O składnikach tych niestety się nie mówi, ale często do argumentów reklamowych należy wzbogacanie produktu w witaminy, wapń, mleko czy owoce. Czy jednak cukierki i napoje, których podstawowym składnikiem jest cukier i substancje dodatkowe, staną się zdrowsze dzięki wzbogaceniu ich w syntetyczne witaminy czy symboliczną ilość soku owocowego?
Produkty przeznaczone dla dzieci często nie różnią się niczym oprócz kolorowej etykiety od produktów przeznaczonych dla dorosłych. Dlatego nie dajmy się zmylić reklamą i sprawdzajmy (o ile to możliwe) skład kupowanych produktów żywieniowych dla naszych pociech.
- Co mogą powodować substancje dodatkowe?
- syntetyczne barwniki – działanie uczulające, mogą wywoływać reakcje wstrząsowe, podejrzane są o działanie rakotwórcze;
- konserwanty chemiczne i przeciwutleniacze – działanie uczulające w obrębie skóry i układu pokarmowego, mogą wywoływać reakcje wstrząsowe;
- substancje wzmacniające smak i zapach (glutaminian sodu) – napady duszności, bóle głowy, mrowienie skóry;
- syntetyczne substancje słodzące – bóle głowy, reakcje wstrząsowe, zmiany uczuleniowe.
Wiadomo również, że dieta bogata w wysokoprzetworzone i obfitujące w tłuszcze i cukry produkty, takie jak słodzone napoje, słodycze i chrupki, dostarcza zbyt wielu kalorii i sprzyja występowaniu schorzeń na tle wadliwego żywienia. Niedobory składników odżywczych w okresie, kiedy organizm intensywnie się rozwija, przynoszą takie konsekwencje jak: nawracające infekcje, obniżenie odporności, złe samopoczucie, rozdrażnienie oraz trudności w nauce i koncentracji. Nadmiar cukru może powodować nadwagę, próchnicę i choroby przyzębia. Pamiętajmy, że sposób żywienia w dzieciństwie wpływa na stan naszego zdrowia w przyszłości, a spożywanie przez dzieci słodkich i kalorycznych produktów o małej wartości odżywczej, kształtuje niewłaściwe nawyki żywieniowe na całe życie.
"Świat konsumenta" przebadał napoje przeznaczone dla dzieci, takie jak soki przecierowe marchwiowo-owocowe, niegazowane napoje orzeźwiające, wodę źródlaną, owocową herbatkę dla dzieci oraz „szampany” bezalkoholowe.
Co się okazało? Analizując skład tych produktów można zauważyć, że właściwie w żaden sposób nie odróżniają się one od produktów przeznaczonych dla dorosłych konsumentów. Jedynie szata graficzna opakowania i często znacznie bardziej intensywna barwa produktu, wskazują na przeznaczenie dla dzieci. Produkty te są również częściej aromatyzowane, a smak słodki jest w nich bardziej eksponowany.
Popularne soki marchwiowo-owocowe nie są niestety odpowiednikiem soczków dla małych dzieci, w których nie używa się cukru i których produkcja podlega ścisłej kontroli. Są one niestety często aromatyzowane oraz słodzone cukrem dodanym. Ze względów żywieniowych na pewno należałoby je rozcieńczać wodą.
To jeszcze nie najgorszy wybór. Oprócz soków, szczególnie często dzieci piją kolorowe napoje "owocowe”. Jest to słodzona woda z dodatkiem substancji dodatkowych: barwników (głównie syntetycznych), aromatów, substancji zakwaszających, a często i konserwantów chemicznych. Dodatek soków owocowych jest w nich niestety symboliczny.
Zdarza się niestety, że rodzice urządzając przyjęcie urodzinowe dla dzieci kupują gazowane napoje, tzw. "szampany dla dzieci” Pomijając już wychowawcze znaczenie podawania dzieciom takich produktów, napoje te są zawierają chemiczne substancje konserwujące lub syntetyczne barwniki.