Badania z ostatnich 20 lat ukazały bezpośredni związek między otyłością u dzieci, a ilością godzin spędzonych przed telewizorem. Ponad 60% przypadków otyłości u dzieci jest bezpośrenio połączone z nadmiarem telewizji. Wraz ze zwiększeniem ilości godzin oglądania telewizji, wzrasta waga dziecka. I odwrotnie, waga dzieci, które zredukują dzienną ilość oglądanej telewizji, zmniejsza się. Przeciętne dziecko spędza tygodniowo ok. 24 godzin przed telewizorem, czas zaoszczędzony dzięki ograniczeniu oglądania telewizji, surfowania po internecie, czy grach video można przeznaczyć na rozwój fizyczny dziecka. 2. Rusz się samemu. Jeśli chcesz mieć aktywne dziecko, daj mu dobry przykład. Dzieci rodziców, którzy uprawiają sport, są ok. sześć razy bardziej skłonne do aktywności, niż dzieci, których rodzice prowadzą siedzący tryb życia. Otyli rodzice, mają duże szanse na to, iż również ich dzieci będą otyłe. Jeśli oboje rodzice są otyli, ich dziecko ma aż 80% szans na bycie otyłym, w porównaniu do 50% szans, jeśli dotyczy to jednego z rodziców i 10% szans, jeśli nie dotyczy to żadnego z rodziców. Zalecany dla zwiększania aktywności Twojej i Twojego dziecka jest wspólny wysiłek. "Jeśli mama i tata ćwiczą, jest to bardzo silny czynnik pobudzający dziecko do ćwiczenia" mówi dr. Laskowski "oprócz czynienia Ciebie aktywnym, wspólne ćwiczenie jest dobrym sposobem na rodzinne spędzanie wolnego czasu". Rokomenduje on taki rodzaj aktywności, jak rodzinne wycieczki rowerowe, spacery, czy gra w tenisa. Spróbuj więc wpisać aktywne zachowania w swój normalny dzień – zamiast windy wybierz schody, parkuj samochód daleko od sklepu.
Odwiedź swojego lekarza zanim zaczniesz program ćwiczeń, szczególnie, jeśli przez dłuższy czas nie byłeś aktywny. Tak samo powinieneś postąpić ze swoim dzieckiem. Lekarz powie Ci, czy dziecko jest zdrowe, a takż sprawdzi poziom jego rozwoju fizycznego i zaleci odpowiednie ćwiczenia 3. Promuj wychowanie fizyczne w szkole Badania pokazują bezpośredni związek między ilością czasu spędzonego na zajęciach wychowania fizycznego i poziomem aktywności uczniów. Uczniowie, którzy uczestniczyli w wychowaniu fizycznym byli ponad dwa razy bardziej skłonni do aktywności, niż osoby w nich nie uczestniczące. Jednakże tylko 21% wszystkich badanych uczestniczyło raz lub kilka razy w tygodniu w wychowaniu fizycznym, co pokazuje trend zmierzający w kierunku zmniejszania wymiaru wymiaru wychowania fizycznego. Szkoły i rodzice powinni pracować razem aby zwiększyć ilość godzin wychowania fizycznego i promować aktywność wśród uczniów. Jeśli jesteś zaniepokojony zbyt małą ilością możliwości edukacji fizycznej w szkole, do której uczęszcza Twoje dziecko, współpracuj z lokalnym stowarzyszeniem rodziców, nauczycieli i uczniów oraz władzami szkoły aby zmienić ten stan rzeczy. Zachęć dziecko do udziału w zajęciach wychowania fizycznego. Jeśli twoje dziecko jest w przedszkolu, upewnij się, że jego program zawiera przynajmniej 20 minut zajęć sportowych dziennie 4. Promuj "aktywność", nie "ćwiczenie" Wielu dorosłych łączy słowo "ćwiczenie" z formą kary fizycznej. Tak samo czynią niektóre dzieci.
