Chociaż wielu osobom może się to wydawać zbyt ciężkim kawałkiem chleba, daleko nie trzeba szukać, by znaleźć chętnych do pracy w rolnictwie czy sadownictwie, szczególnie za granicą. Praca oczywiście do lekkich nie należy, jednak również wypłata, szczególnie ta za granicą, jest wprost proporcjonalna do liczby wypracowanych godzin i trudu samych zajęć. Chętnych jest więc z roku na rok coraz więcej. Na jakie zarobki mogą liczyć? Czy wciąż opłaca się jeździć na zbiory do Niemiec, Francji lub Holandii? I czy praca sezonowa w rolnictwie jest dla każdego? O tym w naszym najnowszym materiale!
Dla kogo praca w rolnictwie na wakacje?
Pracy sezonowej w rolnictwie i sadownictwie podejmują się najchętniej studenci i osoby młode. Nic dziwnego – mają w sobie ogromne pokłady energii, które przez te 3-4 miesiące mogą być spożytkowane w pełni. Pracodawcy sami więc podkreślają, że to właśnie pracownicy tymczasowi w przedziale wiekowym 18-24 lata są zatrudniani przez nich najchętniej. Młodzieńcza werwa i mniejsze podatki, które muszą odprowadzać od uczniów i studentów zachęcają ich do zatrudniania młodych. O dziwo, nie brakuje w tej branży jednak chętnych Polaków, którzy ze względu na swoją sytuację, decydują się na niewątpliwie ciężką pracę nawet po 50 roku życia. I choć radzą sobie świetnie, to młodzi są stanowią zdecydowaną większość pracowników na plantacjach i farmach.
Co można robić i ile zarobić?
Czym głównie się zajmują? Przede wszystkim zbiorem warzyw, owoców i kwiatów. Najczęściej słyszy się przecież o truskawkach w Hiszpanii lub Holandii, winogronach we Francji czy sadzonkach w Niemczech. Praca polega głównie na pielęgnowaniu upraw i zbieraniu tych plonów, które nadają się już do wysyłki. Choć praca nie należy do łatwych, zarobki są bardzo satysfakcjonujące, szczególnie dla osób, które w kraju nie miały stałego zatrudnienia. Szacunkowo za zachodnią granicą prace w rolnictwie wyceniane są między 1000-1600 euro miesięcznie (Niemcy) i 1000-1750 euro miesięcznie (Holandia). Wszystko uzależnione jest jednak od ilości przepracowanych godzin, zakresu obowiązków i ustalonej stawki.
Gdzie pracować – w Polsce czy za granicą?
Decydując się na pracę za granicą pamiętaj o tym, że mimo iż warunki finansowe są bardziej korzystne, nie zawsze możesz liczyć na pracę w pełni legalną – zwracaj na to szczególną uwagę, a jeśli chcesz mieć pewność, wyjeżdżaj zawsze poprzez agencje pośrednictwa pracy. Jeżeli jednak wolisz uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, poszukaj pracy w rolnictwie lub ogrodnictwie w Polsce – wakacje to najodpowiedniejszy czas na szukanie pracy dorywczej w Polsce.