Podczas miesiączki lub tuż przed jej wystąpieniem wiele kobiet uskarża się na migrenowe bóle głowy, podbrzusza, wzdęcia i inne niekorzystne objawy ze strony układu pokarmowego, tkliwość piersi, ograniczenie koncentracji, brak odporności na stres, stany depresyjne, labilność emocjonalną.
Z tych powodów coraz więcej pań zgłaszających się do ginekologów zadaje im pytanie, czy możliwe jest, chociaż kilkumiesięczne wyeliminowanie tych ograniczeń. "Uniknięcie miesiączki w dzisiejszych czasach jest możliwe i w pełni bezpieczne dla zdrowia. Aby uniknąć miesiączki należy stosować jednofazowe, dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne (np. Logest, Microgynon 21) w sposób ciągły, bez 7-dniowych przerw” – mówi Ryszard Rutkowski, ginekolog.
Zdrowotne wskazania do wydłużenia cyklu
Wyeliminowanie miesiączki jest w niektórych schorzeniach wskazane. Do nich należą np. problemy hematologiczne, niektóre schorzenia neurologiczne, choroby zakaźne przenoszone z krwią, niektóre schorzenia ginekologiczne jak np. zespół napięcia przedmiesiączkowego, bolesne miesiączkowanie, przygotowanie przedoperacyjne przed zabiegami, zaburzenia rozwoju umysłowego.
Jednak prócz prozdrowotnych korzyści płynących z terapeutycznego braku miesiączki, komfort kobiety i niezakłócona przez comiesięczne krwawienia aktywność jest bardzo ważna. Ma bowiem praktyczny wymiar podniesienia jakości życia kobiety.
Możliwość wydłużenia cyklu a świadomość kobiet
Większość pań uważa, że comiesięczne krwawienia są objawem zdrowia, a ich brak objawem choroby lub ciąży. Kobieta powinna mieć świadomość, że w sposób bezpieczny dla zdrowia może wydłużyć swój cykl miesiączkowy. Jednak, jak wskazują badania przeprowadzone przez Kinoulty Research na zlecenie Schering AG, choć większość pań uważa pigułkę za najskuteczniejszą metodę antykoncepcji, ma dość ograniczony zasób wiedzy na temat jej działania.
Wiele kobiet nie wie, że taki „długi cykl” w ogóle jest możliwy. Często lekarze także pomijają temat przedłużenia cyklu miesięcznego.
"W efekcie zagadnienia komfortu i jakości życia kobiety schodzą na dalszy plan” – powiedział Robert Jarecki z Schering AG."
"Warto to zmienić. W tej chwili w Polsce dostępne są prawie wszystkie metody antykoncepcji stosowane na świecie. Na nasz rynek wchodzą wciąż nowe produkty, jak choćby hormonalna pigułka Jeanine, która pojawi się w aptekach w czerwcu. Jednak partnerzy często pozbawieni są źródeł fachowych informacji na temat antykoncepcji hormonalnej i korzyści z niej płynących. Z tego powodu Schering AG nadal będzie się angażować w propagowanie wiedzy na ten temat”.