- Nudności i wymioty – występują u ok. 60% kobiet ciężarnych i znikają w czwartym miesiącu. Częściej występują w pierwszej ciąży. Przyczyny tej dolegliwości są różne ale niewątpliwie mają podłoże hormonalne i psychosomatyczne. Objawy te można złagodzić poprzez zwolnienie porannego tempa życia i dobór właściwej, lekkostrawnej diety. Pierwszy posiłek należy spożyć jeszcze w łóżku, unikać zbyt szybkiej zmiany położenia, unikać pokarmów drażniących smak, węch i wzrok. W ciągu dnia należy spożywać zamiast 3 obfitych posiłków 5-6 lekkostrawnych oraz pić zimne soki i wodę mineralna niegazowaną.
- Zgaga – spowodowana jest cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. Wywołuje przykre uczucie pieczenia w nadbrzuszu, promieniujące za mostek i dochodzące aż do gardła. Dolegliwość to może wystąpić już w pierwszych miesiącach ciąży , głównie ma miejsce jednak w ostatnich miesiącach przed rozwiązaniem. Aby jej zapobiec, należy unikać tłustych i obfitych posiłków, kawy, palenia papierosów. Nie należy pracować w pozycji pochylonej, nosić niewygodnych, obcisłych ubiorów, trzeba wyżej układać się do snu. Ulgę często przynosi szklanka zimnego mleka.
- Bóle krzyża – ich przyczyną jest zmiana punktu ciężkości ciała.
- Uczucie duszności – pojawia się w ostatnich miesiącach i wywołane jest naciskiem dna macicy na przeponę. Rada jest pozycja półsiedząca i położenie poduszek pod plecy w czasie snu.
- Hemoroidy – powodują takie dolegliwości jak : ból, pieczenie, świąd, niekiedy również krwawienie. Najważniejszym elementem profilaktyki i leczenia jest dbałość o regularne wypróżnienia.
- Kurcze łydek i stóp – występują przeważnie nocą. W razie ich częstego występowania należy uzupełnić podstawowe mikroelementy w diecie: magnez, potas i wapń. Ich bogatym źródłem są warzywa i owoce.
- Drętwienie i mrowienie rąk – ograniczają się zazwyczaj do kciuka, palca wskazującego i serdecznego, ale niekiedy promieniują aż do ramienia. Lekarz może zaproponować unieruchomienie nadgarstka i zlecić stosowanie witaminy B6
- Omdlenia – w pozycji na wznak, głównie w drugiej połowie ciąży mogą wystąpić omdlenia, które związane są z uciskiem macicy na naczynia żylne w jamie brzusznej. Dlatego też w ciąży powinno się leżeć raczej na boku.
- Częste oddawanie moczu – jest dolegliwością charakterystyczną, szczególnie w początkowym i końcowym okresie ciąży. Jeżeli oddawaniu moczu nie towarzyszą takie objawy jak pieczenie lub ból, nie ma powodu do obaw. Nie należy również ograniczać przyjmowania płynów.
- Zaparcia – spowodowane są zazwyczaj uciskiem powiększającej się macicy i osłabieniem perystaltyki jelit. Zapobieganie zaparciom ułatwi właściwa dieta.
- Zmiany skórne – u niektórych kobiet pojawiają się w drugiej połowie ciąży zmiany w okolicy podbrzusza, na biodrach, udach, piersiach jaśniejsze pręgi tzw. rozstępy. Rozstępom zapobiega się stosując specjalne kremy i masaże.
- Żylaki – występują u 30% pierworódek i 50% wieloródek. Szczególnie zagrożone są kobiety z predyspozycją rodzinną lub z obecnymi przed ciążą pojedynczymi zmianami żylakowatymi. Należy unikać długotrwałego stania, siedzenia ze zgiętymi kończynami w stawach biodrowych i kolanowych, zakładania nogi na nogę. Należy często kłaść się z wyżej uniesionymi nogami, zakładać wygodne obuwie.
Autor: Agnieszka Kwiatkowska
Źródło: Zdrowie i styl w ciąży, Wokół narodzin, poradnik dla rodziców, nr 4/2003, Typowe dolegliwości, poradnik dla przyszłych matek.