Promując raczej "aktywność" niż "ćwiczenie" powinieneś zobaczyć u dziecka rosnący entuzjazm. "Kluczem jest po prostu pozwolić dziecku się ruszać" mówi dr. Laskowski "Zabawy ruchowe np. w berka, chowanego, czy skakanie przez skakankę, to świetna forma spalania kalorii i poprawy sprawności" Posiadanie ektywnego dziecka nie oznacza, iż musi ono należeć do jakiegoś zespołu sportowego lub tanecznego. Jeśli dziecko nie jest ani specjanie zainteresowane sportem, ani utalentowane w tym kierunku, istnieje również wiele innych możliwości. "Każde dziecko jest inne" mówi dr. Laskowski "wszyscy mamy pewne cechy charakteru i cechy anatomiczne, predystynujące nas do wykonywania jednych czynności lepiej, innych gorzej. Kluczem jest znalezienie zajęć, które dzieci po prostu lubią robić. Jeśli Twoje dziecko jest uzdolnione artystycznie, chodź z nim na spacery w poszukiwaniu liści, czy kamieni, których może później użyć do wykonania collage’u. Jeśli lubi się wspinać, rozejrzyj się za najbliższą ścianką wspinaczkową. Jeśli lubi czytać, pójdź z nim po książkę do biblioteki. Jeśli lubi zorganizowane zajęcia sportowe, powinieneś rozważyć zobowiązania czasowe, koszty, rodzaj sportu, poziom rozwoju fizycznego dziecka, kwalifikacje instruktorów i twoje nadzieje co do możliwości, jakie powinny dać dziecku te zajęcia. 5. Zacznij jak najwcześniej.
Pamiętasz swojego energicznego malucha? To dobry moment na wpojenie mu miłości do aktywności fizycznej. Skoncentruj jego aktywność na bardziej skomplikowanych grach. Pokaż mu np. jak króliki skaczą, orły latają, czy psy machają ogonami. Obserwuj, jak wysoko lub jak daleko twoje dziecko potrafi skakać. Zaznaczaj dystans lub wysokość na podłodze lub ścianie, i porównuj do tych oznaczeń kolejne próby, aby sprawdzić czy poprawia swoje wyniki. Obserwując swojego malucha w akcji znajdź zadania, które lubi wykonywać i włączaj je do zabawy. "Włączając aktywność fizyczną do życia naszych dzieci we wczesnym wieku, kładziemy fundament pod dobre nawyki w przyszłości." mówi dr. Laskowski 6. Wpajanie dziecku przyzwyczajenia do aktywności na całe życie.
Optymalny plan ćwiczeń dla dzieci i dorosłych musi: być zabawny być chętnie wykonywany każdego dnia być częścią planu dnia być różnorodny zawierać czynności, które dziecko może wykonać samodzielnie zawierać takie ćwiczenia, jak bieg czy marsz, jako główną formę aktywności przez 4-5 dni w tygodniu "Aby zachęcić dziecko do aktywności, ważne jest, to aby ćwiczenia były zabawne" mówi dr. Laskowski. Jednak wprowadzenie do zabawy kilku domowych obowiązków nie tylko urozmaici ćwiczenie, lecz także wpoi dziecku dobre przyzwyczajenia, jak sprzątanie, grabienie, dbanie o trawnik czy odgarnianie śniegu. Oto kilka innych sugestii, jak przyciągnąć zainteresowanie dziecka: bądź kreatywny. Zabierz dziecko na wycieczkę z przygodami Huckelberry’ego Finna, czy tajemnicami Nancy Drew, staraj się raczej biegać, a nie tylko spacerować wokół bloku graj z dzieckiem w gry, które ono lubi, jeśli nie znasz ich reguł, poszukaj ich w lokalnej bibliotece pokaż swoim maluchom jak bardzo zabawna może być aktywność, biegaj jak goryl, chodź jak pająk, skacz jak zając, przeciągaj się jak kot zaplanuj rodzinne wakacje wokół aktywności fizycznej: wędróka, jazda na nartach, pływanie, weź piłkę, aby poćwiczyć w przerwie w podróży Uczyń prace domowe sprawą rodziny. Kto wyrwie najwięcej chwastów z ogródka warzywnego? Kto pozbiera najwięcej śmieci? Dzieci mogą pomóc Ci w odśnieżaniu drogi, a odgarnięty śnieg użyć do lepienia bałwana Urozmaicaj zajęcia. Niech każde dziecko wybierze zajęcie tygodnia, róbcie coś razem jako rodzina Poznaj możliwości oferty Twojej społeczności lokalnej: zajęcia na basenie, czy sali gimnastycznej dla rodziców i dzieci, czy rodzinne marszo-bieg Według dr. Laskowskiego, korzyści z przyzwyczajenia dziecka do aktywności mogą być bardz daleko idące "wychowanie dziecka, zawierające fizyczną aktywność jako integralną część ich stylu życia może mieć wpływ również na przyszłe generacje i przyczynić się do poprawy zdrowia publicznego".