Bez wątpienia każdemu rodzicowi zależy na tym, aby dziecko miało zdrowe ząbki. Nie wystarczy jednak po prostu dobrze umyć je rano i wieczorem. Zęby zarówno mleczne, jak i stałe potrzebują dobrej diety, łagodnego traktowania i systematycznej higieny.
Witamina D niezbędna jest do przyswojenia fosforu i wapnia. Odpowiedzialna jest także z mineralizację szkliwa, aby zęby były mocne i same broniły się przed wpływem niebezpiecznych bakterii próchnicowych. Badania epidemiologiczne przeprowadzone na polskich trzylatkach wykazały, że ponad 57% z nich ma próchnicę. Próchnica może się już pojawić w szóstym miesiącu życia wraz z pierwszymi mlecznymi ząbkami. Jest najczęściej występującą na świecie chorobą przewlekłą. Powstaje wówczas, gdy cukry zawarte w pożywieniu, zasiedlają powierzchnię zębów. Bakterie próchnicowe wytwarzają kwasy, które odwapniają szkliwo i rozpoczynają proces niszczenia zębów.
Objawy próchnicy
Najczęściej pierwszymi objawami próchnicy są białe plamki widoczne na szkliwie zębów. Niestety jest to proces nieodwracalny, dlatego tak istotne są działania zapobiegające próchnicy takie jak codzienna higiena jamy ustnej – szczotkowanie minium przez dwie minuty zębów pastą zawierającą fluor oraz odpowiednia dieta. Konieczna jest także interwencja stomatologa. Bowiem niepodjęcie działań leczniczych prowadzi do ubytków, a w konsekwencji do chorób miazgi i utraty zębów.
U dzieci do piątego roku życia próchnica przebiega w szybkim tempie i w bardzo krótkim czasie doprowadza do zniszczenia mlecznych zębów, a także stwarza zagrożenia dla zębów stałych.
Przyczyny próchnicy
Najbardziej szkodliwe dla zębów dziecka są cukry proste spożywane pomiędzy posiłkami w ramach przekąsek. Niewłaściwa higiena jamy ustanej, bądź zupełny jej brak oraz niewłaściwa dieta pozbawiona koniecznych dla prawidłowego rozwoju dziecka witamin i innych składników prowadzi do osłabienia szkliwa. Zwłaszcza niedobór witaminy D prowadzi do zaburzeń mineralizacji szkliwa, a także zębiny oraz cementu korzeniowego.
Jak sprawić by ząbki malucha były zdrowe?
Po pierwsze dbać o nie już od pierwszych chwil życia. Szczotkować, regularnie robić przeglądy dentystyczne i zadbać o zróżnicowaną dietę dziecka. W dobrze zbilansowanym pożywieniu znajdą się niemal wszystkie witaminy, poza D, której głównym źródłem jest synteza skórna pod wpływem promieniowania UVB. Jednak ta w szerokości geograficznej, w której żyjemy jest trudna do pozyskania ze względu na dużą liczbę pochmurnych dni oraz niski kąt padania promieni słonecznych. Trudno witaminy D szukać także w nawet najlepiej zbilansowanej diecie, ponieważ jest w niewielu produktach. W dodatku spożywane najczęściej ilości nie zapewnią jej wymaganej dziennej dawki.
Chcąc zatem zapewnić dziecku konieczną dla zdrowych zębów witaminę D, należy podawać ją dziecku w postaci suplementu. Witamina D w preparacie Meltiki chroni nie tylko zęby dziecka, ale wzmacnia także całą gospodarkę wapniowo-fosforanową sprawiając, że dziecko ma również mocne i zdrowe kości. Poza tym wspomaga również odporność oraz wzmacnia pracę mięśni. Tabletki Meltiki nie zawierają cukru, co dodatkowo chroni zęby przed próchnicą. Wprawdzie „witamina słońca”, jak często nazywana jest witamina D, dostępna jest także w kompleksach witamin, jednak często jej dawka jest niewystarczająca, aby zapewnić dziecku kompleksową ochronę kości i zębów.
Skuteczna ochrona przed próchnicą będzie możliwa jednak tylko wtedy gdy rodzice zadbają o higienę jamy ustnej, zdrową i dobrze zbilansowaną dietę dziecka oraz odpowiednią suplementację.