Polska pod względem bezpieczeństwa na drodze znajduje się na niechlubnej liście krajów UE, w których w wypadkach drogowych ginie najwięcej osób – dotyczy to również najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Statystki stale się poprawiają, jednak Polska wciąż wypada gorzej niż inne państwa o podobnej wielkości i gęstości zaludnienia. Największą poprawę Polska odnotowała w zmniejszeniu ilości dzieci ginących na drogach.
Długofalowe działania
Ilość wypadków drogowych w ciągu roku jest w Polsce na podobnym poziomie jak w znacznie większych Niemczech czy Francji. Działania rządu, policji oraz różnego typu fundacji i stowarzyszeń wciąż nie docierają do znacznej liczby kierowców, którzy uważają, że wsiadanie za kierownicę po kilku głębszych to nic złego bądź że przekraczanie prędkości w ich przypadku nie stwarza niebezpieczeństwa. Regularne zaostrzanie przepisów prawa drogowego oraz podnoszenie wysokości mandatów odnosi pozytywne skutki, jednak są one długofalowe i widoczne dopiero po dłuższym czasie.
Ponadto policja zwiększyła liczbę rutynowych kontroli kierowców i patroli poruszających się po drogach. Rozpoczęła też regularne prowadzenie kontroli drogowych w ramach Akcji „Znicz”, w czasie Bożego Narodzenia, Wielkanocy, czy długiego weekendu majowego lub sierpniowego. Dzięki tym działaniom funkcjonariusze zatrzymują wielu nietrzeźwych kierowców i zapobiegają wypadkom. Dodatkowo policja wykorzystuje w swoich radiowozach Vehicle Camera, dzięki którym może udowodnić nieostrożnym kierowcom ich przewinienie.
Najmłodsi coraz bezpieczniejsi
Największym sukcesem Polski jest zmniejszenie śmiertelności dzieci w wypadkach drogowych. Główną przyczyną tego sukcesu jest wprowadzenie obowiązku przewożenia dzieci w wieku do 12 lat (lub do momentu przekroczenia przez dziecko 150 cm wzrostu) w foteliku samochodowym. W latach 90. ubiegłego wieku dzieci ginęły z powodu źle przebiegających przez ciało pasów bezpieczeństwa lub wypadnięcia z wnętrza samochodu na skutek siły uderzenia w drugi samochód. W roku 2014 w wypadkach drogowych rannych zostało 42 545 osób, w tym tylko 1096 w wieku od 0-6 lat i 2413 w wieku 2413. Na 3202 ofiary śmiertelne jedynie 80 miało mniej niż 14 lat. Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, iż statystyka obejmuje również wypadki drogowe, które miały miejsce podczas przechodzenia dzieci przez jezdnię i w czasie innych czynności niż przewożenie dziecka w samochodzie. Jest to jedyny element polskiej statystki bezpieczeństwa drogowego, który nie odbiega od średniej europejskiej.