Atak kolki może trwać u dziecka od kilku minut do nawet kilku godzin. Dziecko płacze, podkurcza nóżki i ma wzdęty, twardy brzuszek. Szczególnie silne ataki powodują ulewanie, a nawet wymioty u noworodka. Atak ustępuje tak szybko, jak się pojawił. Kolka zaczyna się najczęściej pomiędzy 4 a 6 tygodniem życia. U niektórych dzieci mogą utrzymywać się nawet do 6. miesiąca życia.
Przyczyny kolki
Do tej pory nie zdiagnozowano jeszcze dokładnych przyczyn powstawania kolki. Jednym z powodów mogą być błędy dietetyczne karmiącej piersią matki. Wśród przyczyn jej powstawania wymienia się także niedojrzałość przewodu pokarmowego i nerwowego noworodka. Za kolkę może również odpowiadać połykanie przez dziecko nadmiernych ilości powietrza podczas jedzenia lub płaczu, a także gromadzenie się gazów rozciągających ścianki jelit, uczulenie na krowie białko lub nadmiar bodźców, które dziecko odbiera w ciągu całego dnia.
Domowe sposoby na kolkę
Na kolkę nie ma jednego skutecznego lekarstwa na kolkę. Z czasem jej przyczyny u dziecka mijają same. Do tej pory jednak trzeba zrobić wszystko, by znaleźć sposób łagodzenia bólu. Na każde dziecko działa inny sposób, dlatego każdy rodzic musi wypracować swój własny sposób na kolkę.
U wielu dzieci sprawdza się ogrzanie brzuszka ciepłym ręcznikiem lub termoforem lub okładem typu cold-hot dostępnym w aptece. Można także wykąpać dziecko w ciepłej wodzie, która dodatkowo działa na maluszka odprężająco.
Dobrze jest też nosić dziecko w taki sposób, by główka była wyżej niż reszta ciała. Brzuszek powinien przylegać do przedramienia. Taka pozycja wspomaga w masażu brzucha i pozwala łatwiej dziecku odprowadzać gazy.
Kolejnym sposobem jest położenie dziecka na sobie, tak by brzuszkiem dotykał brzucha rodzica. W tej pozycji dziecko uspokaja się przytulone do mamy lub taty, a leżąc na brzuchu odprowadza łatwo gaz. Dodatkowym można masować dziecko po pleckach.
Masaż brzuszka jest również rewelacyjnym sposobem na kolkę. Masaż powinien być wykonywany delikatnie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Brzuszek należy masować naprzemiennie lewą i prawą dłonią. Lewą trzeba robić ruchy okrężne, a prawą półkola od zewnątrz do środka brzuszka.
Leki z apteki
Czasem kolka u maluszka jest tak silna, że domowe sposoby nie działają, tak jak należy. Wtedy należy podać preparaty na kolkę dostępne w aptece, które można stosować już po pierwszym miesiącu życia dziecka. Zawsze wcześniej należy skonsultować ich stosowanie z pediatrą, ponieważ kolka u dziecka może mieć różnorodne przyczyny. Wśród preparatów dostępnych bez recepty są te o działaniu wiatropędnym i rozkurczowym na bazie kopru włoskiego lub rumianku. W aptece dostępne są też leki na kolkę bazie simetikonu i dimetikonu. Są to związki, które obniżają napięcie pęcherzyków gazu i są wchłaniane przez ścianki jelit albo bez trudu wydalane z organizmu.Kolejnym z rozwiązań może być kontakt z lekarzem rodzinnym i sprawdzenie czy dziecko może otrzymać zmniejszoną dawkę leku, np Buscopan. Pamiętajmy jednak aby samodzielnie nie podejmować takiej decyzji w trosce o dobro naszej pociechy.
Jeśli karmisz piersią, warto pić herbatkę antykolkową – jej składniki przenikną do mleka. Wtedy jednak nie podawaj już dziecku żadnego preparatu bez konsultacji z lekarzem. Do pediatry powinnaś udać się również wówczas, gdy napady kolki powtarzają się dłużej niż przez 3–4 dni.