – u matki po czterdziestce dwukrotnie rośnie ryzyko cesarskiego cięcia. Czasem jest to wynik niepokoju lekarza o starsza pacjentkę i dziecko, ale częściej – braku kondycji fizycznej.
Pomocna szkoła rodzenia. Dawniej kobiety były wprowadzane w świat macierzyństwa przez te starsze, doświadczone. Dziś przyszłym matkom brakuje tego wsparcia. Dlatego wiele Pań zapisuje się do takiej szkoły w nadziei na poznanie cudownego przepisu na bolesny i bezpieczny poród. Nabyta na kursie umiejętność rodzenia sobie ze skurczami i oddechem bardzo pomaga. Sprawia, że poród jest mniej bolesny, a początek macierzyństwa spokojniejszy. Szkoła ułatwia poznawanie reakcji noworodka, podsuwa rozwiązania problemów z karmieniem piersią, podpowiada jak po porodzie wrócić do formy.
Autor: Żaneta Firlej