Czym tak naprawdę jest przedszkole montessori?

Przedszkole to bardzo ważny okres nie tylko w życiu dziecka, ale i jego rodziców. To właśnie bowiem w tym czasie maluch nie tylko nabywa podstawowych umiejętności, ale i kształtują się w nim pierwsze postawy społeczne.

W wielu przypadkach pójście do przedszkola jednak oznacza nagłe oderwanie się od ,,domowego bezpieczeństwa”, wówczas dziecko z trudem rozstaje się z rodzicem, a często perspektywa pierwszych dni w przedszkolu jest dla dziecka bardzo trudnym doświadczeniem. Podobnie jak po weekendzie dziecko niejednokrotnie wręcz musi aklimatyzować się na nowo w przedszkolu. 

Bo nauka to jedna sprawa, a bezpieczeństwo dziecka to kolejna. I właśnie te dwa czynniki ma łączyć przedszkole typu montessori poznań.

kadra

Czym jest metoda montessori?

Przede wszystkim sprawia, że dziecko czuje się w przedszkolu bezpiecznie. Oczywiście wiadomo, że w przedszkolu najlepsza nauka, to ta poprzez zabawę. W przypadku techniki montessori jednak szczególnie zwraca się uwagę na indywidualne predyspozycje, oraz indywidualne potrzeby dziecka. Dlatego w tej technice pedagodzy powinni przede wszystkim wspierać indywidualne zainteresowania dziecka, a nie na ,,siłę” przymuszać go do nauki rzeczy, których nie lubi. Oczywiście nie oznacza, to, że maluch ,,uczy się czego chce” . Bardziej istotne tu jest to, aby dziecko potrafiło same wyciągnąć wnioski ze swoich błędów. Ponadto w żadnym wypadku nie wchodzi w grę traktowanie nauczyciela jako ,,kolegi”, utrzymany tu jest taki sam poziom szacunku jak w przypadku przedszkoli nie stosujących tej metody.

Zwłaszcza, iż w tej metodzie ogromną rolę odgrywa kształtowanie postaw społecznych. A zatem dziecko powinno wiedzieć jak się zachować w danej sytuacji. Jeśli dziecko zrobi coś źle, to nauczyciel pokaże jak to poprawić, ale prawidłowe zachowanie jest tylko jedno i tu bynajmniej nie ma taryf ulgowych. A w praktyce postawy człowieka kształtowane są chociażby poprzez mieszanie grup dzieci, gdzie w tej metodzie nie ma problemy, by przedszkolaki funkcjonowały w jednej grupie z uczniami szkoły podstawowej, w ten sposób uczą się nie tylko integracji, ale i rozwijają się intelektualnie.

W tej metodzie ważne są również umiejętności nabywania samodzielności, czyli jeśli jest czas kolorowania, to każde dziecko ma własny skrawek papieru, przydział kredek, by mogło ( potrafiło) samo gospodarować własną przestrzenią.

Jako ciekawostkę warto dodać, że w tej metodzie nie praktykuje się czytania bajek, gdyż dziecko powinno uczyć się wyłącznie na podstawie rzeczywiści dnia codziennego, gdzie bajkowa ,,fikcja” jedynie zamazuje ten obraz.

Mity montessori

Czyli po pierwsze, że metoda ta jest przeznaczona wyłącznie dla Chrześcijan z racji, że jej założycielka Maria Montessori była Katoliczką. Nic bardziej mylnego, metoda ta z powodzeniem może być praktykowana wśród dzieci innych wyznań religijnych. Kolejny mit, to fakt, że przedszkole stosujące tę metodę są znacznie droższe. Ceny nauki w tego typu przedszkolu są porównywalne do przeciętnych, prywatnych przedszkoli. Nauka montessori absolutnie nie jest skierowana wyłącznie dla dzieci dobrze uczących się. Maluchy mające problem z daną dziedziną bez problemu odnajdą się w tej technice, gdyż kładzie ona ogromny nacisk na rozwój nieuchronny, ale w indywidualnym tempie.

To nie jest ,,sztywna” metoda

Dlatego w praktyce nie trzeba stosować jej w całości, a wybierać poszczególne elementy. W wielu przypadkach jest tak, że dziecko chodzące do ,,normalnego” przedszkola wychowywane jest później tą techniką w domu przez rodziców.

Dlaczego warto ją stosować?

Bo jest to metoda, która naprawdę rozwija, a najlepszy przykład stanową ,,absolwenci” tej metody. Sergey Brin i Larry Page w 1998 roku spotkali się na uniwersytecie Stanforda. Oboje chodzili do szkół Montessori. Później założyli firmę, która znana nam jest jako google. Sama Maria Montessorihttp://montessori.poznan.pl/ zresztą jest doktorem nauk pedagogicznych, gdzie swoje doświadczenie opierała przede wszystkim na bezpośredniej pracy z dziećmi różnych ras, w rożnym wieku, czy narodowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *