Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że Pierwsza Komunia Święta to nie tylko ważne wydarzenie w życiu dziecka, ale również jego rodziców. I choć na przełomie ostatnich lat bardzo modne stało się wynajmowanie prywatnych sal, przyjęcie komunijne przygotowane w domu, w kręgu najbliższych, jest bardziej rodzinne. Jeśli zatem mamy ku temu możliwości, spróbujmy zafundować swojej latorośli Komunię w domu. Podpowiadamy, jakie dekoracje komunijne wybrać, aby nadać tej wzniosłej chwili wyjątkowego charakteru.
Od czego zacząć?
Jak wiadomo, początek jest zawsze najtrudniejszy. Jednak zamiast panikować, warto przygotowania rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Na pierwszy ogień idą kolory. Kolorem przewodnim dekoracji komunijnych, nierozerwalnie związanych z tą wyjątkową okolicznością, są jasne barwy. Optymalnie zatem w tym zakresie sprawdzą się wszelkie odcienie bieli. Aby podkreślić, nieco ożywić subtelną kolorystykę, można sięgnąć po kolor dodatkowy. Dwukolorowa aranżacja charakteryzuje się bowiem najlepszymi efektami.
Rodzi się zatem pytanie, jaki motyw wybrać? Od wielu sezonów popularnością cieszą się odcienie różu, błękitu, a także fioletu czy złota.
W dalszej kolejności – kwiaty. Ich zadaniem będzie nie tylko dekoracja stołu, ale również pokoju, w którym będzie miało miejsce przyjęcie komunijne. Idealną propozycją będą zatem kwiaty sezonowe, utrzymane w tej samej kolorystyce, co pozostałe dodatki. Najchętniej wybierane są róże lub tulipany.
Ozdabiamy stół…
Jak ciekawie udekorować stół? Świetnym rozwiązaniem mogą być wizytówki umieszczone przy poszczególnych nakryciach, wyglądem graficznym nawiązującym do rozdanych wcześniej zaproszeń. Możemy je wykonać samodzielnie wraz z dzieckiem, kupić gotowe lub zlecić ich przygotowanie pod indywidualne zamówienie.
Jakie jeszcze dekoracje komunijne mogą wzbogacać wystrój stołu? Nieśmiertelnym dodatkiem są serwetki. Te wykonane z materiału cechują się eleganckim, wręcz wykwintnym charakterem. Do naszej dyspozycji są również papierowe, z dodatkowo nadrukowanym, specjalnym motywem. W zależności od osobistych umiejętności, możemy je zwinąć w rulon lub złożyć w finezyjny kształt. W obu przypadkach dekoracja stołu nabierze wysublimowanego smaku.
Obowiązkowym elementem są oczywiście świece umieszczone w dekoracyjnych świecznikach lub modne w ostatnich sezonach lampiony. Oczywiście utrzymane w takiej tonacji, jak wszystkie zastosowane dodatki. Kolejnym elementem jest dekoracja krzeseł. W tym zakresie możemy zdecydować się na dwa warianty – ozdobienie wszystkich lub wyłącznie tego, na którym zasiądzie komunikant. Wyjątkowego charakteru nabiorą, jeśli przyozdobimy je jasnymi pokrowcami, przewiązanymi wstążką w kontrastującym, nawiązującym do całości, kolorze.
… i pokój
Ciekawym pomysłem jest ustawienie kwiatów, serwetek i źródeł światła nie tylko na stole, ale również w pozostałych częściach pokoju, w jakim odbędzie się przyjęcie. Komunijny bukiecik udekoruje wygląd komody czy parapetu. Podobnie jak lampion czy świece…
Bez względu na wszystko, dekoracje komunijne powinny zdobić stół i pomieszczenie, w jakim odbywa się przyjęcie, a nie je tłamsić. Wybierając delikatne dodatki, dodamy wydarzeniu wyjątkowego charakteru. Nadmiar może bowiem spowodować chaos.