Kółko teatralne to nie tylko ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu, ale również świetna okazja, aby ćwiczyć umiejętności aktorskie uzdolnionych w tym kierunku uczniów. Szkolne przedstawienia pozwalają zaprezentować postępy młodzieży, dlatego warto dopracować każdy szczegół, aby każdy z początkujących aktorów mógł się dobrze pokazać.
Długotrwała praca
Przedstawienie szkolne to nie jednorazowy wysiłek, ale owoc wielu prób. Ponieważ kółka teatralne cieszą się niemałym zainteresowaniem wśród młodzieży i często uświetniają różnego rodzaju uroczystości, dobrym pomysłem jest poświęcenie im należytej uwagi. Nauczyciel prowadzący tego typu zajęcia powinien więc zadbać o odpowiednie ćwiczenia oddechowe i zwracać uwagę na dykcję, a nie wyłącznie na talent czy też opanowanie kwestii każdej z odgrywanych ról.
Ciekawy scenariusz
Przedstawienia szkolne mogą być realizowane z uwzględnieniem określonych okazji (np. Dzień Nauczyciela, Dzień Dziecka) lub ważnych uroczystości (11 listopada, 3 maja) i dlatego warto zadbać, aby swoją tematyką odpowiadały tym okolicznościom. Ponieważ będą oglądać je przede wszystkim uczniowie, dobrym pomysłem jest poszukanie scenariusza, który zainteresuje młodzież. W przypadku spektaklu z okazji Dnia Nauczyciela można pokusić się o przedstawienie humorystyczne, które z pewnością będzie ciekawsze od tradycyjnych spektakli. Należy też pamiętać, że kółko teatralne nie musi skupiać wyłącznie aktorów, ale jest też polem do popisu dla tych osób, którym marzy się kariera autora scenariuszy. Przedstawienie w całości przygotowane przez uczniów jest też dobrym materiałem do pokazania na amatorskich konkursach.
Odpowiednia oprawa
Aby przedstawienie było dopięte na ostatni guzik, należy pamiętać nie tylko o samym aktorstwie, ale też zadbać o kostiumy dostosowane do odgrywanych ról i samej tematyki scenariusza. Stroje można wypożyczyć albo też przygotować je samemu. Podobnie jest ze scenografią – wbrew pozorom jej przygotowanie nie należy do trudnych. Wystarczy tylko odrobina kreatywności i odpowiednie materiały. Jako tło mogą sprawdzić się tkaniny, a także pomalowane pudełka tekturowe (imitujące np. meble). Warto też wykorzystać takie materiały jak bibuła, klej, sznurek czy inne tego typu produkty. Oczywiście konieczne jest zadbanie o nagłośnienie i samą scenę – tego typu elementy można wypożyczyć od firm specjalizujących się w dostarczaniu wyposażenia do sal koncertowych i teatralnych.
Próba generalna
Kiedy już scena, rekwizyty i kostiumy są przygotowane, warto zorganizować próbę generalną. Dzięki temu można wyeliminować ewentualne błędy czy niedogodności związane ze źle dobranymi strojami, scenografią bądź sprzętem mającym zapewnić podkład muzyczny. Poza tym jest to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie tekst tuż przed właściwym przedstawieniem odgrywanym już przed publicznością. Tak przygotowany spektakl z pewnością będzie udany i zyska uznanie widowni.
Szukasz podestów scenicznych na przedstawienie szkolne? Sprawdź ofertę firmy BSC System.