Wraz z nadejściem jesiennych dni zwiększa się ryzyko zachorowania na różnego rodzaju infekcje. Dla wielu polskich rodzin oznacza to zmaganie się z przeziębieniami i grypą oraz ich objawami. Do jednych z najbardziej dokuczliwych należy z pewnością mokry, uporczywy kaszel. Warto wiedzieć jakie są jego przyczyny oraz w jaki sposób skutecznie go pokonać.
Mokry kaszel – czyli jaki?
Kaszel to częsty objaw, który towarzyszy zarówno przeziębieniom jaki i grypie. Często jednak nie wiemy z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia. Tymczasem właśnie rozpoznanie objawów ma kluczowe znaczenie. Od niego zależy bowiem dobranie skutecznego leczenia, które pomoże nam pozbyć się męczących dolegliwości.
Rozróżniamy dla rodzaje kaszlu. Pierwszym z nich jest drażniący kaszel suchy, któremu nie towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Kaszel ten należy leczyć poprzez przyjmowanie leków wstrzymujących ataki kaszlu. Drugim rodzajem kaszlu jest kaszel mokry, który połączony jest z odkrztuszaniem wydzieliny. Kaszel ten ma za zadanie pomóc w oczyszczaniu dróg oddechowych, dlatego też nie wolno wstrzymywać go lekami. Czy jednak oznacza to, że musimy znosić napady mokrego uporczywego kaszlu? Na szczęście, niekoniecznie. Istnieją bowiem leki, które sprawią, że będzie on mniej uciążliwy a jednocześnie ułatwią nam odkrztuszanie wydzieliny.
Skuteczna pomoc w walce z kaszlem
Jeśli zauważymy u siebie lub członka rodziny mokry kaszel warto podjąć odpowiednie kroki w celu złagodzenia dolegliwości. Przede wszystkim warto rozpocząć przyjmowanie syropu. Dobrym wyborem są preparaty, które w swoim składzie zawierają ambroksol. Jest to substancja czynna, której zadaniem jest rozrzedzenie wydzieliny. Dzięki stosowaniu takich leków odkrztuszanie. Stosowanie tego typu leków zwiększa ilość śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość, przyspiesza transport wydzieliny w drogach oddechowych, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Syropy tego rodzaju dostępne są bez recepty – z powodzeniem możemy więc sami rozpocząć proces leczenia.
Dodatkowo warto wspomóc się domowymi metodami takimi jak na przykład robienie inhalacji z wykorzystaniem olejków eterycznych. Dzięki inhalacjom nasze drogi oddechowe mają szansę znacznie szybciej się oczyścić. Nie bez znaczenia jest również wzmacnianie odporności organizmu. Nie unikajmy więc miodu, witaminy C oraz owoców i warzyw. W czasie choroby związanej z mokrym kaszlem warto również dużo pić. Jest to bowiem sposób na to by jeszcze bardziej rozrzedzić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę.
Pamiętajmy jednak, że jeśli oprócz kaszlu zaobserwujemy inne, niepokojące objawy takie jak np. wysoka gorączka nie lekceważyć ich i nie kontynuować leczenia na własną rękę. Może to bowiem oznaczać, że mamy do czynienia z zapaleniem oskrzeli lub płuc – a to wymaga interwencji lekarza, który poprowadzi dalsze leczenie.
Podsumowując, jeśli zaobserwujemy u siebie lub członka naszej rodziny mokry, uporczywy kaszel nie warto wpadać w panikę. Zastosowanie odpowiednich leków, w tym rozrzedzających wydzielinę syropów pomoże w odkrztuszaniu i szybko przyniesie ulgę.