Normalne funkcjonowanie możliwe jest dzięki zaspokajaniu najważniejszych potrzeb. Do nich z pewnością zalicza się sen. Jego brak może być opłakany w skutkach. Bezsenność jest coraz częściej spotykana. Głównym powodem jest stres, choć ten zazwyczaj szybko znika. Długotrwałe problemy z zasypianiem mogą być bardzo niebezpieczne, aby je leczyć trzeba poznać ich przyczynę. Wówczas możemy starać się na zawsze pożegnać nieprzespane noce.

Przyczyny:

Z medycznego punktu widzenia o bezsenności można mówić, gdy problem ze snem nieprzerwanie pojawia się od miesiąca i nie wynika z chorób psychicznych, czy też przyjmowania leków psychotropowych. Złe nawyki i przyzwyczajenia również mogą spędzać nam sen z powiek. Oto kilka z nich. Wygodne łóżko tylko dla siebie? Nie zawsze jest to możliwe. Dzieląc je z partnerem, czy też ukochanym zwierzakiem łatwo możemy się rozbudzić. Każdy ruch drugiej połówki, czy pupila sprawia, że i my się poruszamy. Do tego dochodzi jeszcze ewentualne kopanie, czy też chrapanie. Nie dziwi więc fakt, że aż 50% par śpiących razem ma problemy ze snem. Dlatego w ostatnim czasie w sypialniach coraz częściej pojawiają się osobne łóżka, a 40% małżeństw śpi osobno. Kolejną przyczyną bezsenności jest zmęczenie. Praca na trzy zmiany, ciągłe zabieganie, stres i niepowodzenia w końcu odbiją się na organizmie. Wydawać by się mogło, że duże zmęczenie, jakie odczuwamy pod koniec dnia zakończyć powinno się długim snem. Nic bardziej mylnego. Będąc zmęczonym nie koniecznie musimy być też śpiący. Dlatego przed pójściem do łóżka warto zrobić coś, co pozwoli nam się odstresować. Problemów ze snem doświadczyć można także, gdy w sypialni panuje zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura. Według przeprowadzonych badań temperatura powyżej dwudziestu czterech stopni i poniżej dwunastu nie będzie sprzyjała spokojnemu snu. Pełnia również może powodować bezsenność. W tej fazie księżyca część z nas może mieć problem z zaśnięciem, sen może być również krótszy i nie tak głęboki. Dużym problemem może być również jedzenie! Kolacja nie powinna być najbardziej obfitym posiłkiem w ciągu dnia. Lekka potrawa na dwie godziny przed pójściem spać na pewno wystarczy i pomoże nam lepiej zasnąć.

Zdrowy_sen

Jak walczyć z bezsennością?

Niektórych przyczyn bezsenności można unikać. Gdy nastawimy odpowiednią temperaturę, czy spróbujemy się odprężyć wieczorem, być może łatwiej nam będzie zasnąć. Inną wskazówką, która może nam pomóc, to duża aktywność. Jeśli cały dzień przeleżymy na kanapie z pilotem w ręku, to z pewnością sen nas nie zmorzy.  Jogging, czy nawet tak niewielki wysiłek jak spacer z psem może pomóc nam zwalczyć problemy ze snem. Odstawienie używek takich jak: papierosy, alkohol, czy kawa też mogą nam pomóc, ponieważ zawierają one składniki pobudzające. Jeśli wszelki próby zrezygnowania z działań pobudzających i utrudniających sen warto skonsultować się z lekarzem próbować leczyć bezsenność farmakologicznie. Początkowo można także zażywać uspokajające leki ziołowe, jeśli one nie pomogą należy sięgnąć po leki syntetyczne.

Zdrowy sen

Jak zapewnić sobie zdrowy i niczym nie zmącony sen?

Problemy z koncentracją, bóle głowy brak energii i ciągłe zmęczenie – z tym wiele osób boryka się na co dzień. Jednak mało kto wie, że u podstaw tak złego samopoczucia może stać bezsenność. Prawidłowe wysypianie się jest nam niezbędne do właściwego funkcjonowania. Dzięki niemu mamy wiele sił, wykonujemy lepiej wszystkie codzienne czynności i czerpiemy z tego ogromną radość. Dlatego warto zrobić wszystko, aby zapewnić sobie zdrowy sen. Oto kilka podpowiedzi, które mogą nam w tym pomóc.

Odpowiednie łóżko

Wygodny materac i piękna pościel to odpowiednie warunku do spokojnego snu. Do najlepszych materacy należą modele ergonomiczne. Idealnie przystosowują się one do ciała człowieka, odciążają kręgosłup i stanowią optymalne poparcie dla naszych mięśni. Należy pamiętać, że im materac jest twardszy, tym lepszy dla naszego ciała. Miękkie mogą powodować ból mięśni i zakłócać tym samym zdrowy sen. Tak samo ważna jest pościel. Niewłaściwy, sztuczny materiał nie będzie przepuszczał powietrza, a ciało będzie się nadmiernie pocić. Najczęściej wybieranym i najwłaściwszym materiałem jest bawełna. Pościele bawełniane bardzo dobrze oddziaływują  na organizm człowieka. Można ich używać o każdej porze roku. Zimą zatrzymują ciepło, natomiast latem zapewniają odpowiednią temperaturę. Ponadto, na pościeli bawełnianej łatwo jest umieścić ciekawy wzór, nawet ostatnio bardzo popularny nadruk 3D. Walory estetyczne również mają duże znaczenie. Kładąc się spać w pięknej pościeli proces zasypiania będzie przyjemniejszy  i krótszy.

Co może zmącić spokojny sen?

To, co robimy na godzinę lub dwie przed pójściem spać może wpłynąć na jakość naszego snu. Palenie papierosów lub picie kawy i alkoholu z pewnością nie pomoże nam szybko zasnąć, ponieważ  używki te zawierają składniki pobudzające. Podobnie jest z głośną muzyką lub z horrorami. Mogą one pobudzać naszą wyobraźnie i co gorsza, wywoływać koszmary. Chcąc zapewnić sobie zdrowy sen warto posłuchać wieczorem relaksującej muzyki lub poczytać lekką książkę. Zbyt obfita kolacja też nie będzie sprzyjała zdrowemu snu.

Miejsce, w którym śpimy

Sypialnia, jej wystrój, ale również urządzenia, jakie się w niej znajdują mogą również mieć wpływ na zdrowy sen. Trzeba pamiętać o roli kolorów. Ciemne, mogą denerwować, przytłaczać, jasne – uspokajać i tym samym zapewniać nam przyjemny sen. Oglądanie telewizji też nie jest najlepszym pomysłem. Obecność telewizora w sypialni zawsze może kusić włączeniem go, najlepiej by pozostał on w salonie. Sypialnia powinna także być przytulnym i jasnym pomieszczeniem, a więc duże okna i neutralne kolory są jak najbardziej odpowiednie. Świeże powietrze również pomoże nam głęboko i szybko zasnąć. Przed pójściem spać warto przewietrzyć sypialnie, aby panowała w nim przyjemna i świeża atmosfera. Bardzo ważne jest również to, że pokój ten nie powinien służyć innym celom. W sypialni znaleźć się może łóżko, stolik nocny i mała lampka. Dzięki temu, przestrzeń mieszkania podzielona będzie na dzienną oraz nocną, a samo wejście do sypialni kojarzyć się będzie ze snem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *