Wrażliwa cera jest problemem dużej ilości osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, z czego znacznie częściej dotyka kobiet, z tej przyczyny, iż nasza skóra jest cieńsza, a zatem bardziej podatna na bodźce. Czym charakteryzuje się cera wrażliwa i jak o nią dbać?
Cera wrażliwa, czyli jaka?
Cera wrażliwa, jak zresztą nazwa wskazuje, charakteryzuje się bardzo dużą wrażliwością na bodźce, zarówno zewnętrzne, takie jak czynniki atmosferyczne czy kosmetyki, jak i wewnętrzne, wśród których możemy wymienić złą dietę, stres czy używanie alkoholu i innych używek. Skóra wrażliwa reaguje na różne czynniki poprzez np. szczypanie, swędzenie, zaczerwienienie, czy wysypkę, potrafi przysporzyć nie lada problemów, jednak jej odpowiednia pielęgnacja potrafi znacznie zneutralizować niepożądane efekty.
Często cera wrażliwa jest mylona z cerą alergiczną, jednak o ile cera alergiczna jest cerą wrażliwą, to nie każda cera wrażliwa jest alergiczna. Różnica polega na tym, że skóra wrażliwa reaguje na różne czynniki, a w przypadku cery alergicznej, reakcja pojawia się tylko w przypadku pojawienia się substancji, na które cera jest uczulona. Rozróżnić je można w prosty sposób, cera wrażliwa reaguje szybko, z kolei, gdy skóra jest alergiczna, reakcja jest opóźniona i może pojawić się nawet kilka dni po pojawieniu się substancji drażniącej.
Cera alergiczna wymaga leczenia u alergologa, w przypadku cery wrażliwej bez problemu możemy dbać o nią sami. Warto obserwować skórę i to, w jakich sytuacjach pojawiają się na niej zaczerwienienia, czy pryszcze, jednak często na występowanie niepożądanych reakcji nie ma żadnej reguły i ciężko z nimi walczyć. Istotna jest z pewnością odpowiednia pielęgnacja skóry wrażliwej, co wiąże się z używaniem kosmetyków do tego przeznaczonych, jednak nie tylko.
Pielęgnacja cery wrażliwej
Jeżeli mowa o pielęgnacji skóry wrażliwej, to zacznijmy od wody, ta, która płynie z kranu niestety nie zawsze się nadaje. Chlor oraz kamień mogą wywoływać wiele niepożądanych reakcji, zatem jeżeli masz jakieś problemy z cerą, zacznij od zmiany wody, możesz spróbować przefiltrować wodę, a najlepiej zdecydować się na używanie do mycia wody mineralnej, wcześniej przegotowanej.
Wbrew pozorom pielęgnacja skóry wrażliwej powinna polegać na minimalizowaniu zabiegów kosmetycznych do tych koniecznych, a nie odwrotnie. Im wrażliwsza cera, tym bardziej należy ją oszczędzać. Zatem ograniczamy się do codziennego mycia, nakładania kremu i makijażu, minimalizujemy takie zabiegi pielęgnacyjne, jak oczyszczanie, stosowanie masek czy złuszczanie martwego naskórka, jak tylko jest to możliwe. Myć skórę twarzy powinniśmy dwa razy, zapomnij o używaniu do tego klasycznego mydła, gdyż ono wysusza skórę oraz większości żelów do mycia, które można spotkać w drogeriach. O ile na sklepowych i nie tylko sklepowych półkach, znajdziemy bardzo dużo kosmetyków opatrzonych wdzięcznym napisem dla cery wrażliwej, bardzo dużo z nich jest nieodpowiednia do stosowania do tego typu cery. Wybierając kosmetyki, musisz przeanalizować ich skład, czyli przeczytać na etykiecie, co się w środku znajduje. Właściciele cery wrażliwej unikają kosmetyków, które zawierają dużą ilość barwników, substancji zapachowych, parabenów, czy olejków mineralnych, a takie najlepiej znaleźć w aptece.
Kosmetyki dla cery wrażliwej
Wybierając kosmetyki dla skóry wrażliwej, możemy zdecydować się na kosmetyki hipoalergiczne, ponieważ te nie zawierają substancji uczulających, zatem będą odpowiednie również w przypadku cery z nadwrażliwością, jednak nie jest to konieczne.
Kosmetyki co cery wrażliwej powinny silnie nawilżać i mieć właściwości kojące, jednak wybór konkretnego, odpowiedniego dla naszej skóry preparatu, dokonuje się na ogóle metodą prób i błędów. Skóra wrażliwa jest kapryśna i może reagować różnie na te same kosmetyki, nawet po dłuższym stosowaniu. Możemy stosować maski i różnego rodzaju sera, zapomnijmy jednak o peelingu mechanicznym, naskórek złuszczamy za pomocą produktów enzymatycznych, które doskonale się go pozbywają i są jednocześnie delikatne. Skóra wrażliwa często reaguje na każdą zmianę kosmetyku, jednak jeżeli niepożądana reakcja nie ustępuje nawet po upływie kilku tygodni, musisz zrezygnować z danego produktu.